Dzisiaj jest 19.04.2024 04:41

Strefa czasowa UTC+1godz.





Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 3 ] 
Autor Wiadomość
Post: 06.10.2012 23:56 
Offline
Ogrodnik stażysta
Ogrodnik stażysta

Rejestracja: 06.10.2012 23:41
Posty: 2
Pochwały: 0
Witając się na forum, od razu rozpoczynam od problemu. Mam nadzieje, że kolejne posty będą bardziej optymistyczne.

Niedawno postanowiłem odmłodzić swojego papirusa. Posiadany egzemplarz miał już sporo uschniętych łodyg i rozpierał doniczkę swoją bryłą korzeniową. Ukorzeniłem w wodzie sadzonki, posadziłem i wszystkie się przyjęły. Ale obserwuje, że usychają mu nie tylko końcówki: schną także inne części liści. Dodatkowo w glebie widać pojedyncze bardzo małe robaki (wielkość niecały 1 mm). Czy to może być działalność jakiegoś szkodnika, czy może jakiejś choroby?
Obrazek

Obrazek
Co dziwne koleus który rośnie u mnie na balkonie też zaczął schnąć, ale w jego przypadku podejrzewam, ze to raczej wpływ temperatury, która spada w nocy do kilku stopni.

Obrazek

z góry dziękuję za wszelkie sugestie dotyczące tego jak mogę pomóc mojemu papirusowi.

_________________
Robaczywe zapiski...


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 07.10.2012 13:59 
Offline
Ogrodnik
Ogrodnik
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30.12.2010 20:17
Posty: 322
Lokalizacja: Wrocław
Pochwały: 1
Te mini-mini białe robaczki uwielbiają wilgoć i zacienienie. Często mam je w donicy ze skrzydłokwiatem, który stoi na północnym oknie. Nie zaobserwowałam z tego powodu marnienia rośliny, z tego co się orientuję te robaczki jedzą grzyb, który robi się na powierzchni ziemi. Ciężko je wyplenić, próbowałam z czosnkiem, ale nic to nie dało, wymieniłam więc ziemię, wyparzyłam donicę, umyłam korzenie i na razie mam spokój.
Pojawianie się takich robaczków "z powietrza" może więc być skutkiem zastosowania podgniłej ziemi. A więdnięcie liści to tylko efekt zbyt suchego powietrza.
Lub te robaczki to mogą też być przędziorki (zobacz w sieci) - one przędzą coś na podobiznę pajęczyny, obejrzyj roślinę czy przypadkiem nie masz takich siateczek na spodniej stronie liści - one mogą być przyczyną takich wyschniętych plam.


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 09.10.2012 07:15 
Offline
Ogrodnik stażysta
Ogrodnik stażysta

Rejestracja: 06.10.2012 23:41
Posty: 2
Pochwały: 0
Pajęczynek nie znalazłem więc (na szczęście) to raczej nie przędziorek. Schnięcie liścia od środka wydało mi się dość dziwne stąd moje obawy. Ale może faktycznie to kwestia wilgotności. Dziękuję za odpowiedź.

_________________
Robaczywe zapiski...


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 3 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 20 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Zdjęcia kwiatów | Powered by phpBB ® Forum Software © phpBB Group

Jaka to roślina


Bezpłatny biuletyn o kwiatach

Co to jest newsletter ?

Kontakt z redakcją serwisu

Copyright ® 2005-2012 SwiatKwiatow.pl