Dzisiaj jest 29.03.2024 08:42

Strefa czasowa UTC+1godz.





Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 4 ] 
Autor Wiadomość
Post: 14.09.2012 17:21 
Offline
Ogrodnik stażysta
Ogrodnik stażysta

Rejestracja: 14.09.2012 17:06
Posty: 3
Pochwały: 0
Na początku witam wszystkich i serdecznie proszę o pomoc z identyfikacją robala w donicy z yuką. Yuka w zasadzie była spisana na straty (po zimie uschła całkowicie), ale dałam jej jeszcze jedną szansę, pocięłam na kawałki, ukorzeniłam w wodzie, wsadziłam do doniczki i lato spędziła na balkonie. Praktycznie wszystkie fragmenty puściły nowe zielone pióropusze. Yuka właśnie wróciła do domu (niestety jak się okazało z mnóstwem jakiegoś paskudztwa biegającego po powierzchni ziemi). Nie widzę tych insektów na samej roślinie, ale w ziemi jest ich całe mnóstwo. Wcześniej nie było ich widać, ale w związku z tym że na dracenach kupionych w Biedronce przyniosłam przędziorka zrobiłam wczoraj profilaktyczny oprysk wszystkich roślin i powierzchni ziemi roztworem z suszonych pokrzyw (20g na 1 litr) oraz czosnku. Dodatkowo macerat odciśnięty z tych zalewajek wyłożyłam na powierzchni ziemi. Dzisiaj gdy zajrzałam do doniczki robale biegają jak wściekłe po powierzchni ziemi :-) Pomóżcie proszę z identyfikacją szkodnika i czy powyższe środki wystarczą aby go wykończyć czy tylko go dokarmią. W Necie piszą, że pokrzywa i czosnek na przędziora powinny podziałać Pytanie tylko czy to przędzior. W doniczce miałam też po zmianie ziemi ziemiórki, ale teraz już nic nie lata. Mam dzieci i chemia ogrodnicza to dla mnie ostateczność.


Załączniki:
DSC_9726 [1600x1200].jpg
DSC_9726 [1600x1200].jpg [ 108.01 KiB | Przeglądany 790 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 16.09.2012 12:44 
Offline
Ogrodnik stażysta
Ogrodnik stażysta

Rejestracja: 14.09.2012 17:06
Posty: 3
Pochwały: 0
Widzę, że pomimo kilkudziesięciu odsłon nikt nie ma żadnego pomysłu co to może być (?) Chciałabym doprecyzować, że robak ma ok.0,5 mm wielkości, a na zdjęciu jest powiększenie w trybie makro. Ilościowo jest go wciąż bardzo dużo i ani pokrzywa ani czosnkowy wywar go nie ruszyły. Nie szkodzi mu też zbytnio "podtapianie". W ziemi są też pałeczki O Zielony Dom. Nie ma formy latającej (przynajmniej jak dotąd). Biega sobie po powierzchni ziemi (prawdopodobnie jest też głębiej). Nie widzę go natomiast na liściach rośliny choć pojawiają się na niej drobne białawe odbarwienia (nie wiem jednak czy to nie efekt np. zraszania wodą,która jest dosyć twarda pomimo odstania). Roślina była przesadzana jakieś 2 tygodnie temu do nowej ziemi do palm i juk firmy Kronen. Będę wdzieczna za jakiekolwiek sugestie. Po przestudiowaniu Netu wykluczyłam ziemiórki, mszyce, wciornastki. Wygląd mógłby ewentualnie pasować do larwy mączlika, ale jak już napisałam żadnej białej muszki w domu nie mam. Waham się pomiędzy przędziorkiem, a wełnowcem. Zasugerujcie coś, proszę. Choćby teoretycznie.


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 16.09.2012 22:45 
Offline
Mistrz ogrodniczy
Mistrz ogrodniczy
Awatar użytkownika

Rejestracja: 10.10.2007 22:30
Posty: 17136
Lokalizacja: UK
Pochwały: 18
Napisz mi proszę jaką on ma barwę ?

_________________
"Nie miej wątpliwości: chwasty wygrają. Ostatni ruch zawsze należy do Natury"
Pozdrawiam :bye:


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 17.09.2012 12:13 
Offline
Ogrodnik stażysta
Ogrodnik stażysta

Rejestracja: 14.09.2012 17:06
Posty: 3
Pochwały: 0
http://www.youtube.com/watch?v=_VZ1kxYVCco
http://www.pbase.com/holopain/image/104350647

Wydaje mi się, że zidentyfikowałam stwora. Według tego co piszą w Sieci wydaje się pozytywny, bo zżera larwy i pupy ziemiórki. A ja próbowałam go wykończyć :-) Nie mam zielonego pojęcia skąd się wziął w mojej doniczce. No chyba, że producent ziemi wiedząc, że ma w niej ziemiórki, profilaktycznie dodał ich killera, ale to już teorie spiskowe :-)

Kolor trudno określić. Bez obiektywu wydaje się po prostu kremowy, w trybie foto makro - piaskowy, jasnobursztynowy.
Przędziorek raczej to nie jest, bo po dokładnym obejrzeniu zielonej części rośliny nigdzie nie ma ani pajęczynek ani samego robala. Wygląda na to, że interesuje go tylko okolica podłoża.
Załaczam jeszcze jedno zdjęcie.


Załączniki:
DSC_9725aa [1600x1200].jpg
DSC_9725aa [1600x1200].jpg [ 121.06 KiB | Przeglądany 716 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 4 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 20 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Zdjęcia kwiatów | Powered by phpBB ® Forum Software © phpBB Group

Jaka to roślina


Bezpłatny biuletyn o kwiatach

Co to jest newsletter ?

Kontakt z redakcją serwisu

Copyright ® 2005-2012 SwiatKwiatow.pl