Dzisiaj jest 27.04.2024 02:50

Strefa czasowa UTC+1godz.





Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 49 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5  Następna
Autor Wiadomość
Post: 07.06.2010 07:35 
Offline
Ekipa Świata Kwiatów
Ekipa Świata Kwiatów
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20.05.2010 20:51
Posty: 24
Pochwały: 0
Szanowni miłośnicy kwiatów w uprawie domowej ,dostałam właśnie palmę hawajska/brighamia/ czy możecie państwo pomoc mi jak pielęgnować ta roślinkę nie chce jej zmarnować dziękuje
Eugenia


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 07.06.2010 10:20 
Offline
Ogrodnik stażysta
Ogrodnik stażysta
Awatar użytkownika

Rejestracja: 26.05.2010 19:19
Posty: 31
Pochwały: 0
Cytat:
"...Przede wszystkim hodowcy przestrzegają żeby jej nie zasuszyć - na Hawajach ona rośnie wprawdzie na skałach, ale na obszarze, gdzie jest dużo opadów, stąd potrzebuje wody i niezbyt suchego powietrza (i pewnie mineralnego podłoża) oraz ciepła, bo to Hawaje, inaczej padnie, albo przynajmniej straci liście. Wyspa Kauai, gdzie rośnie (albo rosła) w naturze, ma wyjątkowo wilgotny klimat. Brighamia potrzebuje tez dużo światła, aby z pięknego butelkowego pachyformu, jakim jest ta roślina, nie zrobiła się cienka „tyczka”, choć sukulenciarze w bardziej gorących rejonach (California, Floryda) ja trochę cieniują w lecie – ona w naturze rośnie na skałach skierowanych na północ, wiec nie otrzymuje maksimum słońca - sprawdź po prostu po liściach czy się nie będą przypalać czy wysuszać podczas uprawy – jeśli nie to wszystko OK. Suche powietrze jest również niewskazane z tego względu, że te roślinę uwielbiają przędziorki, które bardzo szybko się mnożą w suchej atmosferze. Zatem w upalne dni należy ją ostro zraszać. Zraszać należy nie w pełnym słońcu, bo krople wody na liściach spowodują wtedy ich przypalenie (działają jak soczewki skupiając promienie słoneczne). Uprawiana w ciepłym klimacie, roślina ta w ogóle nie przechodzi okresu spoczynku. Gordon Rowley w swojej książce pisze, ze B. Insignis rośnie bardzo dobrze jeśli ma ciepło i wilgoć i może zakwitnąć już nawet po pierwszym roku z nasion (pewnie nie w Polsce ?). Czytałam, że u jednego z sukulenciarzy na Słowacji zakwitła gdy miała jedynie 20 cm wysokości !!! Kwiaty są samopylne, a małe nasiona tez łatwo wschodzą bez specjalnych zabiegów w cieple i wilgoci.
Z tego wszystkiego wynika raczej, ze uprawiać bardziej jak roślinę tropikalna."
autor:Gordon Rowley
EDIT: (jeszcze trochę ;))

"...Brighamia - hawajska sałata na kiju.
Endemiczny hawajski rodzaj Brighamia A. Gray (Campanulaceae) zawsze był uważany za jeden z najciekawszych we florze Hawajów. Brighamia obejmuje dwa morfologicznie podobne do siebie gatunki: B. insignis A. Gray i B. rockii H. St. John, oba uważane obecnie za skrajnie zagrożone. Są to rosnące na przybrzeżnych skałach, wieloletnie rośliny sukulentyczne i caudiciformy. Gruba sukulentyczna łodyga z reguły się nie rozgałęzia, ma zgrubiałą podstawę i zwęża się ku szczytowi, na którym znajduje się liściasta rozeta. Rośliny osiągają z reguły 1-2.5 m wysokości, ale w przeszłości donoszono nawet o takich egzemplarzach, które osiągały 5 m. Ze względu na swój kształt, nazywane są potocznie "Palmą hawajską" lub "sałatą na kiju". W ostatnich badaniach hawajskich Campanulaceae, Lammers (1989, 1990) uznał te 2 gatunki za odrębne od siebe, na podstawie rozmiarów i kształtu kielicha, płatków, koloru kwiatu i struktury powierzchni nasion.
Rodzaj Brighamia wyróżnia się wśród Lobelioideae tym, ze ma sukulentyczny pęd i liście, wzniesione kwiaty z korolą w kształcie tacy, i kwiatostan wyrastający z aksili liścia (Lammers, 1989, 1990). Jest do dzisiaj zagadką, w jaki sposób te rośliny dotarły na Hawaje, ponieważ żadne z gatunków tam rosnących nie są z nimi spokrewnione. Kwiaty B. insignis są zółte, pachnące, o długości rurki 7-14 cm, wyrastają w grupach po 3-8 z jednej aksili liścia. Kwiaty B. rockii są białe.
Obecnie przyjmuje się, że istnieje kilka rozproszonych populacji tych roślin na wyspach Kaua'i (B. insignis) i Moloka'i (B. rockii). Ich liczebność tam waha się w granicach od 1 do 60 egzemplarzy, a wszystkich egzemplarzy w naturze jest poniżej 200 (!) (dane z roku 1998). Ostatnie doniesienia mówią, że B. insignis jest tylko 20 egzemplarzy, a B. rockii poniżej 100 - te, które przetrwały żyją na przybrzeżnych klifach, niedostępnych dla kóz. Zakłada się również, że z powodu niskiej zdolności reprodukcyjnej, te rozproszone, małe populacje, nie będą w stanie przetrwać bez pomocy człowieka - i rzeczywiście, pracownicy ogrodu botanicznego na Hawajach prowadzą już teraz sztuczne zapylanie roślin w naturze i zbiór nasion. Drastyczne zmniejszenie się w ostatnich latach liczebności populacji było spowodowane rozprzestrzenianiem się innych przywleczonych roślin i insektów, zjadaniem przez dzikie kozy oraz huraganami i osuwaniem się ziemi. Na szczęście można raczej łatwo nabyć w Europie te rośliny, ponieważ nie ma specjalnych trudności z ich rozmnażaniem w kulturze.
W uprawie nie są trudne. Ona gatunki rosnąna obszarach, gdzie opady nie przekraczaja 170mm rocznie, na odkrytych terenach, na przepuszczalnym podłożu. Temperatura w uprawie powinna być powyzej 20 st. C."
Autor: Gordon Rowley

_________________
ObrazekObrazek


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 07.06.2010 12:19 
Offline
Ogrodnik stażysta
Ogrodnik stażysta

Rejestracja: 07.06.2010 12:08
Posty: 3
Pochwały: 0
Dzięki serdecznie, może mi się uda utrzymać ją przy życiu będę na bieżąco informować. eugenia


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 01.01.2011 13:16 
Offline
Ogrodnik stażysta
Ogrodnik stażysta

Rejestracja: 01.01.2011 12:58
Posty: 1
Pochwały: 0
Mam nasionka tej palmy kiedy je zasadzić i jak pielęgnować pielęgnować?
Załącznik:
Zdjęcie0295.jpg
Zdjęcie0295.jpg [ 84.16 KiB | Przeglądany 5796 razy ]


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 06.04.2011 20:55 
Offline
Ogrodnik stażysta
Ogrodnik stażysta

Rejestracja: 01.04.2011 17:38
Posty: 1
Pochwały: 0
zakupilam gotowa roslinkke w doniczce...po dostarczeniu mialadwa listki lekko naderwane wiec oberwalam je do konca i zaczelo cos sie dziac na lodydze...zaczely w tym miejscu gdzie byly urawne liscie pojawiac sie dwie brazowe plamy jakby lodyga zaczynala sie psuc...lub gnic wiec nie podlewalam jakis czas bo myslalam ze ma za duzo wody...ale wtedy kolejny listek zaczal zolknac....wiec sprawdzilam czy korzenie nie przegnite skoro na lodydze sa te plamy...ale korzenie sa ok...jak na razie....wysle zdjecia w jakim ta roslina jest stanie...prosze kogokolwiek o szybka odpowiedz i jakakolwiek porade co robic dalej!!!!!img


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 07.04.2011 08:58 
Offline
Administrator
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 24.03.2010 15:41
Posty: 33395
Lokalizacja: Wrocław
Pochwały: 61
Wprawdzie własnego doświadczenia z tą roslinką nie mam, ale coś wyczytałam.
Roślina lubi wilgotną atmosferę, ale podłoże powinno wysychać miedzy kolejnymi podlewaniami.
Często jest tak, że roślina zmieniająca otoczenie przeżywa szok. Wtedy może stracić nawet wszystkie liście. Sprawdź łodygę, jeżeli jest twarda, a korzenie jak piszsz w dobrym stanie, to powinna dojść do siebie.

_________________
Pozdrawiam
elka
:bye:



Wrocławska przyroda
moje kolczaste cz. 3.
trochę egzotyki cz.III
w moim ogródeczku - cz. VI
kwiatuszki elki III




Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 07.11.2011 19:18 
Offline
Ogrodnik
Ogrodnik

Rejestracja: 17.07.2009 13:24
Posty: 101
Pochwały: 0
Mam w domu palmę 80cm z doniczką, tylko jest problem, że ona rośnie sama, bez odrostów. Chciałabym by miała jakieś odrosty. Czy ją obciąć do połowy :?:
http://x.garnek.pl/ga8025/3efc85c8139cc ... 325939.jpg kiedy to zrobić


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 27.12.2011 10:15 
Offline
Mistrz ogrodniczy
Mistrz ogrodniczy
Awatar użytkownika

Rejestracja: 28.11.2011 11:22
Posty: 5514
Lokalizacja: Pabianice
Pochwały: 5
Jeżeli ją zetniesz w połowie, to zmarnujesz całą roślinę. Spróbuj uszczypnąć czubek i czekać co będzie dalej ;)

_________________
Pozdrawiam Bogdan


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 24.02.2013 12:33 
Offline
Super ogrodnik
Super ogrodnik
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30.09.2012 20:06
Posty: 3215
Pochwały: 13
Znalazłam to cudo w naszych zasobach. Chyba ciekawy okaz, zatem odświeżam wątek.
Ma ktoś to coś :?: :)

_________________
Pozdrawiam,

https://bobrowyborkow2.blogspot.com/


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 24.02.2013 14:07 
Offline
Mistrz ogrodniczy
Mistrz ogrodniczy
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29.12.2011 18:15
Posty: 10852
Lokalizacja: Szczecin
Pochwały: 38
Brighamia insignis zaliczana jest do sukulentów i roślin wytwarzających kaudeks - a więc zabieram temat do "Kaktusów i innych sukulentów" :D
Widziałam ją w sprzedaży ale się nie skusiłam bo niestety wymaga dość wysokiej temperatury i trzeba ją uprawiać jak rośliny tropikalne.
Z drugiej strony - łatwo rozmnaża się z nasion, więc może taka roślina, która od pokoleń żyje w naszych europejskich warunkach nie jest już taka ciepłolubna ... :D

_________________
Maja



Dziwadełka Majki - III
Miniaturki czyli Majkowe bonsai
Blog Dziwadełka Majki
Mój kawałek świata część II



Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 49 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 23 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
cron
Zdjęcia kwiatów | Powered by phpBB ® Forum Software © phpBB Group

Jaka to roślina


Bezpłatny biuletyn o kwiatach

Co to jest newsletter ?

Kontakt z redakcją serwisu

Copyright ® 2005-2012 SwiatKwiatow.pl