Dzisiaj jest 28.03.2024 21:36

Strefa czasowa UTC+1godz.





Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 59 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł: Nalewki -
Post: 29.08.2008 08:28 
Offline
Ogrodnik
Ogrodnik

Rejestracja: 23.08.2008 17:31
Posty: 241
Pochwały: 0
Każdy w swoim ogrodzie ma kwitnące i owocujące drzewa, krzewy i warzywa. Mój ogródek to bardziej arboretum. W żywopłocie zgodnie rosną bzy, śliwy, wiśnie, czarna porzeczka i orzech laskowy. Obok rosną stuletnie jabłonie. Przepyszna papierówką, stare odmiany antonówki. Nie mam kiwi ani brzoskwiń, klimat nie pozwala, ale mam sporo innych drzew i krzewów. Obszar na którym drzewa, krzewy, kwiaty, warzywa, a nawet spory las brzozowy rosną ze sobą we wspanialej harmonii to 2 ha. Mam miejsce ,gdzie rosną świerki, rozłożysty dąb, prawdziwki, a nawet zgraja dorodnych maślaków. Stworzył się tam wspaniały mikroklimat, uwielbiam to miejsce, ten zapach.
Za oknem pada i taki prawie cały sierpień. Pod drzewami ciągle pełno jabłek i śliwek.Robiłam rożne przetwory, mam ich masę,ale może by tak spróbować coś innego :!:
Macie swoje ulubione wypróbowane przepisy na nalewki? Czy nie chcielibyście się z nami nimi podzielić :?: Miło by było. Ja np. chciała bym zrobić z raz nalewkę :lol:.

POZDRAWIAM


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Nalewki -
Post: 29.08.2008 19:40 
Offline
Mistrz ogrodniczy
Mistrz ogrodniczy
Awatar użytkownika

Rejestracja: 10.10.2007 22:30
Posty: 17136
Lokalizacja: UK
Pochwały: 18
Elu, zazdroszczę Tobie tego 2 ha azylu. Tak o nim piszesz, że w moich oczach jawi się jak raj, wspaniale mieć na własność takie miejsce i jeszcze ze starymi drzewami, laskiem brzozowym itd. Zaszyć się w takim miejscu, choć na chwilę to jakby stąpać po innym świecie, zdala od cywilizacyjnego pośpiechu, często pięknej ale i brutalnej rzeczywistości.
Może u mnie nie ma tyle wspaniałych i wiekowych drzew, ale kilka sędziwych jabłoni, gruszy, śliw jest. Ile mają tego dokładnie nie wiem, ale moja miejscowość powstawała na przełomie lat 20/30. Więc pewnie mają blisko 80 :) . Ponieważ czas biegnie a one narażone na otwarte wiatry, dlatego też przez ostatnie lata powoli się wykruszają i w ich miejsce sadzone są nowe, choć to już nie to samo. U mnie są i grusze (5), jabłonie (8), czereśnie (3), śliwy (w tym żółte)(19), wiśnie (3), brzoskwinie (2), orzech włoski (1). Duża część z nich to młode drzewa, więc owoców nie ma za wiele :) a przetwory, kiedyś za dzieciaka, to pamietam, że była ich masa, teraz już to zanikło :(

_________________
"Nie miej wątpliwości: chwasty wygrają. Ostatni ruch zawsze należy do Natury"
Pozdrawiam :bye:


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Nalewki -
Post: 29.08.2008 20:47 
Offline
Ogrodnik
Ogrodnik

Rejestracja: 23.08.2008 17:31
Posty: 241
Pochwały: 0
Wiesz,dziwi mnie i to bardzo,ze takie rzeczy powoli zanikaja.Chcemy byc nowoczesni wiec badzmy. Dlaczego jednak mamy zapomniec czasy dziecinstwa;smaki,zapachy? Ja ich nie zapominam ale staram sie odtworzyc. Mam nadzieje,ze wytrwam w tym co robie. Jezeli chodzi o miejsce zamieszkania. Mieszkam 30 km od miasta,na wsi na kolonii w pieknej dolinie wokolo laki,a poza nimi las.Wiec juz tutaj tworzy sie mikroklimat. Z okien mieszkania widac jak na wzniesieniu zatrzymuja sie samochody,ludzie wysiadaja robia zdjecia.Nie zamienilabym tego miejsca na inne. Ty tez masz Swoj azyl,Swoje miejsce gdzie mieszkasz-wypoczywasz,piekne zreszta.

POZDRAWIAM ;)


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Nalewki -
Post: 17.03.2009 19:54 
Offline
Ogrodnik stażysta
Ogrodnik stażysta
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17.03.2009 19:22
Posty: 4
Pochwały: 0
hana pisze:
Macie swoje ulubione wyprobowane przepisy,czy nie chcielibyscie sie z nami nimi podzielic :?: .Milo by bylo.Ja np chcialabym zrobic z raz nalewke :lol:


ja robilam nalewki z wisni i sliwowice...sliwowica wyszla srednia,ale z wisni nalewka przepyszna...
A wiec:
-wisnie
-wodka
-cukier
wrzucalam wydrylowane wisnie do butelki zasypywalam cukrem i zakrecalam.
Dziennie trzapalam butelka przez ok 2 tygonie,w tym czasie cukier sie rozpuszczal i robil sie sok.
Przez ok 2 tyg.(najlepiej sprawdzac wlasnie po cukrze jesli juz sie roztopil to jest ok).
Pozniej mieszalam wode z wodka(zalezy jakie kto lubi mocne-ja slabe wiec mniej wodki) i dodawalam do smaku cukru jeszcze.
To zakrecalam i po jakims tygodniu dopiero mozna bylo pic...smakowalo wysmienicie :D no i szybko sie skonczylo :lol:
Ze sliwkami taksamo robilam,ale nie wyszlo zbyt dobre.

nogros pisze:
Elu zazdroszczę Tobie tego 2 ha azylu. Tak o nim piszesz, że w moich oczach jawi się jak raj


ojj to samo sobie pomyslalam :D

ja mam tylko 500 m kw i to zdecydowanie za malo :| ,ale lepsze to niz nic :lol:

_________________
"Nikt nie zasługuje na twoje łzy, a ten kto na nie zasługuje, na pewno nie doprowadzi cię do płaczu"


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Nalewki-
Post: 21.03.2009 16:28 
Offline
Ogrodnik
Ogrodnik

Rejestracja: 23.08.2008 17:31
Posty: 241
Pochwały: 0
Psychomona pisze:

ojj to samo sobie pomyslalam :D

ja mam tylko 500 m kw i to zdecydowanie za malo :| ,ale lepsze to niz nic :lol:


Moniko - tak masz na imię ? Po pierwsze dzięki za odwagę , po drugie dzięki za przepis ;) . Wiesz zabawne ale taką szybką nalewkę dawno temu robiła moja mama i smakowała :) , niestety ja nigdy się w to nie bawiłam ,mało tego nie spisałam w jaki sposób była robiona a powinnam . Ponieważ chętnych w domu na takie smakowitości nie brakuje , mam nadzieję że i mieszać butelką będzie komu :twisted: .
Co do wielkości mojego ogrodu , życia nie starczy by go zagospodarować w sposób jaki by się chciało :lol: . Na razie część przydomowa i warzywniak . Mam nadzieję jednak że malutkimi kroczkami .........


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Nalewki
Post: 13.10.2012 18:20 
Offline
Super ogrodnik
Super ogrodnik
Awatar użytkownika

Rejestracja: 31.08.2012 16:53
Posty: 1617
Lokalizacja: Zabrze
Pochwały: 12
Pigwowce umyte, porozcinane na 4 części bez pestek i zasypane cukrem puszczają sok z czasem zostaną zalane spirytusem i będzie z nich zapewne przepyszna nalewka.


Załączniki:
Komentarz: Pigwowce zasypane cukrem
DSC06323.JPG
DSC06323.JPG [ 72.67 KiB | Przeglądany 1375 razy ]
Komentarz: jeszcze sporo zostało, ale to już oddam komuś bo za dużo tego owocu...
DSC06310.JPG
DSC06310.JPG [ 115.2 KiB | Przeglądany 1374 razy ]

_________________
Pozdrawiam, Ola

"Nie bójmy się eksperymentowania" Piotr Piesik

Zieloni współlokatorzy
Ogródek IsKiErKi
Podział dendrobium - krok po kroku
Nadwyżki IsKrY
Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: - Nalewki
Post: 14.11.2012 18:47 
Offline
Super ogrodnik
Super ogrodnik
Awatar użytkownika

Rejestracja: 31.08.2012 16:53
Posty: 1617
Lokalizacja: Zabrze
Pochwały: 12
No i już zrobione nalewki. Jutro wrzucę fotkę tego jakże słomkowego trunku. Moc ma konkretną, dziś smakowali... Ponoć dobre, ja nie próbowałam, uważam że powinna jeszcze poleżakować.

_________________
Pozdrawiam, Ola

"Nie bójmy się eksperymentowania" Piotr Piesik

Zieloni współlokatorzy
Ogródek IsKiErKi
Podział dendrobium - krok po kroku
Nadwyżki IsKrY


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: - Nalewki
Post: 14.11.2012 20:34 

Pochwały: 0
Iskro szkoda zalewać :( za duże ubytki :) lepiej do gorzałki dolać 50ml soku. Sam się naciąłem w tym roku i butelka wsiąkła w pigwę i nie do odzyskania :(


Na górę
  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: - Nalewki
Post: 15.11.2012 13:01 
Offline
Super ogrodnik
Super ogrodnik
Awatar użytkownika

Rejestracja: 31.08.2012 16:53
Posty: 1617
Lokalizacja: Zabrze
Pochwały: 12
Mnie nic nie wsiąkło :) trzeba pierw zasypać cukrem i dość długo odczekać aż sie wytworzy sok, a potem uzupełnić spirytusem no i znów odczekać z tydzień lub więcej, potem zlewamy rozcieńczamy wodą by nie było za ostre owoce przepłukujemy jeszcze raz w słoiku spirytus z wodą i zlewamy do garnka. Następnie do butelek i gotowe. Im dłużej będzie stało już w butelkach tym będzie lepsze.


Załączniki:
Komentarz: Gotowe Pigwówki
DSC06433.JPG
DSC06433.JPG [ 86.71 KiB | Przeglądany 1297 razy ]

_________________
Pozdrawiam, Ola

"Nie bójmy się eksperymentowania" Piotr Piesik

Zieloni współlokatorzy
Ogródek IsKiErKi
Podział dendrobium - krok po kroku
Nadwyżki IsKrY
Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: - Nalewki
Post: 15.11.2012 14:51 
Offline
Mistrz ogrodniczy
Mistrz ogrodniczy
Awatar użytkownika

Rejestracja: 10.10.2007 22:30
Posty: 17136
Lokalizacja: UK
Pochwały: 18
Jak smaczna, to nie wiem czy te butelki za długo postoją :lol:

_________________
"Nie miej wątpliwości: chwasty wygrają. Ostatni ruch zawsze należy do Natury"
Pozdrawiam :bye:


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 59 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Zdjęcia kwiatów | Powered by phpBB ® Forum Software © phpBB Group

Jaka to roślina


Bezpłatny biuletyn o kwiatach

Co to jest newsletter ?

Kontakt z redakcją serwisu

Copyright ® 2005-2012 SwiatKwiatow.pl