Dzisiaj jest 19.03.2024 08:44

Strefa czasowa UTC+1godz.





Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 6 ] 
Autor Wiadomość
Post: 30.07.2015 22:46 
Offline
Ogrodnik stażysta
Ogrodnik stażysta

Rejestracja: 16.01.2014 12:48
Posty: 2
Pochwały: 0
Witam serdecznie.
Zakupiłam dziś w markecie Nolinę. Pomimo tego, że niewiele o niej wiem roślina urzekła mnie swoją urodą. Wygląda na to, że roślina jest w dobrej kondycji, liście są ciemne, "noga" twarda a z boku wyrasta mała nolinka. I tutaj rodzi się mnóstwo pytań... Googlowałam moje wątpliwości ale niestety odpowiedzi są sprzeczne... Czy mogę prosić o pomoc?

1. Jak najlepiej podlewać nolinę? Bezpośrednio do ziemi, przez podsiąkanie, a może warto ją również spryskiwać?

2. Moja Nolina ma mały przyrostek. Wygląda, jakby wyrastał z ziemi ale kiedy sprawdziłam to palcem wydaje mi się, jakby wyrastał z pnia... Jak najlepiej go przesadzić, żeby nie uszkodzić korzeni? Mogę wsadzić go od razu do ziemi, czy potrzebny będzie ukorzeniacz? Jaka ziemia będzie nalepsza dla młodej Nolinki i jak o nią dbać?

3. "Przyrostek" ma lekko suche liście na końcach - zostawić je w spokoju czy odciąć martwe części?

4. Moja poprzednia Nolina miała się dobrze do czasu... Później zżółkły i opadły jej wszystkie liście a "noga" zamieniła się w watę... Co mogło być przyczyną takiego stanu i jak zapobiec takiej ewentualności tym razem?

Niestety mam problem z dodaniem zdjęcia, cały czas jest zbyt duże:/
Podaję link:
nolina.zip


Załączniki:
20150730_230917-2 (1).jpg
20150730_230917-2 (1).jpg [ 48.04 KiB | Przeglądany 1331 razy ]
20150730_230902-2 (1).jpg
20150730_230902-2 (1).jpg [ 38.41 KiB | Przeglądany 1331 razy ]
20150730_230938-2 (1).jpg
20150730_230938-2 (1).jpg [ 39.48 KiB | Przeglądany 1331 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 31.07.2015 08:52 
Offline
Mistrz ogrodniczy
Mistrz ogrodniczy

Rejestracja: 08.12.2013 10:47
Posty: 11310
Lokalizacja: Górny Śląsk
Pochwały: 43
Ja może tylko w kwestii podłoża, bo patrząc na zdjęcia mam wrażenie, że roślina rośnie w tym paskudztwie torfowym. Polecam podłoże do kaktusów, np. Substralu, ale dodatkowo jeszcze rozluźnione piaskiem. No i drenaż na dno. Swoją roślinę podlewam z góry, rzadko. Chyba największe niebezpieczeństwo dla noliny to przelanie, może tak miałaś z poprzednią?

B.

_________________
Moje domowe rośliny cz.1 , cz.2 i cz.3


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 31.07.2015 12:49 
Offline
Mistrz ogrodniczy
Mistrz ogrodniczy
Awatar użytkownika

Rejestracja: 10.10.2007 22:30
Posty: 17136
Lokalizacja: UK
Pochwały: 18
Moja teściowa miała nolinę przez kilkanaście lat. Roślina nie jest kłopotliwa. Najważniejsze, aby jej nie przelać. Podłoże z pewnością nie powinno być zasobne w torf.

Trochę informacji o nolinie znajdziesz

nolina-wilgotnosc-powietrza-t12486-20.html?hilit=nolina

_________________
"Nie miej wątpliwości: chwasty wygrają. Ostatni ruch zawsze należy do Natury"
Pozdrawiam :bye:


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 31.07.2015 14:06 
Offline
Administrator
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 24.03.2010 15:41
Posty: 33368
Lokalizacja: Wrocław
Pochwały: 61
Witaj,
Moja nolina jest już pełnoletnia+ :rotfl2:
Podlewam z góry, raz na tydzień w lecie, dość skromnie, ma przepuszczalne podłoże. Uważam by nie zamoczyć dolnej części pnia. Od czasu do czasu dostaje biohumus. Zraszam tylko zimą i to niezbyt często.

Twoja wygląda ładnie :clapping2: Wymieniłabym jest podłoże (Basia b. dobrze radzi). Przy przesadzaniu obejrzyj sadzonkę, jeżeli część dolna jest zdrewniała, możesz odciąć i po przesuszeniu ukorzenić (ukorzeniacz, podłoże dla sukulentów + piasek).
O jej uprawie możesz dużo przeczytać u Zoji

_________________
Pozdrawiam
elka
:bye:



Wrocławska przyroda
moje kolczaste cz. 3.
trochę egzotyki cz.III
w moim ogródeczku - cz. VI
kwiatuszki elki III




Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 31.07.2015 19:57 
Offline
Super ogrodnik
Super ogrodnik
Awatar użytkownika

Rejestracja: 28.08.2013 23:02
Posty: 3137
Pochwały: 6
elka pisze:
Podlewam z góry, raz na tydzień w lecie,


To strasznie często. Moje mimo że to ledwo 3 latki w suszy stoją nawet 2-3 tygodnie albo dłużej. Za to ja jestem fanką podlewania porządnie a rzadziej, więc namaczam je do oporu (tak mi wygodniej, ale z góry też bym się nie krępowała lać) i zawsze jak brzuszki robią im się miękkie, nieraz aż się skurczyły jak o nich zapomniałam.

Jak już radzili inni koniecznie przesadź do przepuszczalnego podłoża, od siebie polecam też glinianą doniczkę, dodatkowo szybciej przeschnie po podlaniu.
Również zraszam w zimie, wtedy mniej obsychają końce liści.

Malucha bym zostawiła bo ładnie wygląda, przy przesadzaniu możesz trochę bardziej całą roślinę wyciągnąć z ziemi. Obsychające listki możesz oberwać, ale jak zostawisz na razie też nic się nie stanie.

_________________
Efekt forumowej zarazy, czyli wszystko co mam w doniczkach 2

Kaktusowe parapety.

Drzewa, krzaki i reszta zbieraniny.

Sprzedam nadwyżki, zamienię.

Pozdrawiam Agnieszka


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 19.08.2015 20:10 
Offline
Ogrodnik stażysta
Ogrodnik stażysta

Rejestracja: 16.01.2014 12:48
Posty: 2
Pochwały: 0
Serdecznie dziekuje za wszystkie odpowiedzi. Niestety roslina znow zaczyna marniec :( lisci od srodka robia sie bardzo jasne, az zoltawe, a na dlugosci wysychaja... Roslina ma sloneczne stanowisko, mam wrazenie, ze kolejny egzemplarz pojdzie na zmarnowanie :(


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 6 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Zdjęcia kwiatów | Powered by phpBB ® Forum Software © phpBB Group

Jaka to roślina


Bezpłatny biuletyn o kwiatach

Co to jest newsletter ?

Kontakt z redakcją serwisu

Copyright ® 2005-2012 SwiatKwiatow.pl