Dzisiaj jest 19.04.2024 02:44

Strefa czasowa UTC+1godz.





Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 14 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna
Autor Wiadomość
Post: 17.12.2016 17:44 
Offline
Ogrodnik stażysta
Ogrodnik stażysta

Rejestracja: 07.01.2016 14:28
Posty: 45
Pochwały: 0
Witam.

28 Października dostałam na urodziny storczyka. Przy którymś podlaniu zauważyłam maleńkie szare robaczki chodzące po podłożu-są maleńkie 1mm długości. Niewiele ich zauważyłam- raptem parę sztuk ale może siedzą głębiej w podłożu i ich tam nie widać...Co mam robić?? Boję się, że zjedzą mi storczyka:-( Dodam, że storczyka po zakupieniu ustawiłam w tzw "kwarantannie" - w innym miejscu niż pozostałe storczyki (oprócz tego mam jeszcze 3 duże i jednego małego) i obserwowałam właśnie czy nie ma jakiś szkodników no i właśnie są... Już kiedyś jednego storczyka zjadły mi jakieś szkodniki- po mimo przesadzenia nie udało mi się go uratować :-( Nie chcę stracić kolejnego z kolekcji, bardzo proszę o radę!


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 17.12.2016 18:05 

Pochwały: 0
Mogą to być skoczogonki lub ziemiórki. Dorosła postać ziemiórki to muszka, która składa jaja w ziemi. Przypuszczam że to skoczogonki.
Domowy sposób na nie to zanurzenie doniczki w większym pojemniku z wodą prawie do całej jej wysokości. Skoczogonki wypłyną i normalnie się je wylewa z wodą.
Chemicznie można je wytruć stosując preparat Nomolt 150 SC wg. instrukcji.


Na górę
  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 19.12.2016 19:08 
Offline
Mistrz ogrodniczy
Mistrz ogrodniczy
Awatar użytkownika

Rejestracja: 09.11.2012 08:12
Posty: 33359
Lokalizacja: Dolnośląskie okolice Zgorzelca
Pochwały: 51
Warto zanurzyć storczyka tak by jego stożek wzrostu nie miał wody potem, chwilę trzymać :flower4:. Ja nawet jak je podlewam, to wkładam na pół godziny, ale potem nie podlewam go ponad 3 tygodnie.

_________________
:papa2:Ogród Kasi część X filmiki Ogród na żywo
Moja nadwyżka zobacz 2017
Kasi parapety cz VI
Moja Gunnera


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 09.01.2017 16:13 
Offline
Ogrodnik stażysta
Ogrodnik stażysta

Rejestracja: 07.01.2016 14:28
Posty: 45
Pochwały: 0
Zdecydowałam się pomimo kwitnienia przesadzić tego storczyka, którego dostałam na urodziny, a w którym zauważyłam te małe żyjątka... bo nie dość, że robaki to liście zaczęły mu się marszczyć...
Po wyjęciu z doniczki i dobraniu się do korzeni odkryłam, że w środku korzeni pod trzonem storczyka umiejscowiona jest jakaś gąbka!...wywaliłam ja całą...to najpewniej dlatego ten storczyk tak wolno mi wysychał...o wiele wolniej od pozostałych (zastanawiałam się dlaczego właśnie, a to najpewniej przez ta gąbkę-przecież gąbka trzyma wodę...moje 3 pozostałe storczyki na pewno jej nie mają bo szybciej wysycha im podłoże. W środku tej gąbki też były korzenie i one zrobiły się żółte - wypłukałam dokładnie korzenie pod wodą, żeby pozbyć się tych robali, żółte korzenie poucinałam, zasypałam cynamonem i wsadziłam do nowego podłoża i nowej doniczki. Tylko nie uciełąm mu pędów kwiatowych bo mi szkoda...moje pytanie w związku z tym - czy uciąć mu te pędy kwiatowe??? - ma 2 pędy. I przez ile czasu go nie podlewać po tym przesadzeniu? Niestety liście ma bardzo pomarszczone - gorzej niż przed tym przesadzeniem... :-(

Mam nadzieję, że go uratuję, chociaż już jednego storczyka kiedyś z tymi robalami już straciłam - pomimo przesadzenia i tak mi padł :-(

A jeszcze zauważyłam te robale w kolejnym storczyku! Jestem zrozpaczona!! :-(. Natychmiast sprawdziłam czy pozostałe 2 ich też nie mają - na szczęście nie... ale z czego one się biorą?
Tego drugiego storczyka, w którym są robaki to już nie przesadzałam, bo on też mi kwitnie i stan liści jest dobry - nie są pomarszczone, tylko zrobiłam tak jak mi radziliście i zanurzyłam go w wodzie - całą doniczkę, tak że wierzchnie podłoże wypłynęło z doniczki (potem je wsadziłam na miejsce). Zrobiłam tak 2 razy bo po razie wymieniłam wodę i drugi raz go zanurzyłam. Przy kolejnym podlewaniu sprawdzę czy to dało jakiś efekt - te robaki widać od razu przy podlewaniu bo wyłażą z podłoża. Bardzo Was proszę o odpowiedź! :flower3:


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 09.01.2017 17:18 
Offline
Administrator
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 24.03.2010 15:41
Posty: 33394
Lokalizacja: Wrocław
Pochwały: 61
Jeżeli będziesz dostarczała wody storczykowi przez zanurzenie i zbierała wypływające szkodniki, to w końcu powinnaś ich się pozbyć (niewielka ilość nie powinna być problemem). Ważne by podłoże przeschło przed kolejnym zanurzeniem.
Kasia już o tym pisała.

Możesz jeszcze zajrzeć do naszego działu ze szkodnikami, tam jest parę porad np. Białe robaczki w ziemi

_________________
Pozdrawiam
elka
:bye:



Wrocławska przyroda
moje kolczaste cz. 3.
trochę egzotyki cz.III
w moim ogródeczku - cz. VI
kwiatuszki elki III




Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 10.01.2017 18:28 
Offline
Ogrodnik stażysta
Ogrodnik stażysta

Rejestracja: 07.01.2016 14:28
Posty: 45
Pochwały: 0
Zajrzałam do tego działu, o którym mówiłaś-jest tam mowa o dwóch preparatach, które mogą pomóc na te robale-Nomolt, a drugi nie pamiętam nazwy.... Postanowiłam w najbliższym czasie udać się do kwiaciarni i zapytać o nie, wolę mieć coś w zapasie na wszelki wypadek... Ale czy mam lepiej uciąć te pędy kwiatowe temu storczykowi, którego przesadziłam-czy mogę je normalnie zostawić? I ile czasu nie podlewać go po przesadzeniu??

W tej chwil pozostaje czekać czy jeden storczyk przeżyje - ten po przesadzeniu, a u drugiego czy znikną te robale (metodą zanurzania go w wodzie i ich wylewaniu) ;-)


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 10.01.2017 19:07 
Offline
Mistrz ogrodniczy
Mistrz ogrodniczy
Awatar użytkownika

Rejestracja: 09.11.2012 08:12
Posty: 33359
Lokalizacja: Dolnośląskie okolice Zgorzelca
Pochwały: 51
Jaki kolor mają korzenie? jak mają dalej zielony to czekaj aż podeschną i zrobią się białe, jak całkiem wyschnie ziemia zanurz na pół godziny storczyka w wodzie, napije się solidnie i pójdzie w liście.
Możesz dać zdjęcia korzeni ? Ja bym zostawiła pączki, jak sobie nie poradzi to je zrzuci,,,

_________________
:papa2:Ogród Kasi część X filmiki Ogród na żywo
Moja nadwyżka zobacz 2017
Kasi parapety cz VI
Moja Gunnera


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 10.01.2017 21:35 
Offline
Administrator
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 24.03.2010 15:41
Posty: 33394
Lokalizacja: Wrocław
Pochwały: 61
Gosia_28NDM pisze:
Postanowiłam w najbliższym czasie udać się do kwiaciarni

Środki ochrony to raczej w sklepach ogrodniczych, w kwiaciarni jeżeli mają, to chyba tylko pałeczki...

Odnośnie pączków storczyka, to zrobiłabym tak jak radzi Kasia :flower4:

_________________
Pozdrawiam
elka
:bye:



Wrocławska przyroda
moje kolczaste cz. 3.
trochę egzotyki cz.III
w moim ogródeczku - cz. VI
kwiatuszki elki III




Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 11.01.2017 17:16 
Offline
Ogrodnik stażysta
Ogrodnik stażysta

Rejestracja: 07.01.2016 14:28
Posty: 45
Pochwały: 0
Korzeni teraz niestety nie widac w tym nowym podłożu bo sporo ich musiałam uciąć bo były żółte...Przesadziłam go w niedzielę 8-ego. Skoro nie widać kiedy korzenie staną się srebrzyste to kiedy mam go podlać? Za 2 tyg? Kwiaty zauważyłam że już zaczynają więdnąć. Czyli zostawie je-najwyżej opadną. Martwią mnie te pomarazczone liście..

Co do tego preparatu na robale to zapytam oczywiscie w ogrodniczym-wczesniej napisalam ,ze w kwiaciarni, ale właśnie mi coś z tym nie pasowało ;-) Dzięki za odpowiedzi! :flower3:


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 11.01.2017 20:25 
Offline
Administrator
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 24.03.2010 15:41
Posty: 33394
Lokalizacja: Wrocław
Pochwały: 61
Gosiu, masz falenopsisa czy innego storczyka?

_________________
Pozdrawiam
elka
:bye:



Wrocławska przyroda
moje kolczaste cz. 3.
trochę egzotyki cz.III
w moim ogródeczku - cz. VI
kwiatuszki elki III




Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 14 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Zdjęcia kwiatów | Powered by phpBB ® Forum Software © phpBB Group

Jaka to roślina


Bezpłatny biuletyn o kwiatach

Co to jest newsletter ?

Kontakt z redakcją serwisu

Copyright ® 2005-2012 SwiatKwiatow.pl