Dzisiaj jest 25.04.2024 17:10

Strefa czasowa UTC+1godz.





Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 7 ] 
Autor Wiadomość
Post: 28.11.2014 14:29 
Offline
Ogrodnik stażysta
Ogrodnik stażysta

Rejestracja: 28.11.2014 13:51
Posty: 1
Pochwały: 0
Witam
Pilnie potrzebuje pomocy w ustaleniu choroby storczyków mojej mamy :(
Są trzy,każdy kupiony w innej kwiaciarni,po przekwitnięciu każdy zaczął puszczać nowy pęd.Niestety nie wiem co za choroba dopadła liście i pędy,ale zaczęły dziwnie usychać,zrobiły się bardzo twarde,suche jakby obumarły.
Pierwszy raz spotykam się z taką chorobą.
Mam 10 swoich,ale odpukać moje nigdy tak nie wyglądały.
Nawet nie wiem jak im pomóc.
Liczę na Państwa pomoc
Agnieszka


Załączniki:
2222.jpeg
2222.jpeg [ 39.08 KiB | Przeglądany 2735 razy ]
st.jpeg
st.jpeg [ 45.78 KiB | Przeglądany 2735 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 28.11.2014 16:51 
Offline
Starszy ogrodnik
Starszy ogrodnik
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17.06.2009 11:48
Posty: 596
Pochwały: 4
Myślę, ze mogły mieć za sucho. Storczyki lubią zraszanie liści miękką wodą, w zależności od temperatury i stopnia wilgotności powietrza, 1 - 2 razy w tygodniu. W okresie zawiązywania pąków, kwitnienia, wypuszczania nowych pędów i liści, polecam odżywki w sprayu lub mgiełki. "Doglebne" odżywki też są godne polecenia, stosowane zgodnie z instrukcją na opakowaniu, przeważnie raz na 3 tygodnie, a niektóre co tydzień. Proszę sprawdzić (przez doniczkę) czy korzenie nie są jasne. Prawidłowo podlewany, odżywiany i zraszany storczyk powinien mieć jasno zielone korzenie i sztywne(jędrne) liście - miękkie i pomarszczone są objawem przesuszenia, wyjąwszy fakt, że z czasem jakiś liść ma prawo zaschnąć. Usuwamy je dopiero wtedy (te liście), gdy są przynajmniej żółte. Korzenie napowietrzne też można lekko zraszać. Stanowisko z rozproszonym światłem, bezpośrednie tylko od północnego - wschodu, ewentualnie wschodnie, jesli lato nie jest zbyt upalne.
A, i proszę nie słuchać tych, którzy twierdzą, że storczyki podlewa się raz na miesiąc. W ten sposób łatwo ususzyć zdrową i silną rośinę. Inna możliwość, to jakaś choroba grzybowa, ale to trudno stwierdzić na podstawie zdjęcia. Można przeszukać istniejące już tu wątki i powrównać zdjęcia i informacje. Powodzenia !

_________________
pozdrawiam,

mag


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 01.12.2014 20:22 

Pochwały: 0
AgaAga77 pisze:
Witam
Pilnie potrzebuje pomocy w ustaleniu choroby storczyków mojej mamy :(
Są trzy,każdy kupiony w innej kwiaciarni,po przekwitnięciu każdy zaczął puszczać nowy pęd.Niestety nie wiem co za choroba dopadła liście i pędy,ale zaczęły dziwnie usychać,zrobiły się bardzo twarde,suche jakby obumarły.(...)

Z tutejszych twoich fotek nic tragicznego się nie dzieje.
Tragiczniej to opisujesz niż to widać na fociach.
Powyższe uwagi są cenne aczkolwiek nie wiem czy do końca tobie przydatne skoro tego nie widać.


Na górę
  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 16.12.2014 15:45 
Offline
Ogrodnik stażysta
Ogrodnik stażysta

Rejestracja: 16.12.2014 15:36
Posty: 2
Pochwały: 0
Stoczyk może być trudny w uprawie.


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 16.12.2014 23:15 

Pochwały: 0
lubieogrod12 pisze:
Storczyk może być trudny w uprawie.

Oj trudny , oj trudny...


Na górę
  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 01.02.2015 01:26 
Offline
Super ogrodnik
Super ogrodnik
Awatar użytkownika

Rejestracja: 31.08.2012 16:53
Posty: 1617
Lokalizacja: Zabrze
Pochwały: 12
Nie przesadzajcie Falki to jedne z najłatwiejszych w uprawie roślin, jest wiele odmian tych roślin gdzie trzeba się sporo nagimnastykować aby utrzymać roślinę w dobrej formie. Falek potrzebuje jedynie rozproszonego światła, średniej temperatury może być nawet wyższa bo lubi ciepło i podlewania byle nie za często a będzie rósł i kwitnął. Błędy w uprawie wynikają tylko i wyłącznie z naszej nadopiekuńczości :whistling: one potrafią świetnie dać sobie radę nawet same, wystarczy im zapewnić jedynie dostęp do wody i wcale nie musi być to równo co 2 tygodnie.

_________________
Pozdrawiam, Ola

"Nie bójmy się eksperymentowania" Piotr Piesik

Zieloni współlokatorzy
Ogródek IsKiErKi
Podział dendrobium - krok po kroku
Nadwyżki IsKrY


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 01.02.2015 06:50 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23.07.2013 07:16
Posty: 3068
Pochwały: 9
Anieszko, nie wiem, czy to choroba, ale na podstawie mojego doswiadczenia, powiem, ze wyglada, jakby ''przenawozowany'' byl. Podobne zjawisko mialam u siebie kilka lat temu. Przesadzilam rosline, wczesniej myjac dokladnie w czystej, letniej wodzie...
I post scisly...Co najwyzej grunt w doniczce posypac takim specjalnym wapnem do storczykow, zeby plesn nie siadala i zeby zachowac ph. Jak bedziesz poic, ten wapn bedzie z woda wchodzil do gruntu co pomoze zachowac wlasciwe ph. Tylko bez przesady...
Suche i chore lodyzki wycielabym calkiem. Miejsce ciecia odkaz cynamonem lub weglem medycznym. Jesli jestes niepewna, to sproboj delikatnie zeskrobac z lisci to czarne i tez posypac cynamonem zmieszanym z weglem. Bardzo oszczednie z podlewaniem. Ja swoje teraz przez zime poje raz na dwa tygodnie i swietnie sie maja, no, ale u mnie w mieszkamiu nie ma upalu i temp. nie przekracza 19-20 stopni.
Co do zraszania, nie pryskaj samej rosliny, a jedynie zamglawiaj powietrze wokol niej. Nie moze byc tak, ze kropelki wody zostaja na lisciach, spywajac do nasady, bo to powoduje gnicie...

_________________
Kwiatowe eksperymenty
Kwiatkowe eksperymenty II
Kwiatkowe eksperymenty III
Niezwykłe opowieści

''Jest tylko jeden kraj - ziemia, tylko jedna rasa - ludzkosc i tylko jedna religia - milosc ''
Renata
Nie mam polskich znakow w komputerze


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 7 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 12 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Zdjęcia kwiatów | Powered by phpBB ® Forum Software © phpBB Group

Jaka to roślina


Bezpłatny biuletyn o kwiatach

Co to jest newsletter ?

Kontakt z redakcją serwisu

Copyright ® 2005-2012 SwiatKwiatow.pl