Dzisiaj jest 27.04.2024 05:21

Strefa czasowa UTC+1godz.





Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 5 ] 
Autor Wiadomość
Post: 25.03.2013 10:32 
Offline
Ogrodnik stażysta
Ogrodnik stażysta
Awatar użytkownika

Rejestracja: 03.07.2012 11:05
Posty: 6
Lokalizacja: Łódź
Pochwały: 0
Witam.
Już od jakiegoś czasu walczę o przetrwanie dwóch moich storczyków. Wydawało się, że już wszystko w porządku. Liście zrobiły się sztywne, gładkie. Niestety, niedawno zauważyłam na jednym ze storczyków czarną plamę. Zlekceważyłam to i w efekcie jeden z liści zaczął żółknąć i już go usunęłam. Liście na brzegach jakby zasychały. Wcześniej na tych liściach wydzielała się jakaś bezbarwna, kleista galaretka. Może ktoś mógłby powiedzieć mi co powinnam zastosować na tę dolegliwość storczyka. Szkoda mi byłoby go stracić. W załączeniu zdjęcia.
Obrazek

Obrazek

_________________
loth44
Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 25.03.2013 16:48 
Offline
Ogrodnik stażysta
Ogrodnik stażysta
Awatar użytkownika

Rejestracja: 03.07.2012 11:05
Posty: 6
Lokalizacja: Łódź
Pochwały: 0
Poczytałam i chyba już wiem, że to jakiś grzyb. Ale w poradniku jest m.in. napisane
Cytuj:
... Roślinę możemy uratować usuwając zainfekowane części oraz stosując odpowiedni środek przeciwgrzybiczny. Poprzez natychmiastowe usunięcie chorych części rośliny i przesadzenie storczyka

W związku z tym mam pytanie: Czy to co widać na zdjęciu da się jakoś usunąć? A może muszę spisać storczyka na straty? ;((

_________________
loth44
Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 26.03.2013 13:11 
Offline
Super ogrodnik
Super ogrodnik
Awatar użytkownika

Rejestracja: 31.08.2012 16:53
Posty: 1617
Lokalizacja: Zabrze
Pochwały: 12
Nie wolno się od razu poddawać, opisz w jaki sposób i jak często go podlewasz, jak również jaką wodą?

Co do spadzi nie należy się tym martwić, ponieważ od czasu do czasu w odniesieniu do phalaenopsisów, zbyt duża różnica temperatur między dniem a nocą kończy się właśnie takimi objawami. Ogólnie rzecz biorąc doszło do zaburzeń fizjologicznych. Dzieje się tak, gdy temperatura podłoża jest niska, natomiast storczyk otrzymuje dużo wody(zbyt częste podlewanie).
Niestety nie zawsze tak jest, patrząc na Twoją roślinę storczyk wysyłał do ciebie sygnały ostrzegawcze że dzieje się coś niedobrego. Przede wszystkim umyj liście storczyka i usuń krople. Zrób to ponieważ pęcherzyki mają tendencję do pękania, a w miejscu uszkodzenia skórki może pojawić się infekcja grzybowa do której prawdopodobnie już doszło i zaatakowany został stożek wzrostu (czarna plama).
Następnym krokiem jest ograniczenie podlewania. Podlewaj roślinę dopiero wtedy gdy podłoże przeschnie.

Co do plam na stożku wzrostu nie wygląda to zbyt dobrze, wyciąć tego w tym miejscu nie zdołasz bo może się to zakończyć śmiercią rośliny. Pozostaje walka z chorobą grzybową prawdopodobnie wywołaną spadzią na liściach rośliny.
Niestety nie obejdzie się bez zastosowania środka chemicznego. Odseparuj roślinę od innych kwiatów aby się nie zaraziły.
Chorego storczyka warto opryskać fungicydem.

_________________
Pozdrawiam, Ola

"Nie bójmy się eksperymentowania" Piotr Piesik

Zieloni współlokatorzy
Ogródek IsKiErKi
Podział dendrobium - krok po kroku
Nadwyżki IsKrY


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 26.03.2013 16:11 
Offline
Ogrodnik stażysta
Ogrodnik stażysta
Awatar użytkownika

Rejestracja: 03.07.2012 11:05
Posty: 6
Lokalizacja: Łódź
Pochwały: 0
Witam. Bardzo dziękuję za odpowiedź. Storczyki podlewam wodą przegotowaną i odstałą co 2 tygodnie. Ale niedawno je przesadziłam i teraz już wiem, że podłoże, choć kupione w kwiaciarni, nie jest dobre. Za mało kory i innych tego typu części, za to sporo takiej ziemi jak do innych kwiatów. W związku z tym widzę, że choć mija drugi tydzień, podłoże jest mokre. Na początku, po przesadzeniu, roślinki poprawiły swoją kondycję, ale jak widać teraz dzieje się z nimi źle.
Zastosuję fungicyd i zobaczymy. A jeśli chodzi o różnicę temperatur, to też się zgadza. Doniczki stoją na południowym oknie, są osłonięte żaluzjami, ale w nocy faktycznie może im być chłodno.
I jeszcze pytanie. Wygląda na to, że będę musiała przesadzić je. Tylko czy teraz można to zrobić, czy poczekać aż zwalczymy grzyba? Może jeszcze jakieś sugestie? Z góry pięknie dziękuję.
Pozdrawiam.
W załączniku mój najnowszy storczyk.


Załączniki:
st800x600.jpg
st800x600.jpg [ 97.44 KiB | Przeglądany 446 razy ]

_________________
loth44
Obrazek
Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 27.03.2013 13:01 
Offline
Super ogrodnik
Super ogrodnik
Awatar użytkownika

Rejestracja: 31.08.2012 16:53
Posty: 1617
Lokalizacja: Zabrze
Pochwały: 12
Prawdopodobnie zła kondycja tkwi w podłożu, jeśli długo utrzymuje wilgoć nie jest to dobre podłoże do storczyków bo może dojść do gnicia korzeni.
Grzyb ma w takich warunkach dużo większe pole do popisu ja bym przesadziła jak najszybciej. Najlepsze podłoża można zakupić np. firmy orchodsklepik, jeśli nie na stronie internetowej to są dostępne w Leroy Merlin, OBI i może jakbyś się rozejrzała to w sklepach ogrodniczych lub kwiaciarniach.

_________________
Pozdrawiam, Ola

"Nie bójmy się eksperymentowania" Piotr Piesik

Zieloni współlokatorzy
Ogródek IsKiErKi
Podział dendrobium - krok po kroku
Nadwyżki IsKrY


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 5 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 12 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Zdjęcia kwiatów | Powered by phpBB ® Forum Software © phpBB Group

Jaka to roślina


Bezpłatny biuletyn o kwiatach

Co to jest newsletter ?

Kontakt z redakcją serwisu

Copyright ® 2005-2012 SwiatKwiatow.pl