Dzisiaj jest 25.04.2024 12:19

Strefa czasowa UTC+1godz.





Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 36 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna
Autor Wiadomość
Post: 21.09.2008 11:31 
Offline
Ogrodnik stażysta
Ogrodnik stażysta

Rejestracja: 21.09.2008 11:25
Posty: 10
Pochwały: 0
Mam pytanie do tych którzy rozmnażali lub mają praktyczną wiedzę na temat rozmnażania tuji. Czy koniec lata jest dobrą porą na ukorzenianie oderwanych pędów?
Co zrobić w zimie aby nie doszło do "omrożenia" sadzonek. Pożyczyłem dużą ilość doniczek od znajomej. Mam dużo miejsca pod balkonem - łatwe miejsce do ewentualnego osłonięcia.
Proszę o poradę :)


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 23.09.2008 22:24 
Offline
Mistrz ogrodniczy
Mistrz ogrodniczy
Awatar użytkownika

Rejestracja: 10.10.2007 22:30
Posty: 17136
Lokalizacja: UK
Pochwały: 18
Witaj Stanley :)

Tuje, czy jak kto woli żywotniki, są łatwe w rozmnażaniu, wiem z własnego doświadczenia, bo je tak rozmnażałem m.in odm 'Danica'. Sadzonkujemy najlepiej w sierpniu i wrześniu, więc to już ostatni moment. Sadzonki pobierać z wierzchołków pędów, długość około 10 cm, pamiętając o tzw. piętce, czyli kawałkiem zdrewniałej tkanki, z pędu, od którego odrywamy sadzonkę. Oczywiście stosujemy ukorzeniacz. Sadzonkujemy w piasku zmieszanym z torfem, umieszczając na zimę w zimnym inspekcie. Ja sobie go zrobiłem w zacisznym miejscu ze starych okien, dodatkowo okryłem na czas mrozów agrowłókniną. Efekt taki, że sadzonki 'Danica' ukorzeniły się wszystkie lub był jeden ubytek, dokładnie nie pamiętam :roll: Kluczowym jest aby na zimę nie stały na wietrze, zaciszne miejsce jest najlepsze.

Życzę jak największej skuteczności w ukorzenianiu ;)

_________________
"Nie miej wątpliwości: chwasty wygrają. Ostatni ruch zawsze należy do Natury"
Pozdrawiam :bye:


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 24.09.2008 20:37 
Offline
Ogrodnik stażysta
Ogrodnik stażysta

Rejestracja: 21.09.2008 11:25
Posty: 10
Pochwały: 0
Dzięki.
Jeszcze tylko jedno pytanie:
Na wiosnę ukorzenione sztuki wsadzać do ziemi??? co robić dalej, żeby nie zmarnować sadzonek?
Ostateczne przeznaczenie to moja działka jednak ogrodzenie powstanie najprawdopodobniej dopiero we wakacje (lip-sierp) Czy mógłbym poczekać do tego momentu. Na razie "zaszczepki" są w dużych donicach a znajoma, która je pożyczała (ok100szt) móiwła, że 3 lata w nich mogą być.
No dobra więcej niż jedno pytanie :roll:


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 24.09.2008 20:48 
Offline
Mistrz ogrodniczy
Mistrz ogrodniczy
Awatar użytkownika

Rejestracja: 10.10.2007 22:30
Posty: 17136
Lokalizacja: UK
Pochwały: 18
Oczywiście mogą pozostać w donicach, tylko pamiętaj o podlewaniu. Ja swoje ukorzenione w zeszłym roku nadal mam w donicy i czekam aż trochę bardziej podrosną ;)

_________________
"Nie miej wątpliwości: chwasty wygrają. Ostatni ruch zawsze należy do Natury"
Pozdrawiam :bye:


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 28.09.2008 19:03 
Offline
Ogrodnik
Ogrodnik
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27.09.2008 19:16
Posty: 341
Lokalizacja: opolskie
Pochwały: 0
Witam serdecznie. Chciałam się podzielić swoimi sposobami na rozmnażanie tuji. W czerwcu przy przycinaniu wybieram kilka lub kilkanascie sadzonek i wsadzam je od razu do gruntu (bez ukorzeniacza, w miejscu zacienionym). We wrzesniu sprawdzam, które się ukorzeniły (najczęściej jest to dwie trzecie sadzonek), przesadzam do małych doniczek i dołuję je w gruncie. Kiedy już podrosną, wysadzam je na miejsca stałe. W ten sposób dorobiłam się już sporo własnych drzewek. W ten sam sposób rozmnażam trzmielinę, z tym tylko wyjątkiem, że przyjmują się wszystkie! Pozdrawiam.

_________________
Serdecznie pozdrawiam. Teresa

W barwach jesieni i nie tylko


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 01.10.2008 15:40 
Offline
Ogrodnik stażysta
Ogrodnik stażysta

Rejestracja: 21.09.2008 11:25
Posty: 10
Pochwały: 0
Dzięki
A co z małymi sadzonkami w zimie - nic im nie było?
Słyszłałem od pani w sklepie ogrodniczym, że jak śnieg przykryje sadzonki, to nic im nie będzie. A co jeśli zima będzie bez śniegu i mroźna? :roll:


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 01.10.2008 17:47 
Offline
Ogrodnik
Ogrodnik
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27.09.2008 19:16
Posty: 341
Lokalizacja: opolskie
Pochwały: 0
Do zimy system korzeniowy jest już na tyle duży, że sadzonki nie powinny przemarznąć, tym bardziej, jak doniczki z nimi będą dobrze zadołowane. Kiedyś nawet sprawdziłam - w listopadzie wykopałam jedną z doniczek. Korzenie tak urosły, że wydostały się przez otwory w dnie doniczki na zewnątrz.
Chociaż myślę, że jakaś okrywa z gałęzi iglaków nie powinna im zaszkodzić.
Życzę wielu własnoręcznie wyhodowanych iglaczków. Pozdrawiam.

_________________
Serdecznie pozdrawiam. Teresa

W barwach jesieni i nie tylko


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 14.10.2008 19:15 
Offline
Ogrodnik stażysta
Ogrodnik stażysta

Rejestracja: 21.09.2008 11:25
Posty: 10
Pochwały: 0
Część sadzonek wystawiłem na zewnątrz - schowane pod balkonem były regularnie podlewane i te ładnie sie "przyjęły" - zero strat :) . Drugą część pozostawiłem w murowanym garażu w dobrze oświetlonym miejscu, umiarkowana temp. Po killku tygodniach ta część sadzonek zaczęła przysychać - spora część, więc wszystkie dołączyły do tych na zew. Szczerze mówiąc mam ich ok 400szt (różne gatunki). Mam obawę przed zbliżjącymi przymrozkami - czy jest sposób na zabezpieczenie donic (inne niż wkopywanie wszystkich do ziemi). Docelowe miejsce nie jest jeszcze gotowe (ogrodzenie w budowie). Myślałem o przykryciu folią, gałęziami, lub "obsypaniu ziemią? - szybko ale czy bezpiecznie? szkoda takiej ilości sadzonek - to moja pierwsza hodowla.
Co robić?


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 15.10.2008 12:44 
Offline
Ogrodnik
Ogrodnik
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27.09.2008 19:16
Posty: 341
Lokalizacja: opolskie
Pochwały: 0
No rzeczywiście, dołowanie 400 doniczek w gruncie byłoby raczej uciążliwe i męczące. Może poprzykrywać je gałązkami świerkowymi :?:

_________________
Serdecznie pozdrawiam. Teresa

W barwach jesieni i nie tylko


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 15.10.2008 19:23 
Offline
Ogrodnik stażysta
Ogrodnik stażysta

Rejestracja: 21.09.2008 11:25
Posty: 10
Pochwały: 0
Wystarczą gałązki :?: nie omrozi ich :?: jak grubo przykrywać :?:

Myślełem o wykorzystaniu ogrodowego parasola (pawilonu) :idea:


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 36 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
cron
Zdjęcia kwiatów | Powered by phpBB ® Forum Software © phpBB Group

Jaka to roślina


Bezpłatny biuletyn o kwiatach

Co to jest newsletter ?

Kontakt z redakcją serwisu

Copyright ® 2005-2012 SwiatKwiatow.pl