Dzisiaj jest 26.04.2024 06:45

Strefa czasowa UTC+1godz.





Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 9 ] 
Autor Wiadomość
Post: 21.04.2012 11:10 
Offline
Ogrodnik stażysta
Ogrodnik stażysta

Rejestracja: 21.04.2012 10:52
Posty: 3
Pochwały: 0
Witam. Z moją juką jest niby wszystko ok, ale od dłuższego już czasu końcówki liści schną. Tylko końcówki. Młode liście są śliczne, ale im niżej patrzę na liście tym bardziej są uschnięte. Proszę o radę, co robić.


Załączniki:
b 013 m.jpg
b 013 m.jpg [ 31.42 KiB | Przeglądany 50416 razy ]
b 014 m.jpg
b 014 m.jpg [ 23.61 KiB | Przeglądany 50416 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 23.04.2012 15:09 
Offline
Ogrodnik stażysta
Ogrodnik stażysta

Rejestracja: 09.11.2011 15:00
Posty: 40
Pochwały: 0
Jeśli czubki liści żółkną, brązowieją i zasychają, to powodem jest zbyt suche powietrze i za wysoka temperatura lub przesuszona bryła korzeniowa. Jukkę w okresie wegetacji należy podlewać regularnie, zimą w chłodniejszym miejscu nieco mniej, ale nie można dopuścić do wyschnięcia gleby. W przypadku wystąpienia stojącej wody może dojść do zgnicia korzeni, z drugiej strony jednak gdy jest sucho, liście brązowieją. Tak więc jukkę podlewamy w zależności jaką masz temperaturę w mieszkaniu.

Ja bym te uschnięte czubki obcięła, dała jej się napić no i raz w miesiąc nakarmić nawozem dla roślin o zielonych liściach.... ŻYCZĘ POWODZENIA I POZDRAWIAM ;)


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 13.05.2012 15:00 
Offline
Ogrodnik stażysta
Ogrodnik stażysta

Rejestracja: 21.04.2012 10:52
Posty: 3
Pochwały: 0
Witam.
Wielkie dzięki. Naprawdę wielkie.


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 22.02.2014 23:29 

Pochwały: 0
Od miesiąca mam podobny problem + żółknięcie dolnych liści.
Roślina stoi w zimnym pokoju (temp.16-18*C). Jest podlewana odpowiednio i opryskiwana 1/tydzień oraz nawożona 1/m-c ale na razie bez rezultatów. Może jednak ma mało światła - strona północna, a może ze starości? Czubek wydaje nowe liście, ale te z dołu jednocześnie trzeba obrywać. Roślina ma blisko 2,5m - może ją skrócić o połowę lub 2/3?
Proszę o propozycje bo chcę ją uratować.


Na górę
  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 23.02.2014 20:27 
Offline
Administrator
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 24.03.2010 15:41
Posty: 33394
Lokalizacja: Wrocław
Pochwały: 61
Tak dużą jukę bym odmłodziła, chyba, że masz wysokie mieszkanie.
Roślina ta wymaga dużo światła. Jeżeli w zimie stała w zimnym pokoju, to powinna być rzadko podlewana i raczej nie nawożona.
Możesz ją skrócić o 2/3, odcięty kawałek pociąć na mniejsze i też ukorzenić, a z pnia powinna wybić ładne pióropusze liści. Sprawdź tylko w jakim stanie ma korzenie.

_________________
Pozdrawiam
elka
:bye:



Wrocławska przyroda
moje kolczaste cz. 3.
trochę egzotyki cz.III
w moim ogródeczku - cz. VI
kwiatuszki elki III




Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 25.02.2014 21:27 

Pochwały: 0
elka pisze:
Tak dużą jukę bym odmłodziła, chyba, że masz wysokie mieszkanie.
Roślina ta wymaga dużo światła. Jeżeli w zimie stała w zimnym pokoju, to powinna być rzadko podlewana i raczej nie nawożona.
Możesz ją skrócić o 2/3, odcięty kawałek pociąć na mniejsze i też ukorzenić, a z pnia powinna wybić ładne pióropusze liści. Sprawdź tylko w jakim stanie ma korzenie.

Korzenie sprawdzę na dniach i odmłodzenie by jej się przydało.
Sądzę, że główny powód żółknięcia to jednak mało światła - północny pokój (chociaż przy tegorocznej zimie coś tam światła więcej się przedziera niż w ub. latach) bo przecież temp. w zimie juka lubi niskie. Góra rośliny zdrowa i soczysta - bardziej teraz palmowa.


Na górę
  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 06.03.2014 18:11 

Pochwały: 0
elka pisze:
(...)

Możesz ją skrócić o 2/3, odcięty kawałek pociąć na mniejsze i też ukorzenić, a z pnia powinna wybić ładne pióropusze liści. Sprawdź tylko w jakim stanie ma korzenie.

Korzenie ma o'k. 3 żółte liście straciła jak co roku - zdaję sobie sprawę z tego, że ma mało światła, ale musi stać tam gdzie stoi bo gdzie indziej nie ma miejsca.
Jeśli jeszcze trochę podrośnie (nie ma 2,5m - ma 2m z donicą - przepraszam za pomyłkę) to zrobię tak jak piszesz - skrócę ją i może przy okazji znajdę lepszy kąt!?
Załącznik:
2010-01-01_00-00-00_14-zmniejszajka_pl.jpg
2010-01-01_00-00-00_14-zmniejszajka_pl.jpg [ 61.81 KiB | Przeglądany 49318 razy ]

Do suchych końcówek się już przyzwyczaiłem, podobnie jak u widocznej dalej draceny, pomimo nawilżania, no ale światło za słabe.
Ten ohydny styl to pomoc w jej prostowaniu.


Na górę
  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 29.06.2014 10:55 

Pochwały: 0
Moja juka, w tym samym miejscu, dostała więcej światła i powietrza (bo okres letni), także odżywki, regularne zraszanie i problem suchych końcówek znikł.


Na górę
  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 09.07.2014 11:57 
Offline
Super ogrodnik
Super ogrodnik
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02.09.2012 17:15
Posty: 1186
Lokalizacja: Bydgoszcz
Pochwały: 4
Ja miałam podobny problem z draceną. Pozbyłam się go, poprzez włożenie szklanej butelki z wodą do ziemi, do góry dnem. W ten sposób korzenie same pobierają wodę. Teraz moja dracena jest coraz piękniejsza.

_________________
Pozdrawiam :)
Kinga


Roślinki Kiki :)
Południowy balkon Kiki - mój jedyny ogród
Roślinki doniczkowe chętnie sprzedam - brakuje mi miejsca :D


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 9 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 28 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Zdjęcia kwiatów | Powered by phpBB ® Forum Software © phpBB Group

Jaka to roślina


Bezpłatny biuletyn o kwiatach

Co to jest newsletter ?

Kontakt z redakcją serwisu

Copyright ® 2005-2012 SwiatKwiatow.pl