Dzisiaj jest 23.04.2024 23:13

Strefa czasowa UTC+1godz.





Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 22 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna
Autor Wiadomość
Post: 12.08.2014 23:54 
Offline
Mistrz ogrodniczy
Mistrz ogrodniczy
Awatar użytkownika

Rejestracja: 10.10.2007 22:30
Posty: 17136
Lokalizacja: UK
Pochwały: 18
Witajcie :) Macie może sprawdzony przepis na sok. Chodzi mi o sok, który nie będzie zawierał chemii, a więc zrobiony np. z marchwi, pomarańczy, wody itp. bez zbędnych dodatków :sun:

_________________
"Nie miej wątpliwości: chwasty wygrają. Ostatni ruch zawsze należy do Natury"
Pozdrawiam :bye:


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 13.08.2014 08:15 

Pochwały: 0
Marchew, pomarańcz lub podobne owoce (twarde) puszczam przez sokowirówkę.
Piję na bieżąco - można wstawić do lodówki, teraz tak max. do 2 dni.
Można dosłodzić (opcjonalnie wanilia i cynamon) i wlać do słoików lub butelek ,i zagotować - pasteryzacja - min. trwałość 6 m-cy.

Jeżeli chodzi o owoce miękkie typu: malina, porzeczka, winogrona, itd - tutaj używam sokowirówki zalewając owoc wodą i dosładzając w/g gustu.
"Gotujące się owoce" wlewam do słoików lub butelek. Te można jeszcze raz spasteryzować - zagotowując i wtedy ich trwałość może osiągnąć nawet 2 lata.
Po zagotowaniu, zawsze należy słoiki obrócić wieczkiem do spodu na miękkie podłoże np ręcznik, gazety - osiąga się lepszą trwałość, natomiast butelki zalakować i opcjonalnie położyć jak wino w piwniczce.

Z jabłek robię cydr.
Teraz ,w dobie warzywnego kryzysu i ratowania polskiego sadownictwa, warto w to zainwestować ale dopiero z jabłek we wrześniu i październiku, mieszając odpowiednie gat. jabłek - kwaskowe ze słodkimi w zależności jaką wytrawność chce się osiągnąć. Cydr gotowy do wypicia będzie na przyszłe lato - orzeźwienie.
Wiele sprawdzonych przepisów znajdziesz na wino.org.pl

Życzę sukcesów.


Na górę
  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 13.08.2014 09:06 
Offline
Mistrz ogrodniczy
Mistrz ogrodniczy
Awatar użytkownika

Rejestracja: 10.04.2011 17:17
Posty: 11248
Lokalizacja: Rybnik
Pochwały: 19
Soki świeże i spożywane do kilku minut po uzyskaniu mają najwięcej wartości odżywczych i witamin, gotowane dużo tracą, a przechowywane dłużej również.
Sokowirówki są dobre do robienia soków, ale tylko z owoców soczystych.
Do uzyskania soku z warzyw typu marchew, burak, lub z ziół - tutaj już kłaniają się wyciskarki, ale i cena w granicach tysiąca zł. np.
wyciskarki.
Jeszcze jest opcja np. zasypywanie owoców cukrem.
Sam często tak robię, ale z warzywami nie próbowałem.
:sun:

_________________
Mój ogród cz. pierwsza,
druga i trzecia
aktualne burze
wacław pozdrawia


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 13.08.2014 09:24 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25.03.2014 17:11
Posty: 2446
Lokalizacja: Wrocław
Pochwały: 4
Grzesiu ja soki robię tak jak roh65. Piję je na bieżąco.
roh65 pisze:
Marchew, pomarańcz lub podobne owoce (twarde) puszczam przez sokowirówkę.
Piję na bieżąco - można wstawić do lodówki, teraz tak max. do 2 dni.

Na zimę w słoikach robię kompoty z jabłek z goździkami i bez goździków i rónież z gruszek. Kompoty bardzo chętnie pijemy do obiadków i nie tylko :dance:, a owoce wykorzystuję do ciasta z owocami. I mamy dwie przyjemności z jednego słoika :yahoo:

_________________
Pozdrawiam Jola

Mój ogródek szczęścia
Mój ogródek szczęścia II
Skromne parapety Joli


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 13.08.2014 13:51 
Offline
Mistrz ogrodniczy
Mistrz ogrodniczy
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05.07.2011 18:38
Posty: 5022
Lokalizacja: Podkarpacie
Pochwały: 20
Ja bardzo często robię napój pomarańczowy , z samych naturalnych produktów , bez zbędnych dodatków chemicznych .Jest pyszny :)

- 2 pomarańcze
- 0,30kg marchwi
- 0,50kg cukru
- sok z cytryny (ewentualnie 1 kwasek cytrynowy)
- 3l wody

Umyte i sparzone pomarańcze pokroić na ćwiartki (razem ze skórą) , marchew umytą i obraną również pokroić . Wszystko razem ugotować w niewielkiej ilości wody.
Wodę z cukrem i sokiem z 2 , 3 cytryn zagotować.

Ugotowane i ostudzone pomarańcze i marchew zmielić w maszynce do mięsa. Połączyć z wodą , ewentualnie doprawić cukrem , lub sokiem z cytryny , jeśli tego potrzeba , w zależności jak słodkie były pomarańcze. Lekko zagotować , odstawić na 4 godziny , odcedzić .
Gotowe :)

_________________
Pozdrawiam

Mój zielony raj
Mój raj na ziemi cz.1
Mój raj na ziemi cz.2

Na zawsze w naszej pamięci. Agnieszko, spoczywaj w spokoju [*][*][*]


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 13.08.2014 19:39 

Pochwały: 0
wawik pisze:
Soki świeże i spożywane do kilku minut po uzyskaniu mają najwięcej wartości odżywczych i witamin, gotowane dużo tracą, a przechowywane dłużej również.
Sokowirówki są dobre do robienia soków, ale tylko z owoców soczystych.
Do uzyskania soku z warzyw typu marchew, burak, lub z ziół - tutaj już kłaniają się wyciskarki, ale i cena w granicach tysiąca zł.(...)


Niektóre sokowirówki (mam prostą i tanią od lat) dają podobny efekt jak wyciskarki a sok z marchwi lub buraka/ jabłka (bardziej to przypomina nektar niż sok) uzyskasz bdb jakości. Częste robienie soku "na bieżąco" (jakość najwyższa!) jest dla mnie męczące i zabiera dużo czasu (mycie) szczególnie zimową porą.
Do zimy trzeba się przygotować i na jesieni wybrać bdb jakość warzyw i owoców ,o którą w zimie trudno (źle przechowywane, przemarznięte, itp, itd)!?
Jeszcze jedno - "pozostałości" po sokowniku i sokowirówce wykorzystuję do sporządzenia "win marki wino" bo przecież nic nie może się zmarnować!
:clap:


Na górę
  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 17.08.2014 20:38 
Offline
Mistrz ogrodniczy
Mistrz ogrodniczy
Awatar użytkownika

Rejestracja: 10.10.2007 22:30
Posty: 17136
Lokalizacja: UK
Pochwały: 18
Dziękuję za odpowiedzi :thankyou: :thankyou: :thankyou:

Z tego co przeczytałem, muszę najpierw zarobić na wyciskarkę bądź sokowirówkę, a także maszynkę do mielenia. Jeszcze się takich luksusów nie dorobiłem :rotfl2:

Uważam, że opcja soku ze świeżych owoców będzie najlepszym rozwiązaniem :majesty:

_________________
"Nie miej wątpliwości: chwasty wygrają. Ostatni ruch zawsze należy do Natury"
Pozdrawiam :bye:


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 18.08.2014 16:57 

Pochwały: 0
nogros pisze:
(...)

Z tego co przeczytałem, muszę najpierw zarobić na wyciskarkę bądź sokowirówkę(...)

Sokowirówka i sokownik to raptem wydatek do 200zł!


Na górę
  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 18.08.2014 18:38 
Offline
Mistrz ogrodniczy
Mistrz ogrodniczy
Awatar użytkownika

Rejestracja: 10.10.2007 22:30
Posty: 17136
Lokalizacja: UK
Pochwały: 18
Muszę zobaczyć, czy takie ceny są również na angielskiej ziemi :) Żeby tak jeszcze mieć własny sad :)

Dziękuję za info :majesty:

_________________
"Nie miej wątpliwości: chwasty wygrają. Ostatni ruch zawsze należy do Natury"
Pozdrawiam :bye:


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 18.08.2014 22:07 

Pochwały: 0
nogros pisze:
Muszę zobaczyć, czy takie ceny są również na angielskiej ziemi (...)

U nas dużo towaru "z Londynu". Np zupełnie nowa sokowirówka za jedyne 49zł z 30-dniową gwarancją. Sokownik jeszcze mam z dawnego DDR ale na polskim rynku widziałem naszą produkcję za 99zł!
Jabłka mam swoje a u sąsiada po 99gr/kg (opadowe z robalami) - na rynku do 2zł ale myślę ,że te niechciane od Putina też zejdą do złotówki!?
A może tak solidarnie, ci konserwatywni Brytyjczycy, kupiliby coś z Polski - miałbyś w niższych cenach? (Tym bardziej ,że Celtic trochę zarobił na Legii - zamiast 5 mln eu dostał za 3 min. naszej nieuwagi aż 30mln! :rotfl:)
Tak dygresyjnie bo przypuszczam ,że u Was owoc raczej droższy?


Na górę
  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 22 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
cron
Zdjęcia kwiatów | Powered by phpBB ® Forum Software © phpBB Group

Jaka to roślina


Bezpłatny biuletyn o kwiatach

Co to jest newsletter ?

Kontakt z redakcją serwisu

Copyright ® 2005-2012 SwiatKwiatow.pl