Dzisiaj jest 19.04.2024 15:15

Strefa czasowa UTC+1godz.





Nowy temat Ten temat jest zamknięty. Nie można w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 8 ] 
Autor Wiadomość
Post: 21.08.2009 08:37 
Offline
Ogrodnik stażysta
Ogrodnik stażysta

Rejestracja: 21.08.2009 08:26
Posty: 4
Pochwały: 0
Na moim półmetrowym Benjaminku pojawiło się coś dziwnego. U nasady każdego listka jest coś białego, gdy to oderwałam to pod spodem była brązowa plamka. Liście robią się żółte i opadają, stracił już chyba z 200 liści. Nigdy wcześniej tego nie było. kupiłam wczoraj w ogrodniczym Actellic 500 i opryskałam go, ale nie wiem czy dobrze zrobiłam. Poradźcie co to może być.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 21.08.2009 13:41 
Offline
Starszy ogrodnik
Starszy ogrodnik
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29.04.2009 07:43
Posty: 661
Lokalizacja: Lublin
Pochwały: 0
To białe coś to prawdopodobnie wydzielany nadmiar wosku, a liście gubi bo prawdopodobnie jest przelany. Jak często podlewałaś kwiatka?

_________________
Flora i Fauna to nasza przyszłość. Bez niej człowiek nie będzie istniał.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 21.08.2009 16:00 
Offline
Ogrodnik stażysta
Ogrodnik stażysta

Rejestracja: 21.08.2009 08:26
Posty: 4
Pochwały: 0
No właśnie nie był przelany, bo zawsze sprawdzam ziemię przed następnym podlaniem i jak ma mokro lub wilgotno to jeszcze się wstrzymuję. Te białe plamki przypominają mydło. Nigdy wcześniej czegoś takiego nie było.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 21.08.2009 16:08 
Offline
Starszy ogrodnik
Starszy ogrodnik
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17.06.2009 11:48
Posty: 596
Pochwały: 4
Witaj, to coś białe u nasady liści to mogą być wełnowce, atakują roślinę gdy jest przelana i w pomieszczeniu jest wysoka temp. i duża wilgotność powietrza. Wyjmij benjamina wraz z cała bryła korzeniową i sprawdź czy w korzeniach nie ma już wełnowców, dobrze byłoby wypłukać dokładnie bryłę korzeniową i posadzić w nowej ziemi i nowej donicy. Stara doniczka powinna być odkażona, jeśli chcesz jej ponownie użyć. Jeśli cześć korzeni jest przegniła to obetnij je (te chore). Benjamin powinien "przeżyc" taki zabieg. Acctelic jest dobry w tym przypadku, oprysk należy powtórzyć wg instrukcji lub znajdź stosowanie :), roślinę wynieś z pomieszczenia gdzie przebywają ludzie, a szczególnie dzieci, a jesli nie masz takiej możliwości to dobrze wywietrz pomieszczenie.. Podlewaj roślinę znacznie rzadziej, niż robiłaś to dotychczas. Czekaj, aż ziemia nieco przeschnie. Podlewanie raz na tydzień przy obecnych temperaturach, a nawet co 10 dni jest wystarczające.
Nie wyrzucaj bena jesli zgubi resztę liści, to normalna reakcja. Jesli masz go gdzie przechować, to w najgorszym razie wypuści nowe listki na wiosnę. Staraj się drugi raz nie dopuścić do przelania i przesuszenia również. Benjamin wypuszcza sok tylko w przypadku mechanicznego uszkodzenia. Jeśli sok na liściach jest lepki (czy woskowy)to tym bardziej świadczy to o chorobie. Pierwszą reakcją właściciela kwiatka na żółknięcie liści i opadanie jest zwiększenie częstotliwości podlewania rośliny podczas gdy roślina już jest 'przelana". Najczęściej, gdy benjamin jest przesuszony, liście żółkną stopniowo i pojednynczo. przy próbie oderwania zółtego listka, stwierdzasz, ze ogonek liściowy jest jędrny, a przypadku przelania jest wiotki i jakby zwiędnięty.
Życzę cierpliwości.
pozdrawiam
M
przeczytałam Twój nowy post, jeśli moja diagnoza nie jest trafna, to nie wiem co to może być innego. Nalot przypomina mydło(?), a może raczej kłaczek waty?

_________________
pozdrawiam,

mag


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 22.08.2009 08:38 
Offline
Ogrodnik stażysta
Ogrodnik stażysta

Rejestracja: 21.08.2009 08:26
Posty: 4
Pochwały: 0
Witam. Właśnie wczoraj kupiłam ziemię, żeby go przesadzić, ale nie pomyślałam o nowej doniczce. Actellic rozrobiłam 1 ml na litr wody opryskałam, a resztą podlałam(tak poradził pan w sklepie ogrodniczym)kwiatka. Zrobiłam to w czwartek i wczoraj nie opadł żaden liść, a dzis leżały 2, a nie jak przez ostatnie 2 tygodnie ze 30.
Kwiatka opryskałam ok. 19 na balkonie i zostawiłam go na noc żeby w mieszkaniu nie śmierdziało. Noc była cieplutka, więc chyba nic mu nie będzie.
Może tymi wełnowcami "zaraził" sie od ciętych kwiatów, które stały pod koniec czerwca obok niego?
Pozdrawiam


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 26.12.2009 18:17 
Offline
Ogrodnik stażysta
Ogrodnik stażysta

Rejestracja: 26.12.2009 17:51
Posty: 1
Pochwały: 0
Witam,

Szukając pomocy trafiłem na ten wątek. Co to jest? (zdjęcie). Zagnieżdżone w nasady lisica beniamina, od spodniej strony. Obserwuję że "wędruje" po okolicy ok 1 cm. Tam tez liść staje się błyszczący - jakby mokry. W miejscu pierwotnego zagnieżdżenia brunatne plamki.
Larwy? (Czy to są te wełnowce"?)
Czym i jak zwalczać? Liście tego fikusa (ok 2,5m) schną i opadają.

janusz


Załączniki:
RIMG0133.JPG [254.22 KiB]
Pobrany 512 razy
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 17.01.2010 10:22 
Offline
Ogrodnik stażysta
Ogrodnik stażysta

Rejestracja: 21.08.2009 08:26
Posty: 4
Pochwały: 0
Janusz,
spróbuj kupić w sklepie ogrodniczym Actellic i opryskaj kwiatka, a resztę wlej do doniczki. Zmień też ziemię. zrobiłam to w sierpniu i pomogło nic się nie dzieje.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 17.01.2010 19:30 

Pochwały: 0
,,,,ja myślę że jest to raczej tarcznik (mam takiego często na moim cyklamenie) i ja zwalczam to w naturalny sposób: najpierw usuwam wszystkie brązowe zgrubienia (palcami lub wykałaczką) a potem robię sobie dobrze mydlaną wodę (mydło w płynie + woda) i delikatnie zmywam każdy chory listek, potem dla pewności czyszczę jeszcze pozostałe. Takim sposobem uratowałam dużego szeflera ,nawet nie musiałam zmieniać ziemi w doniczce.,odchorował a teraz jest piękny i rozłożysty.


Na górę
  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Ten temat jest zamknięty. Nie można w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 8 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 13 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Zdjęcia kwiatów | Powered by phpBB ® Forum Software © phpBB Group

Jaka to roślina


Bezpłatny biuletyn o kwiatach

Co to jest newsletter ?

Kontakt z redakcją serwisu

Copyright ® 2005-2012 SwiatKwiatow.pl