Dzisiaj jest 28.03.2024 11:34

Strefa czasowa UTC+1godz.





Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 10 ] 
Autor Wiadomość
Post: 19.10.2020 15:20 
Offline
Ogrodnik stażysta
Ogrodnik stażysta

Rejestracja: 19.10.2020 14:55
Posty: 5
Pochwały: 0
Cześć, dzisiaj już nie wytrzymałam i postanowiłam napisać. Mam niewielki balkon, na nim były różne zioła, czosnek itd (dzisiaj wyrzuciłam na śmietnik), poza tym drzewko cytrynowe, małe drzewko klementynka, mała tuja, chmiel i papryka. Tuje przyniosłam z Lidla w czerwcu, włąściwie zaraz po przyniesieniu zaczęła czerwienić się i właściwie jej stan się pogarsza się do dzisiaj. Dopiero niedawno zdiagnozowałam fytoftorazę (ale może się mylę – czerwienieją jej końcówki pędów) i zastosowałam Proplant 722SL, jeszcze nie wiem czy zadziałał. Niedawno zauważyłam że liście cytryny zaczynają się dziwnie skręcać, mają jakieś białawe plamy jakby ktoś ją czymś opryskał – postawiłam na mączniaka prawdziwego. Potem zauważyłam że właściwie wszystkim innym roślinom dzieje się coś złego z liśćmi – spryskałam wszystkie środkiem Topas i od tamtego czasu podlewam wodą z gnojówką z pokrzywy, również jeszcze nie wiem czy cokolwiek działa bo nie minęły nawet 2 tygodnie. Dzisiaj przeglądam roślinom liście, a tam jakieś nowe paskudztwo..W załączniku zdjęcie liścia cytryny – z kokonem? Ktoś może rozpoznaje? Sporo tego usunęłam z liści. Z kolei na szczypiorze który wyrósł z czosnków nie było miejsca które nie byłoby oblepione jakims robactwem, a jeszcze 2 dni temu tego nie było. Ile można mieć szkodników na jednym małym balkonie? Nie wiem czym to robactwo załatwić, pozbyłam się dzisiaj większości roślin, zostały cytryna, klementyna i tuja, te chcę zdecydowanie ratować. Ktoś może coś podpowie?


Załączniki:
cytryna 2a.jpg
cytryna 2a.jpg [ 417.11 KiB | Przeglądany 1276 razy ]
cytryna 1a.jpg
cytryna 1a.jpg [ 386.94 KiB | Przeglądany 1276 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 19.10.2020 15:31 
Offline
Ogrodnik stażysta
Ogrodnik stażysta

Rejestracja: 19.10.2020 14:55
Posty: 5
Pochwały: 0
Ach, zapomniałam dodać że na cytrynie były też mikro pajęczynki, więc chyba doszedł jeszcze przędziorek, ale aż wierzyć mi się nie chce, że na jednej roślinie mogą żerować trzy różne szkodniki.. Dodam że wszystkie rośliny mają dobrane odpowiednie gleby do gatunków, są zadbane itd. Cytryne chciałabym wnieść już do domu na zimę, ale boję się pozarażać inne rośliny wewnątrz.


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 19.10.2020 17:34 
Offline
Mistrz ogrodniczy
Mistrz ogrodniczy

Rejestracja: 08.12.2013 10:47
Posty: 11310
Lokalizacja: Górny Śląsk
Pochwały: 43
Nie wiem, czym jest kokon ze zdjęcia, ale miałam takich sporo na doniczkach stojących przez lato na tarasie. Pozdejmowałam, umyłam i po problemie. Natomiast przy okazji zwróciłam uwagę na kolor liścia cytryny: jeśli zdjęcie nie przekłamuje, to jest żółtawozielony. Czy tak jest w istocie?

Duże nagromadzenie szkodników na balkonie nie wydaje mi się dziwne: wokół niewielu jest ich wrogów (ograniczona przestrzeń), stosunkowo niewielka różnorodność roślin, warunki wręcz znakomite do żerowania :(

B.

_________________
Moje domowe rośliny cz.1 , cz.2 i cz.3


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 20.10.2020 16:26 
Offline
Ogrodnik stażysta
Ogrodnik stażysta

Rejestracja: 19.10.2020 14:55
Posty: 5
Pochwały: 0
Tak, liść faktycznie jest jasnozielony, wpadający lekko w żółty. Odkryłam przędziorki.. liście są powykręcane i niektóre poprzecinane, zarówno na roślinach balkonowych jak i wszystkich w domu.. rozniosło się. Jestem załamana.


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 20.10.2020 19:38 
Offline
Mistrz ogrodniczy
Mistrz ogrodniczy

Rejestracja: 08.12.2013 10:47
Posty: 11310
Lokalizacja: Górny Śląsk
Pochwały: 43
Wszyscy mamy takie przypadki i tu nie ma co się załamywać :), tylko nabyć Emulpar i/lub Sanium i zacząć pryskanie. Przędziorki są parszywe, to prawda, ale jak przyjechały do mnie kiedyś wełnowce i wciornastki, to zaczęłam przędziorki wspominać z lekkim rozrzewnieniem.

B.

_________________
Moje domowe rośliny cz.1 , cz.2 i cz.3


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 20.10.2020 21:40 
Offline
Administrator
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 24.03.2010 15:41
Posty: 33373
Lokalizacja: Wrocław
Pochwały: 61
BasiaK pisze:
Przędziorki są parszywe, to prawda, ale jak przyjechały do mnie kiedyś wełnowce i wciornastki, to zaczęłam przędziorki wspominać z lekkim rozrzewnieniem.

B.

To prawda, wełnowce są wredne...
Przędziorki lubią cytrusy. Basia dobrze radzi i nie załamuj się. Dasz radę.

_________________
Pozdrawiam
elka
:bye:



Wrocławska przyroda
moje kolczaste cz. 3.
trochę egzotyki cz.III
w moim ogródeczku - cz. VI
kwiatuszki elki III




Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 21.10.2020 20:09 
Offline
Ogrodnik stażysta
Ogrodnik stażysta

Rejestracja: 19.10.2020 14:55
Posty: 5
Pochwały: 0
OK, czy Sanium pomoże również żywotnikom? Sprzedawca w sklepie polecił mi Ridomil do pryskania tui, ale z ulotki wynika, że nie jest on przeciwko przędziorkom tylko grzybom.


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 22.10.2020 08:09 
Offline
Mistrz ogrodniczy
Mistrz ogrodniczy

Rejestracja: 08.12.2013 10:47
Posty: 11310
Lokalizacja: Górny Śląsk
Pochwały: 43
Pytanie, co się dzieje na żywotnikach :) Brązowienie igieł czy coś innego?

B.

_________________
Moje domowe rośliny cz.1 , cz.2 i cz.3


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 22.10.2020 11:35 
Offline
Ogrodnik stażysta
Ogrodnik stażysta

Rejestracja: 19.10.2020 14:55
Posty: 5
Pochwały: 0
Brązowienie igieł, zdecydowanie od końcówek pędów. Wkleiłabym zdjęcie, ale wycięłam wszystkie brązowe pędy (a było ich duuużo, teraz drzewko łysawe). Myślałam, że to fytoftoraza, ale teraz już mam wątpliwości, czy czasem to też nie przędziorek.


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 22.10.2020 17:14 
Offline
Mistrz ogrodniczy
Mistrz ogrodniczy

Rejestracja: 08.12.2013 10:47
Posty: 11310
Lokalizacja: Górny Śląsk
Pochwały: 43
Przędziorki nie łaszą się tak bardzo na tuje, raczej na świerki. Może faktycznie coś grzybowego. Nie miałam takiego problemu, ale mam przepuszczalne i dość suche podłoże.

B.

_________________
Moje domowe rośliny cz.1 , cz.2 i cz.3


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 10 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Zdjęcia kwiatów | Powered by phpBB ® Forum Software © phpBB Group

Jaka to roślina


Bezpłatny biuletyn o kwiatach

Co to jest newsletter ?

Kontakt z redakcją serwisu

Copyright ® 2005-2012 SwiatKwiatow.pl