Dzisiaj jest 28.03.2024 23:56

Strefa czasowa UTC+1godz.





Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 22 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł: Uprawa ziół
Post: 07.03.2010 21:58 
Offline
Ogrodnik stażysta
Ogrodnik stażysta

Rejestracja: 11.09.2009 15:35
Posty: 8
Pochwały: 0
Witajcie.

Od kilku lat marzę o własnych żywych ziołach w kuchni. Próbowałam już kiedyś siać i mi zdychały. Kupione w doniczce padają niezależnie od tego czy przesadzę do nowej lepszej ziemi czy zostawię w oryginalnej. Słyszałam, że np. małej bazylii nie wolno przelać, bo gnije od dołu - i rzeczywiście tak mi się działo kiedyś.
W tym roku postanowiłam znowu zasiać i nie poddam się ;) Najpierw próbowałam zrobić "inkubator" w kiełkownicy, ale to nie był dobry pomysł...
Stosowałam się do rad z programu "Rok w ogrodzie". Pan mówił, że już w lutym można zacząć siać i to nawet w ziemi uniwersalnej. Z kolei zgodnie z poradą pani ze sklepu z nasionami, zaopatrzyłam się w spryskiwacz - rozpylam wodę i podlewam niezbyt często na spodek. Roślinki mają stanowisko mocno naświetlone. Wzeszły ładnie i szybko, potem się zatrzymały i teraz padają po kolei. Bazylia od dołu właśnie. Cząber i majeranek mdleją na całej długości.

Może mielibyście jakąś radę dla mnie?

Pozdrawiam, Grina


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 16.03.2010 14:13 
Offline
Ogrodnik stażysta
Ogrodnik stażysta

Rejestracja: 11.09.2009 15:35
Posty: 8
Pochwały: 0
Co do sytuacji w doniczce: przetrwało kilka ogonków i wykiełkowały 2 nowe bazylie.
Jeśli mielibyście jakieś rady, to ponawiam prośbę o nie.
A jeśli nikt z Was nie może mi pomóc - cóż będę eksperymentować. Jeśli się coś uda, to oczywiście napiszę (będzie dla potomnych, hihi ;))


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 16.03.2010 15:30 
Offline
Ogrodnik stażysta
Ogrodnik stażysta

Rejestracja: 11.09.2009 15:35
Posty: 8
Pochwały: 0
Jestem osobą niedowidzącą i nie jest mi łatwo poszukiwać informacji.
Byłabym wdzięczna za podesłanie linków do tych bardzo dokładnych instrukcji krok po kroku. Nasion mam jeszcze sporo, robi się cieplej i dzień się wydłużył, to może nowa próba się powiedzie.
pozdrawiam


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 18.03.2010 18:20 
Offline
Ogrodnik stażysta
Ogrodnik stażysta

Rejestracja: 11.09.2009 15:35
Posty: 8
Pochwały: 0
Choćbym miała do października próbować, to i tak mi się uda :)
Może ja jednak za mało podlewam.
Przesadzę śmierdziela geranium do mniejszej doniczki uwalniając taką porządną, dużą i spróbuję jeszcze raz zasiać. O przykrywaniu folią też już słyszałam, ale nie korzystałam. Równocześnie powalczę o przetrwanie tych roślinek, co jeszcze żyją.
Zajmie mi to jakieś 3-4 tygodnie, więc zapewne nie będę tu pisać. Trzeba działać, a nie klawiaturą mielić ;D


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 18.04.2010 07:37 
Offline
Ogrodnik stażysta
Ogrodnik stażysta

Rejestracja: 18.04.2010 06:51
Posty: 50
Lokalizacja: mazowieckie
Pochwały: 0
Witam,
mam znajomą, która uwielbia hodowac zioła. Mogę Ciebie z nią skontaktować.
Dużo ciepła życzę,
zamgla


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 18.04.2010 12:00 
Offline
Ogrodnik
Ogrodnik

Rejestracja: 02.04.2010 12:15
Posty: 109
Lokalizacja: Wielkopolska
Pochwały: 0
Flora masz racje.

_________________
Pozdrawiam benn


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 05.05.2010 16:15 
Offline
Ogrodnik stażysta
Ogrodnik stażysta

Rejestracja: 05.05.2010 14:40
Posty: 11
Lokalizacja: pomorskie
Pochwały: 0
flora pisze:
Życzę powodzenia ;). Napisze tylko kilka ważnych punktów na koniec.
1. Nie zasypywać nasion zbyt gruba warstwą ziemi.
2. Nakryć doniczkę folią spożywczą.
3. Ustawić na słonecznym oknie.
4. Zraszać 2x dziennie.
5. Po wyrośnięciu z nasion zacząć podlewać po troszku wodę do podstawki, tak co drugi dzień. Lepiej częściej i mniej niż rzadziej i więcej.
6. Jeśli za szybko odsłonisz roślinę (zatrzyma się w rozwoju, zacznie "marnieć") nakryj z powrotem folią i za jakiś czas sprawdź i tak do momentu aż roślina się przyzwyczai do naszej temperatury, trochę niższej niż miała pod folią.
Przez Ciebie nabrałam ochoty sama na własne zioła od nasionka ;)...

Floro i ja bardzo dziękuję ci za informację,wiem teraz dlaczego i ja nie mogłam się dochowac swoich ziółek ,dziękuję ;)

_________________
pozdrawiam i uśmiech zostawiam :)


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 07.05.2010 08:25 
Offline
Ogrodnik stażysta
Ogrodnik stażysta

Rejestracja: 18.04.2010 06:51
Posty: 50
Lokalizacja: mazowieckie
Pochwały: 0
Ja też dziekuję Tobie Floro za informacje o ziołach :), pozwolilam sobie przekazać je dalej. Mam nadzieję, ze się nie obrazisz :).

pozdrawiam i dziekuję
zamgla


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 07.05.2010 08:55 
Offline
Ogrodnik stażysta
Ogrodnik stażysta

Rejestracja: 18.04.2010 06:51
Posty: 50
Lokalizacja: mazowieckie
Pochwały: 0
Wiesz Floro,
wymyslilam sobie, ze najpierw musze zacienic swoj zachodni balkonik, gdzie slonca jest full opcja od godziny 12:00 do zachodu slonca. aby moze te ziola jakos przezyly, moja "twarda" reke, wiec zaczelam siac kwiatki, pnace, wiszace i "pelzajace".
Miete wykonczylam na wschodnim oknie kuchni - chyba jestem mistrzem - wez i tu miete wykoncz! - ostal jej sie badyl i jeden maly zielony listek.
alez oczywiscie, kiedy sie uda to napisze.


ps. znajoma, bardzo dziekuje za informacje dot ziol.

pozdrawiam
zamgla


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 21.05.2010 12:39 
Offline
Ogrodnik stażysta
Ogrodnik stażysta

Rejestracja: 11.09.2009 15:35
Posty: 8
Pochwały: 0
No "świetnie"!!! Co jakiś czas dostaje maila z informacją, że ten temat nie ma żadnej odpowiedzi. A tutaj tyle się dzieje. I jak tu wierzyć komputerom? :twisted:
A weszłam tutaj dzisiaj, żeby jakoś zakończyć temat. Bo nie raz można znaleźć w Internecie tematy na forach bez rozwiązania problemu. Strasznie frustrujące... ;)
Udało mi się pobić rekord w uprawie - bazylia ma już czwarte listki.
Drugi siew - ten z wypróbowaniem folii nie powiódł się. Wszystko szybko wzeszło i ładnie, ale zdechło i została 1 marna roślinka. Może rzeczywiście za wcześnie zdjęłam folię. Chociaż tak właściwie to rośliny same ją zdjęły, takie już były wysokie :D
A może zawsze jest tak, że część roślin ginie na początku i wyrastają tylko te silniejsze?.....taaa, będę w to wierzyć ;D

Wniosków mam kilka. Pewnie dla większości osób na forum oczywiste, ale napiszę i proszę o wyrozumiałość dla amatora :)
- trzeba dobrze wycelować z ilością wody i częstotliwością podlewania - tutaj potrzebne jest wyczucie...
- jeśli się nie udaje, to próbować dalej. Każda następna próba jest efektywniejsza,
- owszem duże znaczenie ma wiedza książkowa, ale jeszcze większe własne doświadczenie i praktyka,
- hm... jak ktoś nie ma "ręki do roślin" to musi właśnie tak kombinować jak ja. I próbować wytrwale... Chociaż jak tak patrze na moją zieleniznę, to raczej wykluczam "brak ręki" :D
- no i na koniec: Flora mądrze radzi :D

Aha, zamgla, dziękuję za propozycję :) nie chcę robić kłopotu. A właśnie wczoraj kumpela mi się przyznała, że jej zioła dobrze rosną, więc to ją będę męczyć :)


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 22 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
cron
Zdjęcia kwiatów | Powered by phpBB ® Forum Software © phpBB Group

Jaka to roślina


Bezpłatny biuletyn o kwiatach

Co to jest newsletter ?

Kontakt z redakcją serwisu

Copyright ® 2005-2012 SwiatKwiatow.pl