Dzisiaj jest 25.04.2024 03:00

Strefa czasowa UTC+1godz.





Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 6 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Laurus nobilis
Post: 21.12.2012 21:46 
Offline
Ogrodnik stażysta
Ogrodnik stażysta

Rejestracja: 21.12.2012 21:32
Posty: 2
Pochwały: 0
Witajcie! Jestem w posiadaniu drzewka laurowego, które ostatnimi czasu zapadło w nieznane mi jeszcze choróbska. Drzewko ma około 2 lat i zaraz po zakupie zauważyłem, że jest zaatakowane przez tarczniki. Na szczęście udało mi się pozbyć szkodniki i po tym przesadziłem wiosną drzewko do większej doniczki. Przez 2 miesiące drzewko kwitło bardzo ładnie. Nagle liście zaczęły wysychać zaczynając od czubka i odpadać. Znajomy poradził mi aby dodawać do ziemi fusy z herbaty co najprawdopodobniej okazało się przyczyną aktualnych dolegliwości. Zauważyłem, że w ziemi pojawiła się pleśń, więc wymieniłem wierzchnią część tej ziemi na nową. Niestety ale od tego czasu nowe liście już nie kwitną, a na obecnych zaczął pojawiać się meszek na nasadzie liściowej i nerwie głównym części liści. Dodatkowo na kilku liściach pojawiły się brązowe przebarwienia. Przyglądając się ziemi zauważyłem biały osad, którego wcześniej nie było.
Zdjęcia dostępne są pod tym linkiem: https://picasaweb.google.com/101422392157784026899/LaurusNobilis?authuser=0&feat=directlink

Drzewko znajduje się pokoju o dobrym naświetleniu, daleko od grzejnika oraz drzwi balkonowych ale pokój jest regularnie wietrzony. Aktualnie z racji pory zimowej jest ono podlewane raz na 4 dni.

Będę bardzo wdzięczny za porady.

Pozdrawiam.


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 30.01.2013 10:12 
Offline
Administrator
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 24.03.2010 15:41
Posty: 33394
Lokalizacja: Wrocław
Pochwały: 61
Nie potrafię precyzyjnie odpowiedzieć na pytanie, ale napiszę o warunkach uprawy (z encyklopedii roślin domowych). Może tu tkwi przyczyna.
Zimą trzeba mu koniecznie zapewnić pomieszczenie jasne, lecz nie opalane o temperaturze 5 -8 stopni Celsjusza. W ciepłych mieszkaniach często opanowują go trudne do wyleczenia choroby i szkodniki. Zimą wody podaje się niewiele.
Do uprawy stosuje się ziemię ubogą (darniową z domieszką kompostu z "liści" i kory iglaków). Starannie drenuje się spód donicy.

_________________
Pozdrawiam
elka
:bye:



Wrocławska przyroda
moje kolczaste cz. 3.
trochę egzotyki cz.III
w moim ogródeczku - cz. VI
kwiatuszki elki III




Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 30.01.2013 21:49 
Offline
Mistrz ogrodniczy
Mistrz ogrodniczy
Awatar użytkownika

Rejestracja: 28.11.2011 11:22
Posty: 5514
Lokalizacja: Pabianice
Pochwały: 5
Ja po raz pierwszy przechowuję laur i jak do tej pory trzyma się dobrze z innymi roślinkami w przechowalni :D .


Załączniki:
Obraz 429.jpg
Obraz 429.jpg [ 85.23 KiB | Przeglądany 880 razy ]

_________________
Pozdrawiam Bogdan
Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 15.02.2013 23:29 
Offline
Mistrz ogrodniczy
Mistrz ogrodniczy
Awatar użytkownika

Rejestracja: 28.11.2011 11:22
Posty: 5514
Lokalizacja: Pabianice
Pochwały: 5
Przesadziłem do większej doniczki i okazało się, że przy okazji narodziło się kilka młodziutkich sadzonek :D

_________________
Pozdrawiam Bogdan


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 16.02.2013 18:10 
Offline
Ogrodnik stażysta
Ogrodnik stażysta

Rejestracja: 21.12.2012 21:32
Posty: 2
Pochwały: 0
Cześć. Nie posiadam pomieszczenia, w którym mógłbym utrzymać temperaturę 5-8 stopni. Drzewko znajduje się w pomieszczeniu o pokojowej temperaturze, po wschodniej stronie mieszkania.
Drzewko odżyło po tym jak usunąłem wierzchnią warstwę ziemi, usunąłem wilgotną ziemię, która spłynęła z wnętrza doniczki na spód osłony. Dodatkowo drzewko od czasu do czasu doświetlam sztucznym światłem. Drzewko straciło dużo starych liści ale na szczęście pojawiła się taka sama ilość nowych pięknie-zielonych.


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 16.02.2013 18:20 
Offline
Super ogrodnik
Super ogrodnik
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30.09.2012 20:06
Posty: 3215
Pochwały: 13
Nie znosi zbytniej wilgotności szczególnie w zimie, kiedy śpi :)
W lecie można silnie przyciąć, żeby się ładnie rozkrzewiał.

_________________
Pozdrawiam,

https://bobrowyborkow2.blogspot.com/


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 6 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 27 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Zdjęcia kwiatów | Powered by phpBB ® Forum Software © phpBB Group

Jaka to roślina


Bezpłatny biuletyn o kwiatach

Co to jest newsletter ?

Kontakt z redakcją serwisu

Copyright ® 2005-2012 SwiatKwiatow.pl