Dzisiaj jest 20.04.2024 06:29

Strefa czasowa UTC+1godz.





Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 16 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna
Autor Wiadomość
Post: 27.07.2013 20:22 
Offline
Ogrodnik stażysta
Ogrodnik stażysta

Rejestracja: 27.07.2013 18:54
Posty: 6
Pochwały: 0
Witam,
1. Mam problem ze swoimi storczykami :-( . Otóż 3dni temu kupiłam storczyka dwupędowego, ma rozkwitnięte pąki i kilka jeszcze nie rozkwitniętych-niestety zauważyłam że niektóre z nich jakby "więdną" i robią się pomarszczone i opadają. Boję się, że spadną z niego wszystkie pąki :-( Czym to spowodowane? Aktualnie storczyk ma w doniczce trochę wody, tak na dnie.

2. Kolejnego storczyka mam około pół roku, co tydzień był moczony przez około godzinę w wodzie, ale od paru tygodni nalewam wodę do doniczki, stoi tak tydzień i wylewam aby mógł się "przesuszyć". Niestety też wszystkie pąki z niego poodpadały, starych pędów nie obcinałam, korzenie ma bardzo ładne jak na moje oko :-D jest trzypędowy.
Niedawno zauważyłam, że zaczął wypuszczać jakby pęd (?), nooo chyba, że niestety się mylę i jest to jeden z korzeni.

3. Mój trzeci storczyk to nie wiem już w ogóle czy jest do uratowania, mam go ponad rok i nic nie wypuszcza, nie kwitnie :-( jeden liść zrobił się zółty, za to wypuścił nowego, korzenie w kiepskim stanie, czteropędowy.. Ojj, przepraszam :D Chyba zaczął coś wypuszczać, nowe pąki?
Wstawię zdjęcie, napiszcie proszę co o nim sądzicie?

Z góry dziękuję za wszystkie odpowiedzi, porady.


Załączniki:
Komentarz: Storczyk nr.2
DSC04866.JPG
DSC04866.JPG [ 140.01 KiB | Przeglądany 1678 razy ]
Komentarz: Korzenie nr.2
DSC04861.JPG
DSC04861.JPG [ 105.41 KiB | Przeglądany 1678 razy ]
Komentarz: Nr.2
DSC04862.JPG
DSC04862.JPG [ 75.87 KiB | Przeglądany 1678 razy ]
Komentarz: Storczyk nr.3.
DSC04874.JPG
DSC04874.JPG [ 111.71 KiB | Przeglądany 1678 razy ]
Komentarz: Nr.3
DSC04876.JPG
DSC04876.JPG [ 90.32 KiB | Przeglądany 1678 razy ]
Komentarz: Nr.3
DSC04882.JPG
DSC04882.JPG [ 76.01 KiB | Przeglądany 1678 razy ]
Komentarz: Nr.3
DSC04880.JPG
DSC04880.JPG [ 104.99 KiB | Przeglądany 1678 razy ]
Komentarz: Nr.2 Korzeń? Nowy pęd?
DSC04864.JPG
DSC04864.JPG [ 68.64 KiB | Przeglądany 1676 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 27.07.2013 20:52 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25.05.2012 14:50
Posty: 2608
Lokalizacja: gdańsk
Pochwały: 10
Moniczko dla mnie twoje storczyki mają za mokro, podłoże powinno dobrze przeschnąć przed kolejnym podlewaniem. Dobrym dla nas sygnałem na kolejne moczenie podłoża są srebrzyste korzenie :-|. Nigdy nie wolno pozostawiać wody na dnie na dłużej. Storczyk nr 3 powinien być oczyszczony z tych brązowych suchych a może zgniłych korzeni bo widać, że jest tego sporo, a szkoda storczyka, ładny okaz czteropędowy. Zafunduj mu świeże nowe sterylne podłoże, na pewno dojdzie do siebie.

_________________
Moi zieloni domownicy
U mnie też zaczyna balkon nabierać uroku
Sprzedam roślinki domowe
Sprzedam mieczyki inne cebulki kwiatowe
Sprzedam sadzonki bylin,nasiona roślin wieloletnich i jednorocznych
Pozdrawiam Dorota


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 28.07.2013 16:18 
Offline
Ogrodnik stażysta
Ogrodnik stażysta

Rejestracja: 27.07.2013 18:54
Posty: 6
Pochwały: 0
Storczyki od wczoraj rana nie mają wody (na zdjęciach są jeszcze mokre - jak widać), aktualnie czekam aż przeschną :-)
Ok, dziękuję za radę. Jutro kupię odpowiednie podłoże i przesadzę tego storczyka nr 3.
A co ze storczykiem 2? Jego też przesadzić? Nie ma zbyt "ciasno" w doniczce plastikowej? Czy to co wypuszcza to pęd kwiatowy, czy też korzeń? :D

Pozdrawiam.


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 28.07.2013 18:23 
Offline
Ogrodnik stażysta
Ogrodnik stażysta

Rejestracja: 27.07.2013 18:54
Posty: 6
Pochwały: 0
Nie wytrzymałam :D Dziś kupiłam podłoże i aktualnie storczyk jest już przesadzony. Większość zgnitych korzeni odpadła sama.


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 28.07.2013 20:30 
Offline
Ogrodnik
Ogrodnik

Rejestracja: 27.03.2013 12:25
Posty: 238
Pochwały: 2
Moniko, ja generalnie zawsze jak coś nowego kupuję to przesadzam. W przypadku storczyków rzeczywiście czasem czekam, aż przekwitną, bo jeśli mają śliczne kwiatki, a nic złego się z nimi nie dzieje, to wolę się wstrzymać. Żaden z Twoich teraz nie kwitnie, a skoro się o nie martwisz, to moim zdaniem powinnaś przesadzić wszystkie. Te korzenie, które widzisz to tylko wierzch, przy przesadzeniu skontrolujesz co jest głębiej. Zdrowe korzenie, gdy są mokre, mają barwę zieloną (jak na Twoim pierwszym zbliżeniu doniczki), po wyschnięciu są srebrzyste.

Po przesadzeniu nie podlewaj ich jakiś czas, bo zawsze coś tam się uszkodzi, mają bardzo delikatne korzenie, a przy wilgoci łatwo o ataki grzybów i bakterii. Jeśli ułamiesz coś zdrowego warto to zasypać węglem drzewnym lub cynamonem.

Co do żółknącego liścia - to normalne, że liście na samym dole czasem usychają. Są po prostu stare, roślina wysysa z niej resztki przydatnych substancji (przez to żółkną), a potem odrzuca (liść schnie i odpada). Po prostu delikatnie go oderwij, aby nie szpecił rośliny i nie daj Bóg nie zaczął pleśnieć.

Na przyszłość mniej podlewaj storczyki. To niedopuszczalne, aby miał na dnie doniczki trochę wody, albo żeby stał w niej przez tydzień. W naturze storczyki rosną na drzewach. Mocno trzymają się ich kilkoma korzeniami, deszcze zwilżają im korzenie, a potem całkowicie one obsychają i tak w kółko. Zanim podlejesz storczyka muszą one także u Ciebie całkiem obeschnąć, inaczej Ci zgniją, a masz ładne okazy i szkoda ich. Suche korzenie poznasz po barwie - srebrzystobiałej i wyraźnie lżejszej doniczce. Jeśli na ściankach jest para wodna jeszcze trochę się wstrzymaj. Lepiej przesuszyć niż zalać! Wróć do praktyki zamaczania zamiast przelewania wody przez doniczkę - jest o wiele bardziej efektywna. Gdy wyjmiesz doniczkę z wody, pamiętaj aby za jakiś czas wylać jeszcze tę wodę, która Ci ocieknie z doniczki.

Powodzenia! ;)

_________________
Pozdrawiam, Kinga

Mój nick w serwisie - kinkonga

Zapraszam do moich wątków:
Zielony inwentarz kinkongi
Eksperyment - keiki

Borówkowe pole rośnie wokół mnie.. ;)


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 29.07.2013 17:50 
Offline
Mistrz ogrodniczy
Mistrz ogrodniczy
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29.12.2011 18:15
Posty: 10852
Lokalizacja: Szczecin
Pochwały: 38
Cytuj:
Wróć do praktyki zamaczania zamiast przelewania wody przez doniczkę - jest o wiele bardziej efektywna.


Całkowicie się z Tobą zgadzam, z doświadczenia wiem (chociaż storczyki nie są moją największą pasją), że od kiedy zaczęłam je zamaczać, rosną i kwitną pięknie, kiedy je podlewałam, niestety kilka ukatrupiłam .... :wallbash:

_________________
Maja



Dziwadełka Majki - III
Miniaturki czyli Majkowe bonsai
Blog Dziwadełka Majki
Mój kawałek świata część II



Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 29.07.2013 20:24 
Offline
Super ogrodnik
Super ogrodnik
Awatar użytkownika

Rejestracja: 31.08.2012 16:53
Posty: 1617
Lokalizacja: Zabrze
Pochwały: 12
Witaj, storczyki są dość popularne ostatnimi czasy, niestety mają też i swoje wymagania.
Po pierwsze nie można trzymać ich bez przerwy w wodzie ponieważ to grozi nie tyle zgniciem korzeni, a w późniejszym etapie utratą rośliny, co różnego typu chorobami ciężkimi do wytępienia. Najlepiej jest każdy z kwiatów moczyć około 30min w wodzie, po czym odkapać i postawić na podstawce lub wsadzić do osłonki.
Kolejna sprawa co do twoich kwiatów, mają zbyt ciasne doniczki, więc jeśli już wymienisz podłoże które jest zbyt mokre polecam posadzić w odrobinę większą doniczkę ponieważ, z tego co widzę, korzenie ledwo się w obecnych mieszczą, poza tym ratują się korzeniami powietrznymi. Prawdopodobnie część korzeni już pogniła z powodu zbyt dużej ilości wody.
Co do pędów polecam przyciąć je odrobinę, najlepiej nad 4 oczkiem, powinny jeszcze zakwitnąć, choć nie jest powiedziane, że tak będzie.
Kolejna sprawa - część roślin ma okresy spoczynku trwające czasem rok, czasem nawet 2 lata. Wszystko to zależy od rośliny, ciągłe kwitnienie osłabia roślinę, w związku z czym przechodzi raz na jakiś czas w stan uśpienia.
Co do pąków, czasem tak bywa, że mimo naszych usilnych starań nie udaje się roślinie utrzymać kwiatów i z różnych powodów zrzuca kwiaty. Może to być również spowodowane chorobami czy też wirusami.
Żółknięciem liści, a w konsekwencji ich odpadnięciem, nie ma się co martwić - tak się dzieje ponieważ są to już stare liście, a na miejsce tych uschniętych wyrosną z rozety nowe.

_________________
Pozdrawiam, Ola

"Nie bójmy się eksperymentowania" Piotr Piesik

Zieloni współlokatorzy
Ogródek IsKiErKi
Podział dendrobium - krok po kroku
Nadwyżki IsKrY


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 31.07.2013 10:21 
Offline
Super ogrodnik
Super ogrodnik
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29.11.2012 16:13
Posty: 1579
Lokalizacja: SW
Pochwały: 7
@monis91
To w czerwonym kółeczku na zdjęciu 4864 - to korzeń. Zawsze wyrasta na wierzchu głównego pnia i wygląda jak zatemperowany ołówek.
Na zdjęciu 4876 to pęd kwiatowy i na nim zalążki pączków. Pęd kwiatowy wyrasta zawsze ze środka liścia przy nasadzie.
Jeżeli żółkną liście najstarsze - to normalne.

_________________
Przyroda nas przeżyje...
(Wszystkie moje zdjęcia powiększają się po kliknięciu)


Górskie cudeńka
Moja skromna kolekcja


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 01.08.2013 21:06 
Offline
Ogrodnik stażysta
Ogrodnik stażysta
Awatar użytkownika

Rejestracja: 31.07.2013 10:07
Posty: 77
Pochwały: 1
Widzę że są dwie szkoły. Lać i nie lać. Moje storczyki CAŁY CZAS stoją po szyję w wodzie i kwitną bez problemu. Oprócz pospolitej ćmówki mam miltonię, cambrię, dendrobium i motylnika. No i nie stosuję doniczek przezroczystych, wszystko ładuję do osłonek.

_________________
http://forum.swiatkwiatow.pl/rosliny-ogrodowe-wroclaw-t10686.html - moje ogrodowe :)


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 02.08.2013 06:39 
Offline
Ogrodnik
Ogrodnik

Rejestracja: 27.03.2013 12:25
Posty: 238
Pochwały: 2
Lolek, muszę Ci powiedzieć, że ostatnio w storczykach siedzę naprawdę dużo i czytam mnóstwo wątków na rożnych forach, nie tylko polskich. Na 100 osób, które postępują tak jak Ty, jakoś około 95 ukatrupiło swoje roślinki. Podajemy tu ogólne zasady hodowli, a każda sztuka to oddzielny przypadek i w domu uprawę trzeba indywidualizować. Wszystkie popularne dziś storczyki to hybrydy - mieszańce stworzone przez człowieka, które mają większa zdolność przystosowania się do niekorzystnych warunków. Albo masz dobre oko i wybrałeś silne okazy, które dają radę, albo dobrą rękę - dar. Są rzeczy, których czasem nie da się wyjaśnić, ale nie zmienia to faktu, że są to nieliczne wyjątki a nie standardy.

_________________
Pozdrawiam, Kinga

Mój nick w serwisie - kinkonga

Zapraszam do moich wątków:
Zielony inwentarz kinkongi
Eksperyment - keiki

Borówkowe pole rośnie wokół mnie.. ;)


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 16 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Zdjęcia kwiatów | Powered by phpBB ® Forum Software © phpBB Group

Jaka to roślina


Bezpłatny biuletyn o kwiatach

Co to jest newsletter ?

Kontakt z redakcją serwisu

Copyright ® 2005-2012 SwiatKwiatow.pl