Dzisiaj jest 25.04.2024 01:43

Strefa czasowa UTC+1godz.





Nowy temat Ten temat jest zamknięty. Nie można w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 17 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł: Grudnik
Post: 17.11.2007 08:10 
Offline
Ogrodnik stażysta
Ogrodnik stażysta

Rejestracja: 05.11.2007 10:03
Posty: 2
Pochwały: 0
Tak podobno nazywa sie kwiat o ktory mi chodzi. Chcialam sie ogolnie dowiedziec czegos wiecej o jego uprawie i w ktorej czesci mieszkanie najlepiej go postawic. Moj Grudnik jest duzy i ladny nietety nie ma nawet zapowiedzi na jakikolwiek kwiat. Moi znajomi chwala sie ze u nich juz kwitnie. Czy cos jest z nim nie tak? Aha ...czy mozna go zraszac?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Grudnik
Post: 18.11.2007 13:39 
Offline
Ogrodnik stażysta
Ogrodnik stażysta

Rejestracja: 16.11.2007 19:27
Posty: 22
Lokalizacja: Małopolska
Pochwały: 0
witam ,mam podobny problem ...tylko ,że mam dwa rodzaje tego kwiatka .Jeden stoi na parapecie okna południowego o ostrych liściach i kwitnie już na różowo natomiast niektóre pączki opadają mu .Podlewam go jak przeschnie mu ziemia ,nie zasilam ale nie jest to bujne kwitnienie jak nie raz widziałam u tego kwiatka .Drugi wisi na wieszaczku w głębi pokoju ,i nie kwitnie już dwa lata ,liście ma gladsze owalne .Czy powinnam go teraz zasilić ?podlewam regularnire jak ma sucho ...2x w tygodniu.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Grudnik
Post: 18.11.2007 19:43 
Offline
Mistrz ogrodniczy
Mistrz ogrodniczy
Awatar użytkownika

Rejestracja: 10.10.2007 22:30
Posty: 17136
Lokalizacja: UK
Pochwały: 18
kasiex77 pisze:
Tak podobno nazywa się kwiat o ktory mi chodzi. Chcialam sie ogolnie dowiedziec czegos wiecej o jego uprawie i w ktorej czesci mieszkanie najlepiej go postawic. Moj Grudnik jest duzy i ladny nietety nie ma nawet zapowiedzi na jakikolwiek kwiat. Moi znajomi chwala sie ze u nich juz kwitnie. Czy cos jest z nim nie tak? Aha ...czy mozna go zraszac?


Kasiu Grudnik, czyli Schlumbergera- Zygokaktus- Kaktus Bożonarodzeniowy, to roślina, którą zalicza się do dość łatwych w uprawie, jednak mimo, że rośliny potrafią się dostosowywać do nowych warunków, to są pewne zasady, których trzeba się trzymać, aby kwiaty były naprawdę w dobrej kondycji i oczywiście kwitły :)

Więc tak, grudniki lubią stanowiska jasne, jednak południowa wystawa nie jest najlepszą, zwłaszcza latem. Preferuje się wystawę wschodnią i północną, choć i hodowane w południowej potrafią być okazałe, jednak nie zawsze tak jest.

Podlewanie częste, bo roślina lubi wilgoć, nie można jednak przemoczyć, podlewamy tak, aby ziemia była cały czas wilgotna. Zraszanie jak najbardziej, bo roślina ta pochodzi z lasów tropikalnych, więc prysznic jest jak najbardziej wskazany :lol:

O nawożeniu, też nie możemy zapominać.

Dlaczego nie kwitnie :?: A najprawdopodobniej, dlatego że:
Schlumbergera w ciągu roku przechodzi dwa okresy spoczynku. Pierwszy od sierpnia do października, drugi po przekwitnięciu rośliny (na przełomie lutego i marca). W tym czasie przenosimy ją w nieco chłodniejsze miejsce, skąpiej podlewamy, (gdy liście zaczynają się lekko kurczyć) oraz zaprzestajemy nawożenia. Na okres od sierpnia można ją wynieść na powietrze, bardzo to lubi np. balkon, ale nie na szczerym słońcu. Przed mrozami do domciu, na pewno wspaniale zakwitnie. Kwitnąć potrafi nawet trzy razy do roku :D

Jeszcze jedna może być przyczyna, że nie kwitną, a mianowicie temperatura powyżej 20*C, wówczas również możemy się spotkać z brakiem ich kwiecia, więc kaloryfer nie jest dobrym sąsiadem dla tej rośliny

Aha, trzymanie w zbytnim cieniu też pozbawia kwitnięcia.

I jeszcze ważna sprawa, nie przenosimy jej jak ma pąki w inne miejsce, bo wszystkie utraci na 100% :!: i kwiatów nie uzyskamy :(

Myślę, że to już wszystkie najważniejsze elementy, na jakie trzeba zwrócić uwagę przy uprawie Schlumbergeri.

_________________
"Nie miej wątpliwości: chwasty wygrają. Ostatni ruch zawsze należy do Natury"
Pozdrawiam :bye:


Ostatnio zmieniony 27.11.2007 20:17 przez gregorius, łącznie zmieniany 1 raz

Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Grudnik
Post: 24.11.2007 20:30 
Offline
Ogrodnik stażysta
Ogrodnik stażysta

Rejestracja: 16.11.2007 19:27
Posty: 22
Lokalizacja: Małopolska
Pochwały: 0
..dzięki za odpowiedź ...ale ten grudnik który kwitnie jest na parapecie okna południowego no i okno jest często uchylane celem przewietrzenia mieszkania i tak sobie myślę ,że może rożnica temperatur powoduje opadanie pączków .Wiem o tym ,że kwiatek jest wrażliwy na wszelkie zmiany miejsca ,więc nawet go nie ruszam ,żeby się nie "obraził" a on i tak "stroi fochy ":).Natomiast ten jak twierdzisz wielkanocny nie kwitnie mi już 2 lata chyba go wyrzucę ,bo tracę cierpliwość ...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Grudnik
Post: 24.11.2007 23:13 
Offline
Mistrz ogrodniczy
Mistrz ogrodniczy
Awatar użytkownika

Rejestracja: 10.10.2007 22:30
Posty: 17136
Lokalizacja: UK
Pochwały: 18
Mimoza pisze:
...Natomiast ten jak twierdzisz wielkanocny nie kwitnie mi już 2 lata chyba go wyrzucę ,bo tracę cierpliwość ...


Mimoza, pisałaś że ta bez kwiatów ma liście gładsze, owalne, więc się mi wydaje, że pewnie to kaktus wielkanocny, ale pewność będziesz miała jak zakwitnie, więc nie rezygnuj i nie wyrzucaj go, on pięknie kwitnie czerwienią kwiecień- maj, więc nie możesz się pozbyć tak ładnego kwitnienia. Mimoza, aby podziwiać jego kwitnienie musisz przenieść go do chłodnego miejsca na jesienno-zimowy spoczynek (X-XII) w tem 10-15*C, bo inaczej nie zakwitnie, a potem do jasnego pokoju, w miejscu gdzie nie będzie narażony na bezpośrednie promienie słoneczne. Spróbuj może zakwitnie.
I jeszcze jedno po przekwitnięciu również musi pójść na kolejny odpoczynek (V-VI)

Życzę powodzenia ;)

_________________
"Nie miej wątpliwości: chwasty wygrają. Ostatni ruch zawsze należy do Natury"
Pozdrawiam :bye:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Grudnik
Post: 14.03.2008 15:26 
Offline
Ogrodnik stażysta
Ogrodnik stażysta
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07.03.2008 10:12
Posty: 26
Pochwały: 0
wydaje mi się też ze grudniak to też roślina fotoperiodyczna i zaliczana też do roślin dnia krótkiego a to ma wpływ na okres kwitnienia


Załączniki:
Komentarz: tak obficie kwitnie tylko w grudniu
Photo_0173.jpg
Photo_0173.jpg [ 54.95 KiB | Przeglądany 13019 razy ]

_________________
Pozdrawiam Mbit
Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Grudnik
Post: 16.03.2008 20:14 
Offline
Ogrodnik stażysta
Ogrodnik stażysta

Rejestracja: 16.03.2008 19:41
Posty: 3
Pochwały: 0
czemu mój już nie kwitnie trzeci rok :(


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Grudnik
Post: 17.03.2008 08:51 
Offline
Ogrodnik stażysta
Ogrodnik stażysta

Rejestracja: 27.11.2007 22:39
Posty: 90
Lokalizacja: Płońsko
Pochwały: 0
Przyczyny mogą być różne:
- potrzebuje spoczynku w chłodnym miejscu,
- nie lubi przeciągów,
- nie lubi przestawiania, nawet obrócenie doniczki może spowodować zrzucenie kwiatków.

_________________
Pozdrawiam,

Dawid


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Grudnik
Post: 17.03.2008 12:55 
Offline
Ogrodnik stażysta
Ogrodnik stażysta
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07.03.2008 10:12
Posty: 26
Pochwały: 0
Cytuj:
Przyczyny mogą być różne:
- potrzebuje spoczynku w chłodnym miejscu,
- nie lubi przeciągów,
- nie lubi przestawiania, nawet obrócenie doniczki może spowodować zrzucenie kwiatków.
to jest cała prawda i nie trzymaj go bezpośrednio nad kaloryferem

_________________
Pozdrawiam Mbit


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Grudnik
Post: 04.12.2008 17:29 
Offline
Ogrodnik stażysta
Ogrodnik stażysta

Rejestracja: 19.10.2008 16:17
Posty: 32
Pochwały: 0
Witam :)

Dziś nabyłam swojego pierwszego grudnika mam nadzieje że będzie mi dobrze rósł i nie zgubi swoich pączków :)

_________________
Pozdrawiam serdecznie :)
Ola


Ostatnio zmieniony 29.11.2009 22:45 przez Ola, łącznie zmieniany 1 raz

Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Ten temat jest zamknięty. Nie można w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 17 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 54 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
cron
Zdjęcia kwiatów | Powered by phpBB ® Forum Software © phpBB Group

Jaka to roślina


Bezpłatny biuletyn o kwiatach

Co to jest newsletter ?

Kontakt z redakcją serwisu

Copyright ® 2005-2012 SwiatKwiatow.pl