Dzisiaj jest 25.04.2024 12:57

Strefa czasowa UTC+1godz.





Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 121 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 ... 13  Następna
Autor Wiadomość
Post: 22.02.2015 16:31 

Pochwały: 0
niula pisze:
Witam
Dokładnie chodzi o ten nie miłosierny zapach Jeszcze znalazłam to
SPOSÓB NA KRETA -1. Zasadzić roślinę Wilcze łyko.

2. Wbijamy koło kopca/kopców metalowy pręt i zakładamy na pręt puszkę po piwie lub plastikową butelkę. Puszka będzie powodować hałas, który odstraszy gryzonia.
(...)

Pkt pierwszy mi się przypomniał - bdb metoda ,lecz ta 2-ka mało skuteczna w dni bezwietrzne - także przed szpakami itp przy wysianej trawie - z resztą kret chyba nie widzi i nie słyszy?

wawik pisze:
To ja dodam do powyższego jeszcze punkt dziewiąty, a mianowicie akceptacja krecich kupek i ich lokatorów i na moim ogrodzie nie mam ani pędraków, ani turkuci.
:sun: .


Na działce ,faktycznie wolałbym kreta niż jakieś obrzydliwe pędraki pokroju turkuci. Natomiast w małym ogródku przydomowym ani jednego ani drugiego sobie nie życzę - brak dla nich miejsca!


Na górę
  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 24.02.2015 15:01 
Offline
Super ogrodnik
Super ogrodnik
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30.11.2014 09:06
Posty: 4235
Lokalizacja: Górny Śląsk
Pochwały: 7
:flower3: Dziś trafiłam w necie na metodę Prostaczka Może się przyda Powodzenia
:sun:
Polecam w stu procentach ekologiczny sposób na odstraszenie (zniechęcenie) kreta.
Potrzebne są:
1) nasiona gorczycy sarepskiej (Brassica Juncea) lub gorczycy czarnej (Brassica nigra) – UWAGA, do odstraszania kreta nie nadaje się gorczyca biała (Sinapis alba), dostępna powszechnie w sklepach ogrodniczych;
2) młynek do rozdrobnienia nasion;
3) woda (z konewki lub z węża) do wpłukania mączki z gorczycy do korytarzy kreta.
Sposób stosowania.
Gorczycę drobno zemleć. Odsłonić wloty do korytarzy kreta. Najłatwiej to uczynić poprzez rozgarnięcie kopczyków. Zmieloną drobno gorczycę (mączkę) wsypać do odsłoniętych korytarzy. Dla większej skuteczności zabiegu można mączkę z gorczycy przed wsypaniem zmieszać z odkwaszonym torfem o pH 6,5. Wsypaną do wlotu korytarza mączkę (ewentualnie pomieszaną z vehiculum – torf) wpłukać w głąb korytarza dużą ilością wody. Wloty korytarzy kreta uszczelnić, np. zaślepić macierzystą glebą.
Mechanizm działania.
Nasiona gorczycy sarepskiej oraz gorczycy czarnej zawierają substancję czynną syningrynę oraz enzym mirozynazę. W czasie hydrolizy, pod wpływem enzymu mirozynazy, syningryna rozkłada się do izotiocyjanianu allilu. W komórkach nasion gorczycy obie substancje są od siebie szczelnie oddzielone, dlatego konieczne jest zmielenie nasion, wskutek czego zniszczeniu ulegają błony komórkowe i obie substancje wchodzą ze sobą w reakcję. Zasypana do korytarzy kreta mączka z gorczycy ulega pod wpływem wilgoci w glebie hydrolizie, wskutek czego, w korytarzach kreta uwalnia się izotiocyjanian allilu. A jak drażni izotiocyjanian allilu, i jakie ma działanie, może powiedzieć każdy, kto kiedykolwiek tarł chrzan (obie substancje występują także w chrzanie). Izotiocyjanian allilu jest substancją wyjątkowo drażniącą i biobójczą. Według sprawdzonych doniesień naukowych, izotiocyjanian allilu ma działanie bakteriobójcze, grzybobójcze, nicieniobójcze (służy do ekologicznej fumigacji gleby i podłoży do rozsad), owadobójcze i odstraszające dla organizmów wyższych (płazy, gady, ptaki i ssaki). Podobno izotiocyjanian allilu ma także właściwości wirusobójcze (zaawansowane badania w Japonii zaowocowały patentami na ekosterylizację instalacji klimatyzacji przy użyciu izotiocyjanianu allilu). Poznali się na dobroczynnym działaniu izotiocyjanianu allilu nasi przodkowie, którzy wymyślili musztardę oraz tarty chrzan, jako dodatki do niekoniecznie świeżych mięs (kiedyś, co dziś trudno sobie wyobrazić, nie było ani zamrażarek, ani lodówek).
Efekt zastosowania.
Drażniące opary izotiocyjanianu allilu uwalniają się i odstraszają kreta przez około 2 do 3 tygodni, a ponadto odstraszają, na znacznie dłuży okres czasu, z sąsiedztwa korytarzy kreta dżdżownice i inne organizmy, stanowiące pokarm kreta. Korytarze poddane działaniu izotiocyjanianu allilu stają się dla kreta „korytarzami głodowymi” – nic w nie wpada.
Kret nie jest głupi. Po kilku zabiegach (na pewno nie po pierwszym) ocenia nasz trawnik jako wyjątkowo nieprzyjazne i „głodowe” środowisko, i szuka żerowiska gdzie indziej!
Potrzebne ilości.
Trudno ocenić optymalną ilość mączki z gorczycy na korytarz. Dużo zależy od kwasowości gleby i jej temperatury. Nie prowadziłem w tym zakresie badań naukowych. Z moich obserwacji wynika, iż 30 do 50 gramów mączki z gorczycy na jeden korytarz (kretowisko) wystarcza.
Koszt.
Taniocha. W hurcie nasiona gorczycy czarnej i sarepskiej kosztują ok. 3 do 5 zł. za kilogram. Można także użyć odtłuszczonej mączki z gorczycy, stosowanej do produkcji musztrad, w cenie ok. 2 zł. za kilogram.
Ograniczenia stosowania.
Kwaśna gleba, poniżej 6 pH. Sposób rozwiązania: dodatek do mączki z gorczycy jakiegoś bufora fosforanowego o pH 6,5, ewentualnie odkwaszonego torfu - powinno pomóc, ale tego nie próbowałem –tak wynika z teorii – hydroliza powinna przebiegać w środowisku o pH optymalnie 6,5.
Ograniczony czas działania – ok. 2 - 3 tygodnie, w zależności od odczynu i temperatury gleby. Sposób rozwiązania: wielokrotne stosowanie – po pewnym czasie kret uzna nasz trawnik za wyjątkowo nieatrakcyjne miejsce do żerowania.
Pozdrawiam wszystkich zgnębionych przez kreta, którzy nie chcą go zabić, a jedynie skłonić, aby poszedł tam, gdzie go oczy poniosą, gdyby kret miał porządne oczy, a już na pewno tam, gdzie go węch poprowadzi.

_________________
Marzenie przez pół wieku cz I,
Moje-marzenie-czII

(HE) NIULA Pozdrawia
Moje domowe towarzystwo
Nad programowe
...Nie uronię za nich ani jednej łzy...

Pozostajesz w naszej pamięci... Heniu, dziękujemy


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 06.12.2015 17:14 
Offline
Mistrz ogrodniczy
Mistrz ogrodniczy
Awatar użytkownika

Rejestracja: 10.04.2011 17:17
Posty: 11248
Lokalizacja: Rybnik
Pochwały: 19
Ja też mam problem z nornicami, ale i mam kilku sprzymierzeńców do walki z nimi.
Dzisiejszy połów to całe dwie sztuki. Jeden osobnik to miał pecha i mysio-łapka go przytrzasnęła, a drugiego któryś z podwórzowców złapał i chociaż pytałem który to? to się żaden nie przyznał. :rotfl2:


Załączniki:
ogród 15 grudzień.jpg
ogród 15 grudzień.jpg [ 248.62 KiB | Przeglądany 1058 razy ]

_________________
Mój ogród cz. pierwsza,
druga i trzecia
aktualne burze
wacław pozdrawia
Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 06.12.2015 19:57 

Pochwały: 0
Jesteś niesmaczny ale jeśli są to nornice to zrobiłeś bdb.


Na górę
  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 06.12.2015 21:34 
Offline
Mistrz ogrodniczy
Mistrz ogrodniczy
Awatar użytkownika

Rejestracja: 10.04.2011 17:17
Posty: 11248
Lokalizacja: Rybnik
Pochwały: 19
:rotfl2:

_________________
Mój ogród cz. pierwsza,
druga i trzecia
aktualne burze
wacław pozdrawia


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 07.12.2015 08:57 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19.10.2013 12:48
Posty: 3660
Lokalizacja: Lublin/Szczecin
Pochwały: 31
Nornice nie mają tej czarnej smugi, to jest mysz polna albo smużka. Koty tych ze smugą nie jedzą, nawet gdy są bardzo głodne - upolować owszem, bo jak nie zapolować na coś co przypomina pyszną nornicę - ale potem zostawiają w charakterze prezentów dla mrówek. :rotfl2:

_________________
Pozdrawiam, Karolina

Działka pod Gramofonem: rok pierwszy, rok drugi
Działka pod Magnetofonem (aktualny wątek)
Siewki roślin flory Polski


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 07.12.2015 09:33 

Pochwały: 0
Byłem przekonany, że ta "czarna smuga" to od kabla z prądem!?
Nornice są bardziej szarawe...
Wkleiłbym swojego upolowanego szczura ("na cukierki") ale to nie ten temat.


Na górę
  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 10.12.2015 10:21 
Offline
Ogrodnik stażysta
Ogrodnik stażysta

Rejestracja: 09.12.2015 10:09
Posty: 4
Pochwały: 0
roh65 pisze:
Byłem przekonany ,że ta "czarna smuga" to od kabla z prądem!?
Nornice są bardziej szarawe...
Wkleiłbym swojego upolowanego szczura ("na cukierki") ale to nie ten temat.


Dokładnie.... szczerze mówiąc to zdjęcie wywołało u mnie niesmak.


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 10.12.2015 10:31 
Offline
Ogrodnik stażysta
Ogrodnik stażysta

Rejestracja: 10.12.2015 10:26
Posty: 2
Pochwały: 0
:clapping2: ....w sieci sklepów ..... jest dostępna mordownica takich szkodników....bardzo skuteczna


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 10.12.2015 11:00 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19.10.2013 12:48
Posty: 3660
Lokalizacja: Lublin/Szczecin
Pochwały: 31
katarzyn pisze:
Dokładnie.... szczerze mówiąc to zdjęcie wywołało u mnie niesmak.


No bo pisałam przecież, że te ze smugą są niesmaczne... :rotfl2: :rotfl2: :rotfl2:
A we mnie niesmak wywołuje spam... :whistling:

_________________
Pozdrawiam, Karolina

Działka pod Gramofonem: rok pierwszy, rok drugi
Działka pod Magnetofonem (aktualny wątek)
Siewki roślin flory Polski


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 121 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 ... 13  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 11 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Zdjęcia kwiatów | Powered by phpBB ® Forum Software © phpBB Group

Jaka to roślina


Bezpłatny biuletyn o kwiatach

Co to jest newsletter ?

Kontakt z redakcją serwisu

Copyright ® 2005-2012 SwiatKwiatow.pl