Dzisiaj jest 29.03.2024 14:46

Strefa czasowa UTC+1godz.





Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 100 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 6, 7, 8, 9, 10
Autor Wiadomość
Post: 12.06.2016 02:28 
Offline
Mistrz ogrodniczy
Mistrz ogrodniczy
Awatar użytkownika

Rejestracja: 10.10.2007 22:30
Posty: 17136
Lokalizacja: UK
Pochwały: 18
Dziękuję za pomoc :thankyou: :majesty: :thankyou:

Dzięki Wam poświęciłem dwie godziny na wstępne zapoznanie się z trybami fotografowania, które dostępne są w moim aparacie. Okazało się, że automatyczne ustawienia nie zawsze są wystarczające, aby oddać rzeczywistą barwę fotografowanego obiektu, ale jeżeli skorzystamy z funkcji aparatu (z którymi nie zdążyłem się zapoznać) można osiągnąć więcej :)

Elu ponieważ nie miałem za bardzo czasu, aby zapoznać się ze swoim aparatem, postanowiłem, że na razie będę korzystał z trybu automatycznego. Było to błędem, gdyż tryb automatyczny nie zawsze gwarantuje wykonanie dobrego zdjęcia o czym się przekonałem. Teraz wiem, że mój aparat pozwala mi regulować balans bieli i myślę, że nie będę musiał korzystać z wspomnianego przez Ciebie wzorca. Sprawdziłem, że kwiat oplątwy, który przy wykorzystaniu automatycznych ustawień jest niebieski przy zmianie ustawień balansu bieli (zależnie od wybranej opcji) staje się mniej lub bardziej fioletowy. Przy dziennym świetle zrobię zdjęcia i zaprezentuję w tym wątku.

Karolina okazało się, że w moim aparacie jest dużo przydatnych funkcji, tak więc mój problem z pewnością zostanie rozwiązany. A zastanawiałem się nad oddaniem aparatu :whistling:

Mira jak już napisałem, wstępnie zapoznałem się z trybami dostępnymi w moim aparacie, także to co napisałaś przestało być dla mnie całkowicie niezrozumiałe i z pewnością skorzystam z Twoich rad. Dzisiaj porobię zdjęcia ustawiając parametry zgodnie z Twoimi wskazówkami. Jestem ciekaw efektów :)

_________________
"Nie miej wątpliwości: chwasty wygrają. Ostatni ruch zawsze należy do Natury"
Pozdrawiam :bye:


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 12.06.2016 03:31 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19.10.2013 12:48
Posty: 3660
Lokalizacja: Lublin/Szczecin
Pochwały: 31
Mira pisze:
Karolino, jeżeli masz możliwość ustawienia trybu fotografowania z cieplejszymi barwami, to spróbuj wykorzystać np. "zachód słońca" do fotografowania fioletowych obiektów.


W przypadku ogólniejszych widoków to się sprawdza, niestety nie mogę tego zrobić w trybie makro... :sorry: Może powinnam zmienić porę dnia, w której wyruszam na fotograficzne polowania, zwykle w Ogrodzie Botanicznym jestem koło południa, gdybym była późniejszym popołudniem wychodziłoby lepiej... :mysli: Tylko wtedy jest za dużo ludzi w ogrodzie... :wallbash: :rotfl2:

_________________
Pozdrawiam, Karolina

Działka pod Gramofonem: rok pierwszy, rok drugi
Działka pod Magnetofonem (aktualny wątek)
Siewki roślin flory Polski


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 12.06.2016 10:02 
Offline
Mistrz ogrodniczy
Mistrz ogrodniczy
Awatar użytkownika

Rejestracja: 10.10.2007 22:30
Posty: 17136
Lokalizacja: UK
Pochwały: 18
Cóż myślałem, że coś zdziałam, ale jak na razie nie udało się. Kwiat oplątwy zamiast mieć barwę fioletową jest niebieski :wallbash:

Poniższe dwa zdjęcia zostały wykonane w trybie automatycznym

Obrazek

Obrazek

Kolejne zdjęcie wykonałem w trybie P (Autoprogram- auto ekspozycja z regulacją nastawień)

WB Auto (Ustawienie automatyczne naturalnego balansu kolorów)
ISO = 80, +0,3EV

Obrazek

Światło dzienne
ISO = 80, +0,3EV

Obrazek

Pochmurnie
ISO = 80, +0,3EV

Obrazek

Pozostałe ustawienia też mi nie pomogły, kwiat zamiast fioletowy był niebieski;/

1.Balans bieli świetlówki:
Korekcja dla białego światła jarzeniowego.
2.Balans bieli świetlówki:
Korekcja dla naturalnie białego światła jarzeniowego.
3.Balans bieli świetlówki:
Korekcja dla dziennego światła jarzeniowego.
4.Żarowe:
Korekcja dla oświetlenia lampą żarową lub mocnego oświetlenia, na przykład w studiu fotograficznym.
5.Lampa błyskowa:
Korekcja dla lampy błyskowej


Nie skorzystałem z funkcji przechwycenia podstawowego białego koloru, a więc wzorca o którym wspomniała Ela.

Mam jeszcze jedno ustawienie w balansie bieli, ale rozładował się aparat i nie mogę zerknąć na czym ono polegało, a nie pamiętam.

*********************************************************

Uzupełniam mój post :)

Skorzystałem z wzorca, uchwyciłem białą barwę odniesienia, wykorzystując białą kartkę. Niestety fioletowy kwiat oplątwy na zdjęciu nadal jest niebieski. Wydaje mi się, że już nic z tym nie zrobię :wallbash:

Załącznik:
DSC00404.JPG
DSC00404.JPG [ 113.24 KiB | Przeglądany 1769 razy ]

_________________
"Nie miej wątpliwości: chwasty wygrają. Ostatni ruch zawsze należy do Natury"
Pozdrawiam :bye:


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 12.06.2016 20:21 
Offline
Mistrz ogrodniczy
Mistrz ogrodniczy

Rejestracja: 08.12.2013 10:47
Posty: 11310
Lokalizacja: Górny Śląsk
Pochwały: 43
gregorius pisze:
Niestety fioletowy kwiat oplątwy na zdjęciu nadal jest niebieski. Wydaje mi się, że już nic z tym nie zrobię :wallbash:

Pozostaje zabawa w programie do obróbki zdjęć :)

B.

_________________
Moje domowe rośliny cz.1 , cz.2 i cz.3


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 12.06.2016 21:37 
Offline
Mistrz ogrodniczy
Mistrz ogrodniczy
Awatar użytkownika

Rejestracja: 10.10.2007 22:30
Posty: 17136
Lokalizacja: UK
Pochwały: 18
Tego chciałbym uniknąć :( Zazwyczaj robię sporo zdjęć, tak więc ciężko byłoby mi zapamiętać odcień barwy konkretnego gatunku czy też odmiany. Jeszcze szukam jakiegoś rozwiązania, ale jak nie znajdę, a będzie możliwość zwrotu aparatu, to go zwrócę. Aparat specjalnie kupiłem do fotografowania roślin, a tutaj taka niespodzianka :wallbash:

_________________
"Nie miej wątpliwości: chwasty wygrają. Ostatni ruch zawsze należy do Natury"
Pozdrawiam :bye:


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 19.03.2017 16:31 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19.10.2013 12:48
Posty: 3660
Lokalizacja: Lublin/Szczecin
Pochwały: 31
Podzielę się z wami małym trickiem, który wymyśliłam dla przechytrzenia aparatu i ominięcia jego niedoskonałości.

Bardzo zależało mi na zrobieniu zdjęcia pąkom modrzewia, aparat jednak za nic nie chciał złapać ostrości na cieniutkich gałązkach, mimo podchodzenia do nich z różnych stron, z różnej odległości i z różnymi ustawieniami aparatu. Wczoraj już się poddałam, ale byłam tak zdeterminowana, że dziś poszłam znowu do tego samego drzewka, mimo huraganowego wiatru który tym bardziej utrudniał "złapanie" gałązki.

Wiatr sprawiał, że by móc w ogóle podchodzić do tematu, musiałam jedną ręką przytrzymywać gałązkę z pąkami - i to mi podsunęło pomysł, jak aparat przechytrzyć.
Załącznik:
azModrzew 2017-03-19 5990.jpg
azModrzew 2017-03-19 5990.jpg [ 371.41 KiB | Przeglądany 1452 razy ]


Złapałam gałązkę bliżej fotografowanego pąka i skierowałam ostrość zamiast na pąka - na mój palec. Palec był już na tyle dużym obiektem, że aparat bez problemu złapał ostrość na nim, a tym samym i na gałązce będącej w takiej samej odległości od aparatu jak moja ręka.
Załącznik:
azModrzew 2017-03-19 5997.jpg
azModrzew 2017-03-19 5997.jpg [ 172.01 KiB | Przeglądany 1452 razy ]


Po wykadrowaniu (wycięciu) na komputerze fragmentu zdjęcia otrzymałam w ten sposób zdjęcie pąków. :sun:
Załącznik:
azModrzew 2017-03-19 5997b.jpg
azModrzew 2017-03-19 5997b.jpg [ 179.3 KiB | Przeglądany 1452 razy ]


I jeszcze jeden zabawny przykład, pokazujący dlaczego należy podczas robienia zdjęcia zwracać uwagę na to, co jest w tle. :whistling:

Chciałam zrobić zdjęcie rozwiniętego kwiatka wawrzynku, który jest w centralnym punkcie poniższego zdjęcia. Za nic jednak nie chciała się ta ostrość złapać, choć znając już mój aparat byłam pewna, że taki obiekt z takiej odległości złapać powinien. Próbowałam, próbowałam i nic - kwiatek rozmazany, za to tło ostre...
Załącznik:
azWawrzynek 2017-03-18 5894.jpg
azWawrzynek 2017-03-18 5894.jpg [ 393.06 KiB | Przeglądany 1452 razy ]


Okazało się, że aparat "myślał" że ja chcę zrobić zdjęcie psu siedzącemu pod krzewem w tle - gdy pies opuścił pole widzenia, aparat natychmiast złapał ostrość na tym kwiatku co trzeba. :rotfl2:
Załącznik:
azWawrzynek 2017-03-18 5895.jpg
azWawrzynek 2017-03-18 5895.jpg [ 215.08 KiB | Przeglądany 1452 razy ]

_________________
Pozdrawiam, Karolina

Działka pod Gramofonem: rok pierwszy, rok drugi
Działka pod Magnetofonem (aktualny wątek)
Siewki roślin flory Polski


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 20.03.2017 11:59 
Offline
Mistrz ogrodniczy
Mistrz ogrodniczy
Awatar użytkownika

Rejestracja: 28.11.2011 11:22
Posty: 5514
Lokalizacja: Pabianice
Pochwały: 5
Ja też często tak robię, choć mój iPhon 5s którym robię większość zdjęć ma zoom i udaje mi się uchwycić to co chcę


Załączniki:
IMG_5476.JPG
IMG_5476.JPG [ 1.12 MiB | Przeglądany 1433 razy ]
IMG_5437.JPG
IMG_5437.JPG [ 896.01 KiB | Przeglądany 1433 razy ]
IMG_5494.JPG
IMG_5494.JPG [ 729.73 KiB | Przeglądany 1433 razy ]

_________________
Pozdrawiam Bogdan
Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 20.03.2017 14:04 
Offline
Administrator
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 24.03.2010 15:41
Posty: 33373
Lokalizacja: Wrocław
Pochwały: 61
Ja podobnie, podkładam obok pudełko, kartkę, dłoń.
Mój aparat ma problem z ostrością jak kończy mu się bateria :rotfl2:

_________________
Pozdrawiam
elka
:bye:



Wrocławska przyroda
moje kolczaste cz. 3.
trochę egzotyki cz.III
w moim ogródeczku - cz. VI
kwiatuszki elki III




Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 03.02.2018 07:42 
Offline
Super ogrodnik
Super ogrodnik
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29.03.2012 20:54
Posty: 1954
Pochwały: 9
Wracam do tematu pragnąc podzielić się z Wami kilkoma uwagami i poradami z różnych artykułów i poradników.

Trafiłam na bardzo ciekawy artykuł o fotografowaniu płatków śniegu. Porady są niezwykle szczegółowe. Np. w celu sfotografowania należy przenieść pędzelkiem płatek śniegu na ciemne tło (rękawiczkę, czy inną część garderoby). Na razie, niestety nie mogę skorzystać z porad, ale może zmienią się warunki pogodowe.


W nawiązaniu – zestawienie podstawowych błędów przy wykonywaniu fotografii makro.

1. Użycie wbudowanej lampy błyskowej. Daje to bardzo ostre cienie i duży kontrast pogarszając jakość zdjęcia.

2. Niewłaściwe trzymanie aparatu mogące powodować rozmyte zdjęcia. Dobrze jest trzymać jedną ręką obiektyw od dołu a drugą korpus aparatu, przycisnąć łokcie do tułowia, migawkę wcisnąć na wydechu.

3. Niewłaściwy autofokus. W makrofotografii najlepiej korzystać z ręcznego ustawiania ostrości. Jeżeli używamy autofokusa, ostrość należy ustawić na jednym punkcie. Głębię ostrości można zwiększyć trzymając aparat poziomo, bez przechylania.

4. Zbyt duże zamykanie przysłony powoduje nieostre zdjęcia.



„Jeśli Twoje zdjęcia nie będą ostre, to wszystko inne nie będzie miało znaczenia”. (Scott Kelby)

_________________
Pozdrawiam
Mira
Ogrod na balkonie: sezon 2015 i nastepne
Ogrod na balkonie 2014
Moj zielony kacik


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 04.02.2018 19:46 
Offline
Mistrz ogrodniczy
Mistrz ogrodniczy
Awatar użytkownika

Rejestracja: 09.02.2014 19:14
Posty: 10863
Lokalizacja: Anglia
Pochwały: 10
Mira pisze:
Wracam do tematu pragnąc podzielić się z Wami kilkoma uwagami i poradami z różnych artykułów i poradników.


Ciekawe, fachowe, dziękujemy :sun:

_________________
pozdrawiam
Ania :flower2:

moje zielone królestwo II
[Tajemniczy ogród Ani cz. II
Anglia moimi oczami


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 100 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 6, 7, 8, 9, 10

Strefa czasowa UTC+1godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
cron
Zdjęcia kwiatów | Powered by phpBB ® Forum Software © phpBB Group

Jaka to roślina


Bezpłatny biuletyn o kwiatach

Co to jest newsletter ?

Kontakt z redakcją serwisu

Copyright ® 2005-2012 SwiatKwiatow.pl