Dzisiaj jest 19.04.2024 06:51

Strefa czasowa UTC+1godz.





Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 12 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna
Autor Wiadomość
Post: 06.05.2015 20:17 
Offline
Mistrz ogrodniczy
Mistrz ogrodniczy

Rejestracja: 08.12.2013 10:47
Posty: 11310
Lokalizacja: Górny Śląsk
Pochwały: 43
Chciałabym, żebyśmy podzielili się sprawdzonymi sposobami na utrzymanie w dobrej kondycji roślin doniczkowych, jeśli przypadkiem nie ma nas w domu. Oczywiście najlepsze wyjście to zaprzyjaźniony amator/amatorka doniczkowych (takowym nie dysponuję). Drugie wyjście, stosowane przeze mnie, poleganie na rodzinie w ograniczonym zakresie. Stawia się rośliny te cenniejsze wszystkie razem (jeśli się da), przy każdej kartonik z opisem "czwartek pół szklanki wody" albo "sobota ćwierć szklanki". Wymaga to głębokich przemyśleń, grupowania roślin no i sporządzania tych instrukcji. (Od razu stwierdzę, że przekazanie polecenia typu "podlewaj mi to trochę raz na trzy dni" albo "pamiętaj o podlewaniu moich doniczek" po prostu nie działa w stosunku do panów z mojej rodziny. Ścisłe i precyzyjne instrukcje zostaną wypełnione co do joty, ale na własną inicjatywę tudzież improwizacje nie ma co liczyć.) Trzecia metoda, dobra w stosunku do nie za dużych roślin o gładkich liściach, zapakowanie góry rośliny w worek foliowy (po uprzednim podlaniu).

No i wszystko byłoby fajnie, ale ostatnio przybyło mi trochę begonii o bardzo delikatnych liściach i fiołków alpejskich o liściach włochatych tudzież hoi, z którymi się cackam jak z nieświeżym jajkiem. Fiołków nie zaworkuję, bo spleśnieją liście na bank, a z begoniami to już w ogóle nie wiem co zrobić :(

B.

_________________
Moje domowe rośliny cz.1 , cz.2 i cz.3


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 06.05.2015 20:24 
Offline
Administrator
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 24.03.2010 15:41
Posty: 33394
Lokalizacja: Wrocław
Pochwały: 61
Basiu, ja teraz nie wyjeżdżam na dłużej, ale kiedyś czasem stosowałam metodę sznurkową, tylko wcześniej trzeba wypróbować rodzaj i grubość sznurka.
Jeden duży zbiornik (wiaderko) z wodą postawiony nieco wyżej niż roślinki - w nim zanurzone bawełniane sznurki (knoty), których drugie końce wciśnięte są głęboko do doniczki.

Najlepsza jednak metoda to sukulenty :rotfl2:

_________________
Pozdrawiam
elka
:bye:



Wrocławska przyroda
moje kolczaste cz. 3.
trochę egzotyki cz.III
w moim ogródeczku - cz. VI
kwiatuszki elki III




Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 06.05.2015 20:34 
Offline
Mistrz ogrodniczy
Mistrz ogrodniczy

Rejestracja: 08.12.2013 10:47
Posty: 11310
Lokalizacja: Górny Śląsk
Pochwały: 43
elka pisze:


Najlepsza jednak metoda to sukulenty :rotfl2:

Kochana, masz rację w 100%, no i te moje sukulenty na czas urlopowy były idealne - ale co z tego, jak zostałam "zdemoralizowana" totalnie oglądaniem cudzych doniczek i od zeszłego sezonu po domu pałęta się coś ponad 40 dodatkowych i nie-sukulentowych roślin? :rotfl:

B.

_________________
Moje domowe rośliny cz.1 , cz.2 i cz.3


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 06.05.2015 20:48 
Offline
Mistrz ogrodniczy
Mistrz ogrodniczy
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29.12.2011 18:15
Posty: 10852
Lokalizacja: Szczecin
Pochwały: 38
Podejrzałam w Lyonie pomysł, który bardzo mi się podoba i na pewno za jakiś czas postaram się coś podobnego stworzyć .... otóż przechodziłyśmy z córką, koło pięknej kwiaciarni, okazało się, że pan który ją prowadzi ma również ...hotel dla roślin domowych! można sobie jechać na wakacje a co cenniejsze okazy (które boimy się oddać pod opiekę drogich bliskich :rotfl2: ) zostawić pod fachową opieką ...

_________________
Maja



Dziwadełka Majki - III
Miniaturki czyli Majkowe bonsai
Blog Dziwadełka Majki
Mój kawałek świata część II



Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 08.05.2015 22:12 
Offline
Super ogrodnik
Super ogrodnik

Rejestracja: 17.09.2011 11:54
Posty: 1133
Pochwały: 10
Super pomysł z tym hotelem.

Ja mam też metodę na podlewanie jak wyjeżdżam. Namaczam doniczki z kwiatami i na podstawkę pod doniczkę<ten wkład z dziurkami> daję wilgotną gąbke np do naczyń czy kąpielową :bye:

Znajoma mi też poradziła ,że można wymieszać ziemię z cellulozą<np z pampersów wygrzebac środek> i to mocniej nachłonie wodę :bye:


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 25.06.2015 10:46 
Offline
Ogrodnik stażysta
Ogrodnik stażysta

Rejestracja: 23.06.2015 15:48
Posty: 6
Pochwały: 0
Ostatnio kupiłem kule (na takim dłuższym plastykowym szpikulcu), które napełnia się wodą i wbija do ziemi. Były przecenione i dwie kosztowały chyba około 3 zł. Na razie testuję, będąc w domu i codziennie doglądając roślin, chociaż wydaję mi się, że to całkiem fajna sprawa - podobne rozwiązanie do sznurków zanurzonych w wodzie.


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 01.07.2015 20:21 
Offline
Mistrz ogrodniczy
Mistrz ogrodniczy
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29.12.2011 18:15
Posty: 10852
Lokalizacja: Szczecin
Pochwały: 38
Wykorzystywałam plastikowe butelki - dziurki zrobione w nakrętce i butelka z wodą zakopana "łebkiem" do ziemi - zdało egzamin ....

_________________
Maja



Dziwadełka Majki - III
Miniaturki czyli Majkowe bonsai
Blog Dziwadełka Majki
Mój kawałek świata część II



Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 06.07.2015 09:00 
Offline
Mistrz ogrodniczy
Mistrz ogrodniczy

Rejestracja: 08.12.2013 10:47
Posty: 11310
Lokalizacja: Górny Śląsk
Pochwały: 43
Majanda12 pisze:
Wykorzystywałam plastikowe butelki - dziurki zrobione w nakrętce i butelka z wodą zakopana "łebkiem" do ziemi - zdało egzamin ....

Wróciłam z wojaży do domu i jest tak:
- sukulenty - zostawione po podlaniu bez opieki są w największym porządku
- rośliny podlane i zaworkowane - są ok
- doskonale wyglądają te rośliny (głównie sępolie, begonie, złoty wąs, trzewicznia), które zestawiłam razem w kuwetach i 2x w tygodniu na dno kuwet była wlewana woda
- rośliny podlewane "wg instrukcji", czyli tyle a tyle wody w dany dzień - są z lekka przelane, szczególnie jedna hoja.

Wniosek (dla mnie) jest taki, że lepsze jednak zabezpieczenie w pewnym sensie automatyczne, niż najbardziej nawet szczegółowe instrukcje podlewania dla kogoś, kto wykona robotę bez względu na stan roślin. Niemniej jestem zadowolona, trochę czasu spędzonego na myśleniu i przygotowywaniu roślin (workowanie, zestawianie) się opłaciło :)

B.

_________________
Moje domowe rośliny cz.1 , cz.2 i cz.3


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 10.07.2015 19:57 
Offline
Mistrz ogrodniczy
Mistrz ogrodniczy
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29.12.2011 18:15
Posty: 10852
Lokalizacja: Szczecin
Pochwały: 38
Myślę, że masz rację, też tak wolę ....
BasiaK pisze:
Wniosek (dla mnie) jest taki, że lepsze jednak zabezpieczenie w pewnym sensie automatyczne, niż najbardziej nawet szczegółowe instrukcje podlewania dla kogoś, kto wykona robotę bez względu na stan roślin. Niemniej jestem zadowolona, trochę czasu spędzonego na myśleniu i przygotowywaniu roślin (workowanie, zestawianie) się opłaciło :)

_________________
Maja



Dziwadełka Majki - III
Miniaturki czyli Majkowe bonsai
Blog Dziwadełka Majki
Mój kawałek świata część II



Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 19.08.2015 08:12 
Offline
Ogrodnik stażysta
Ogrodnik stażysta

Rejestracja: 19.08.2015 07:26
Posty: 12
Pochwały: 0
Racja, tak chyba najlepiej.


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 12 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 30 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
cron
Zdjęcia kwiatów | Powered by phpBB ® Forum Software © phpBB Group

Jaka to roślina


Bezpłatny biuletyn o kwiatach

Co to jest newsletter ?

Kontakt z redakcją serwisu

Copyright ® 2005-2012 SwiatKwiatow.pl