Dzisiaj jest 28.03.2024 14:53

Strefa czasowa UTC+1godz.





Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 27 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: storczyki
Post: 21.02.2012 16:44 
Offline
Ogrodnik stażysta
Ogrodnik stażysta

Rejestracja: 21.02.2012 12:52
Posty: 2
Pochwały: 0
Witam. Mam problem ze swoim storczykiem. Mam go prawie 5 miesiecy i jeszcze mi nie zakwitł ma dużo pączków wielkości paznokcia , ale po paru dniach robią się żółte i usychają :cry: Podlewam go raz w tygodniu, ustawiony jest od strony wschodniej, liście są piękne zielone, zdrowe dlatego nie wiem co mam zrobić. Bardzo proszę o pomoc!!! Z góry dziękuję.


Załączniki:
DSC00161.jpg
DSC00161.jpg [ 30.73 KiB | Przeglądany 608 razy ]
DSC00160.jpg
DSC00160.jpg [ 28.83 KiB | Przeglądany 606 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: storczyki
Post: 05.03.2012 14:32 
Offline
Ogrodnik stażysta
Ogrodnik stażysta
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02.03.2011 20:00
Posty: 17
Lokalizacja: Wroclaw
Pochwały: 0
Proszę o pomoc w sprawie doniczki dla storczyka, chciałem kupić szklaną doniczkę z otworem w dnie, ale nie mogę takiej znaleźć w żadnym sklepie, nawet w takim specjalistycznym, m.in. "Kwiaton", a może nie patrzę za dokładnie :cry:

_________________
Kwiaty są moją pasją, dołącz do mnie =^_^=


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: storczyki
Post: 05.03.2012 15:37 
Offline
Ogrodnik stażysta
Ogrodnik stażysta
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30.05.2011 21:02
Posty: 86
Pochwały: 0
slodziak25,
po przekwitnięciu obcina się łodygę, bo roślina ciągnie soki do samego czubka, a poza tym nie wygląda estetycznie. Roślina, aby zakwitnąć, potrzebuję zimowania i zmniejszenia podlewania w tym okresie. Storczyki kwitną mniej więcej raz na rok (ok pół roku są bez kwiatów), może jeszcze nie nadszedł dla niej czas ;)

hotohori17 pisze:
Proszę o pomoc w sprawie doniczki dla storczyka, chciałem kupić szklaną doniczkę z otworem w dnie, ale nie mogę takiej znaleźć w żadnym sklepie, nawet w takim specjalistycznym, m.in. "Kwiaton", a może nie patrzę za dokładnie :cry:


Chyba raczej nie znajdziesz, a nie może być w plastikowej i w osłonce ?

_________________
Lavenda


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: storczyki
Post: 09.03.2012 11:54 
Offline
Ogrodnik stażysta
Ogrodnik stażysta

Rejestracja: 09.02.2012 11:21
Posty: 6
Pochwały: 0
Niekoniecznie będzie to pół roku. Jak tylko ucinam jedna łodygę to już zaczyna rosnąć następna.


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: storczyki
Post: 22.03.2012 12:33 
Offline
Ogrodnik stażysta
Ogrodnik stażysta

Rejestracja: 22.03.2012 12:25
Posty: 1
Pochwały: 0
Storczyki mogą rosnąć i kwitnąć przez cały rok. Nie mają konkretnego okresu spoczynku. W zimie rosną nieco wolniej. Trzeba pamiętać, żeby zawsze miały jasne, ale nie silnie nasłonecznione stanowisko. Należy pamiętać o prawidłowym podlewaniu, dlatego najlepsze są przezroczyste doniczki. Ze szklaną jeszcze się nie spotkałam. Moje storczyki rosną w plastikowych doniczkach z otworami i w przezroczystych osłonkach. Do podlewania używam przegotowanej wody i raz na dwa tygodnie stosuję nawozy. W okresie, który teraz mamy, czyli od marca do sierpnia podłoże w doniczce powinno być zawsze lekko wilgotne. Pozdrawiam :)


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: storczyki
Post: 18.08.2012 08:54 
Offline
Ogrodnik stażysta
Ogrodnik stażysta

Rejestracja: 18.08.2012 08:35
Posty: 1
Pochwały: 0
Witam,
ponieważ jest bardzo dużo wątków na temat storczyków, pozwolę sobie podłączyć się pod ten:)
Nie wiem co zrobić z takim żółtym liściem storczyka. Mam go od 2 miesięcy, rósł ładnie i rozwijał młode pąki. Odkąd zrobiło się zimniej, ten jeden liść zaczął mu żółknąć i teraz wygląda tak
http://zapodaj.net/5d723f1e635aa.jpg.html

http://zapodaj.net/067866dabda92.jpg.html

do tego trzy pąki, które już były w połowie otwarte uschły, a cztery zupełnie małe nierozwinięte odpadły.

Z tego co czytałam na forum winą może być zmiana temperatur (w nocy/w dzień) i mój błąd trzymania go na szafce przy parapecie (i otwartym oknie w nocy).

Moje pytanie jest takie - co zrobić z tym liściem?? Odciąć go czy zostawić?


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: storczyki
Post: 15.09.2012 20:41 
Offline
Super ogrodnik
Super ogrodnik
Awatar użytkownika

Rejestracja: 31.08.2012 16:53
Posty: 1617
Lokalizacja: Zabrze
Pochwały: 12
Storczyki gubią najstarsze licie. Jeśli już jest cały żółty to proponuję odciąć ostrym narzędziem (sterylnym). I z tego co widzę to był przelany ponieważ widać na korze biały osad.
A czym go podlewasz? mam nadzieję że nie kranówką... I jak często?
Spróbuj go przesuszyć bo ewidentnie jest przelany, storczyki najlepiej jest moczyć w wodzie destylowanej lub deszczówce zanurzając do brzegu doniczki na 30min i tak co 2 tygodnie, do tego można je zraszać one lubią zraszanie. Teraz jednak odczekaj jakiś czas aż korzenie zrobią się szare lub jeśli doniczka wyda się lekka jak piórko to oznaka że należy podlać.
Poleciłabym ci również przesadzić storczyka do większej doniczki ponieważ jak widać korzenie zaczynają dołem wychodzić - doniczka jest za mała.
Wszystkie czynności przy przesadzaniu wykonujemy bardzo delikatnie, tak, aby nie uszkodzić korzeni. Doniczki powinny mieć duże otwory odpływowe i najlepiej z przeźroczystego plastiku, przez które do korzeni dochodzi światło. Świeżo przesadzone rośliny nie podlewamy przez około 8 dni. Wodę dostarczamy przez liście, często je zraszając.

Prawdopodobną przyczyną opadania pąków jest zbyt niska wilgotność otoczenia i może za mała ilość światła. Także dojrzewające w pobliżu owoce (np. jabłka), wydzielające etylen mogą być przyczyną opadania pąków. Przelanie też może mieć wpływ na opadanie kwiatów. Jeśli Phalaenopsis straci pąki, a jest w dobrej kondycji, to można skrócić łodygę kwiatową trochę pod miejscem, z którego wyrastał pierwszy kwiat - zdarza się, że pojawi się na niej odgałęzienie z nowymi pąkami, które zakwitną.

Pozdrawiam

_________________
Pozdrawiam, Ola

"Nie bójmy się eksperymentowania" Piotr Piesik

Zieloni współlokatorzy
Ogródek IsKiErKi
Podział dendrobium - krok po kroku
Nadwyżki IsKrY


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 27 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3

Strefa czasowa UTC+1godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Zdjęcia kwiatów | Powered by phpBB ® Forum Software © phpBB Group

Jaka to roślina


Bezpłatny biuletyn o kwiatach

Co to jest newsletter ?

Kontakt z redakcją serwisu

Copyright ® 2005-2012 SwiatKwiatow.pl