Dzisiaj jest 26.04.2024 15:52

Strefa czasowa UTC+1godz.





Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 36 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4  Następna
Autor Wiadomość
Post: 28.07.2009 13:07 
Offline
Ogrodnik stażysta
Ogrodnik stażysta

Rejestracja: 28.07.2009 13:05
Posty: 1
Pochwały: 0
Mam pytanie, mam cały rząd 10 letnich tui, jak je rozmnożyć przez nasionka, które rosną na nich , czy urwać gałązkę i trzymać w wodzie, żeby korzonki się wykształciły . Pozdrawiam :)


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 28.07.2009 19:15 
Offline
Ogrodnik stażysta
Ogrodnik stażysta

Rejestracja: 21.09.2008 11:25
Posty: 10
Pochwały: 0
Witam
Próbowałem rozmnażanie z ziaren i szczerze doradzam urywanie szczepek i wsadzanie je do donic lub bezporednio do ziemi (oczywiście nie zapomnij o ukorzeniaczu do zdrewniałych roślin). Ten sposób jest szybki (jesteś kilka lat "do przodu"). Jeśli na przełomie sierpnia i września tak zrobisz to za rok o tej porze twoje sadzonki będą miały korzenie i widoczny (około 1cm ) przyrost. Tak było w moim przypadku (duży procent się przyjął)
Powodzenia.


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 05.09.2009 17:50 
Offline
Ogrodnik stażysta
Ogrodnik stażysta

Rejestracja: 05.09.2009 17:46
Posty: 5
Pochwały: 0
Też zamierzam rozmnażać thuje szmaragdowe za pomocą zaszczepek. I mam takie pytanie chciałem kupić thuje 120cm albo 200cm wsadzić ją do ziemi i czekać do wiosny i wtedy z niej wziąść zaszczepki.
Moje 1 pytanie zaszczepki można brać z jak dużej thuji albo z ilu letniej??
2 pytanie: jeśli kupię duże thuje około 120-200 cm to jak mam je wsadzić do ziemi i czy się przyjmą przed zimą??
3 pytanie: czy do zasadzenia thuj użyć ukorzeczniacza??


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 06.09.2009 10:04 
Offline
Ogrodnik stażysta
Ogrodnik stażysta

Rejestracja: 21.09.2008 11:25
Posty: 10
Pochwały: 0
Witam
Pora na sadzenie tuji (tych 120, 200 cm) jest idealna. Można ewentualnie sprawdzić w kalendarzu biodynamicznym konkretny, najlepszy dzień. Do sadzenia takich tuji nie potrzeba ukorzeniacza.
Z tak posadzonych tuji na wiosnę będzie można odrywać szczepki, które po zastosowania ukorzeniacza świetnie powinny się przyjąć (Tej wiosny posadziłem około 200szt - do kubków 200ml - korzenie w tej chwili zajmują cały kubek - mogę przesłać zdjęcia na e-maila).
Zastanawiam się tylko czy nie szkoda swoich drzew "skubać" - tyle ludzi co roku przycina swoje tuje a gałązki wyrzuca - nie ma nikogo w okolicy kto mógłby podarować trochę takich szczepek - ja tak robiłem - nie mam żadnych, własnych dorosłych tuji, a szczepki brałem z różnych tuji; takich około 150cm jak i ze starych - około 6-7m wys.)
W sobotę 6.09 rozwijałem agrowłóknine szerokości 50cm wzdłóż 150m ogrodzenia. sadząc moje zeszłoroczne sadzonki (które swoją drogą podrosły już kilka cm) co 0,5m - będę potrzebował ok 300szt. Myślę ow sadzeniu po połowie września.
Jeśli chodzi o rafx205 - wcześniejszy post - wydaje mi się że dużo zależy od wielkości doniczki - im większa donica - tym dłużej można trzymać w nich sadzonki. Ja wsadziłbym teraz - jesienią, do miejsca docelowego.
Podzielę się z wszystkimi zainteresowanymi moimi doświadczeniami. Zawsze jednak warto zapytać o poradę np w sklepach ogrodniczych - ja sam eksperymentuje - odpukać narazie mi wychodzi z czego się b. cieszę i życzę tego samego.
POzdrawiam


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 06.09.2009 10:39 
Offline
Ogrodnik stażysta
Ogrodnik stażysta

Rejestracja: 05.09.2009 17:46
Posty: 5
Pochwały: 0
Dziękuję za odpowiedź. Co do thuj to u mnie chyba nikt nie ma szmaragdowej a po 2 ja bym sobie wolał wsadzić swoją i mieć co rok swoje sadzonki.
Mam jeszcze kilka pytań do ciebie.
1. Czy sadzonki mogę brać wiosną i jesienią??
2. Czy mógłbyś mi opisać dokładnie jak sadzić małe sadzonki i może jak byś mógł to parę zdjęć wysłać na maila bo ja wolę to widzieć. ( rafx205@o2.pl)
3. Jak posadzić tą thuje około 120-150cm (może jakiś opisik) do jakiej gleby, co wsypać do dołka, czym to później może okładać kora czy coś takiego. Bo chciałbym, żeby thuja się przyjęła.


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 01.05.2010 14:57 
Offline
Ogrodnik stażysta
Ogrodnik stażysta

Rejestracja: 01.05.2010 14:45
Posty: 1
Pochwały: 0
Co do nasion:

Bardzo łatwo wyhodować tuje z nasion gorzej jałowce, ale te rośliny o wiele wolniej rosną, kilka tuji w ten sposób wyhodowanych (stanowisko słoneczne) po 7latach ma niespełna metr wysokości -.-

Sadzonki: jeżeli ktoś posiada ogród :

najłatwiej lecz to zależy od tego jaką ilość chcemy otrzymać nowych żywotników : przygotowujemy kuwety (ziemia kompost/piasek/torf) i wsadzamy naprawde gęsto obcięte wcześniej gałązki (co 2cm). Wysokość już była podawana (10cm), i tego chyba nie było JEŻELI NIE STOSUJEMY UKORZENIACZA to nożem tak jakby odrywamy w kilku miejscach korę (zdrewniała część ) lecz tylko tą brązowa warstwę aby było widać zieloną ,,błone,, nie wiem jak to nazwać... szerok takiego ,,nacięcia,, milimetr nie wiecej i w ilośći kilku.

Dzieki temu ze sa gęsto wsadzone utrzymuje sie wilgoć wiekszość sie udaje, w najgorszym przypadku wychodzi 50% ale w najgorszym (zaniedbanie).


Co do zasypywania dolnych gałęzi niemal wszystko da się w ten sposób rozmnożyć, MAGNOLIE ktore kupujemy w sklepach ogrodniczych tez ;] lecz z magnoliami to trwa 3-4 lata :P

pozdrawiam.


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 06.05.2010 16:10 
Offline
Ogrodnik stażysta
Ogrodnik stażysta

Rejestracja: 05.09.2009 17:46
Posty: 5
Pochwały: 0
Właśnie wsadzam sadzonki tuji szmaragd narazie mam 150 ale jeszcze jutro będę sadził i w sobotę. Ale mam pytanie do was rok temu wsadziłem co prawda dość późno około 300 sadzonek , które były w namiocie. Za około 1 tydzień może 2 tygodnie po wsadzeniu przyszedł mruz -10C. Sadzonki były w namiocie przysypane liśćmi i przykryte włókniną. Jak przyszła wiosna odkryłem je i byłby zielone myślałem że się przyjęły. Później je podlewałem codziennie, co dwa dni różnie. Ale później tuje zaczeły jakby usychać i nie wiem dlaczego. Może przez to że byłby w namiocie było sucho i prażyło słońce?? A może po prostu źle otrzymałem zaszczepki?? Teraz kupiłem folię cienującą i mam zamiar z niej zrobić mały namiocik.
PS. Jak ktoś ma jakieś zdjęcia z sadzenia tuji to niech je prześle rafx205@o2.pl


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 06.05.2010 18:01 
Offline
Ogrodnik stażysta
Ogrodnik stażysta

Rejestracja: 26.04.2010 17:47
Posty: 57
Lokalizacja: Poznań
Pochwały: 0
Thuje wsadzaiłem raz podlałem i też przyszedł mróż - lekko pożókły od mrozu a ty za mocno je podlwasz ,i na jakiej ziemi twoje thuje rosną .

edit:

Ps zobacz post sadzenie iglaków.


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 07.05.2010 12:27 
Offline
Ogrodnik stażysta
Ogrodnik stażysta

Rejestracja: 05.09.2009 17:46
Posty: 5
Pochwały: 0
Już wiele o sadzeniu czytałem ale jedni mówią tak drudzy inaczej myślę że trzeba samemu do tego dojść. Podłoże to 50% piasek i 50% ziemia do iglakow kwaśna (chyba jakoś tak). No właśnie nie wiem czy za często podlewam bo one miały sucho co niektóre a je codziennie podlewałem może to przez to że było sucho w namiocie i gorąco?


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 07.05.2010 12:40 
Offline
Ogrodnik stażysta
Ogrodnik stażysta

Rejestracja: 26.04.2010 17:47
Posty: 57
Lokalizacja: Poznań
Pochwały: 0
Zbyt czesto podlewałeś ,a że trochę pożółkły to normalne ,młoda roślina jest słaba i potrzebuje roku wegetacyjnego aby się dobrze ukorzenić p.s ważny też jest region Polski na zachodzie wegetacja rusza trochę wcześniej niż na wschodzie - raz podlejesz i przy obecynych warunkach pogodowych - deszcze nie podlewaj . Ja zasadziłem świerki 6 sztuk raz podlałem i teraz '' już odbijają'' .


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 36 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Zdjęcia kwiatów | Powered by phpBB ® Forum Software © phpBB Group

Jaka to roślina


Bezpłatny biuletyn o kwiatach

Co to jest newsletter ?

Kontakt z redakcją serwisu

Copyright ® 2005-2012 SwiatKwiatow.pl