Dzisiaj jest 29.03.2024 00:57

Strefa czasowa UTC+1godz.





Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 9 ] 
Autor Wiadomość
Post: 19.10.2008 11:31 
Offline
Ogrodnik stażysta
Ogrodnik stażysta

Rejestracja: 19.10.2008 11:25
Posty: 4
Pochwały: 0
Witam,
właśnie przygarnąłem do swojego pokoju Beniaminka, jest to mój pierwszy kwiat jakim będę się zajmował, wcześniej miałem kilka kaktusów.. ale z nimi to zupełnie inna bajka :) Mam masę pytań i wątpliwości... np. czy mam go obracać w stronę światła, tak żeby rozwijał się równowomiernie? czy spryskiwać go wodą? jak często podlewać? czy mogę przy nim słuchać głośnej i ciężkiej muzyki? (narazie puszczam mu Groove Jazz :)) próbowałem szukać w internecie jakichś sposobów jego hodowli, ale nic konkretnego nie mogę znaleźć. Zwracam się więc do was z prośbą o pomoc... od czego zacząć?

http://www.swiatkwiatow.pl/thumb.php?im ... .JPG&w=160 - wygląda mniej więcej tak, z tego co wyczytałem to chyba odmiana Exotica (ale nie jestem pewien) na tym zdjęciu liście bardzo się błyszczą u mojego są matowe i lekko zakurzone...

Pozdrawiam


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 21.10.2008 16:24 
Offline
Ogrodnik stażysta
Ogrodnik stażysta

Rejestracja: 25.09.2008 11:26
Posty: 13
Pochwały: 0
Z tego co ja się zdążyłam zorientować (sama mam benjaminka a od wczoraj nawet dwa - dostalam od koleżanki odmianę z białozielonymi liśćmi) to tego fikusa nie wolno obracać w stronę słońca, najlepiej niech stoi w jednym miejscu cały czas. Trzeba go też często zraszać, a podlewać jak ziemia będzie lekko wilgotna. Sucha nie może być. Ja swojego pierwszego podlewam tak co 3 dni i codziennie lekko zraszam. A na początku trochę go ponawoziłam bo nie był w zbyt dobrym stanie. Dalej nie jest ale zaczyna puszczać nowe listki i to dużo:)
to tyle co ja wiem na ten temat:)

pozdrawiam


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 22.10.2008 10:40 
Offline
Ogrodnik stażysta
Ogrodnik stażysta

Rejestracja: 19.10.2008 11:25
Posty: 4
Pochwały: 0
Dzięki za odpowiedź :)
Właśnie zrosiłem go wodą :)
znalazłem (a dokładnie to moja koleżanka) pewną informację na temat tej rośliny:

Figowiec benjamiński
Ficus benjamina
Wielkość: Figowiec może dorosnąć do wys. kilku metrów.
Kwitnienie i zapach: w warunkach domowych roślina zazwyczaj nie kwitnie i nie owocuje.
Światło i temperatura: Roślina czuje się najlepiej, stojąc w pełnym świetle. Znosi również ustawienie w ciemniejszym miejscu. W tym ostatnim przypadku zrzuca jednak często liście i dobrze jest stosować oświetlenie sztuczne. Optymalna temp. latem to 20-25°C, zimą przynajmniej 17°C.
Podlewanie i nawożenie: Podczas okresu wzrostu nalezy obficie podlewać. bryła korzeniowa nie może wyschnąć, ale w podstawce pod doniczką nie może zostać woda. Nawozi się co dwa miesiące. W zimie należy mniej podlewać i nie nawozić.
Podłoże i przesadzanie: Stosuje się zwyczajną ziemię do kwiatów. Przesadzać należy na wiosnę, po okresie spoczynku wegetacyjnego. Jeżeli roślina dobrze rośnie, przesadzanie co roku nie jest konieczne. Dużym roślinom wymienia się górną warstwę ziemmi.
Przycinanie: Określoną wysokość rośliny można utrzymać poprzez regularne usuwanie pędu wierchołkowego.
Rozmnażanie: Z sadzonek na wiosnę.
Otoczenie i ustawienie: Figowiec wymaga ciepła oraz wysokiej wilgotności powietrza. Małe egzemplarze są odpowiednie do łączenia w grupy, większym odpowiada bardziej, jeżeli rosną samotnie. Rośliny te dobrze nadają się do pomieszczeń biurowych i przechodnich.

informacja pochodzi ze strony: http://poprostu_ja.republika.pl/rosliny ... %20benjamiński

przeczytałem to... i zastanawia mnie tylko jedno.. czy jeśli chodzi o sztuczne oświetlenie to wystarczy zwykła lampka z biurka?

---edit---
i jeszcze jedno pytanko... domyślam się, że powinienem mu odkurzyć liście, tylko nie wiem czym i w jaki sposób to zrobić, żeby mu nie zaszkodziło :)

Pozdrawiam


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 23.10.2008 15:27 
Offline
Ogrodnik stażysta
Ogrodnik stażysta

Rejestracja: 19.10.2008 16:17
Posty: 32
Pochwały: 0
Witam
Ja swojego beniaminka mam już 3 lata i sobie spokojnie rośnie ma komodzie koło okna. Od czasu do czasu go spryskuje jeśli ma brudne liście to czyszczę je wacikiem kosmetycznym nasączonym wodą do podlewania, woda do podlewania i spryskiwania to kranówka która się odstała najpierw kilka dni co do lśniących liści to pewnie były s;pryskane jakimś nabłyszczaczem ja tego nie robię bo po co. Co do odżywki to dostaje co mniej więcej 2-3 tygodnie odzywkę.I to tyle no i jeszcze trochę miłości :) Dołączam zdjęcie na dowód;)jak go kupiłam był malutki teraz tak wygląda:) Życzę powodzenia w hodowli:)

Pozdrawiam
Ola


Załączniki:
IMG_1136.JPG [29.13 KiB]
Pobrany 4405 razy

_________________
Pozdrawiam serdecznie :)
Ola
Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 23.10.2008 18:06 
Offline
Ogrodnik stażysta
Ogrodnik stażysta

Rejestracja: 19.10.2008 16:17
Posty: 32
Pochwały: 0
Witam :)
Co do odżywki to używam tylko Humvit-Eko Uniwersalny jest bardzo dobry bo nie trzeba patrzeć na dawkowanie tyko dawać w miarę potrzeb.
Jest w 100% naturalny wiec nie pali korzeni i jest stosunkowo nie drogi. :)
Adres strony producenta http://hostint.com.pl/host/

Pozdrawiam i życzę sukcesów w hodowli :)

Ola

_________________
Pozdrawiam serdecznie :)
Ola


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 13.11.2008 11:48 
Offline
Ogrodnik stażysta
Ogrodnik stażysta

Rejestracja: 19.10.2008 11:25
Posty: 4
Pochwały: 0
Dzięki Olu za rady i zdjęcie, ale reklamę mogłaś sobie darować ;>
Ja zacząłem swojego traktować w/g rad, tzn. podlewam jak zaczyna wysychać ziemia i spryskuję prawie codziennie.
Trzyma się świetnie :) zrobił się bardziej zielony, a i liście mu chyba trochę urosły.
Nikt nie napisał, czy sztuczne oświetlenie coś daje... dowiedziałem się z jednego źródła, że jednak nie (chyba, że specjalna lampa). W takim razie wymyśliłem inny patent :) Zastanawiam się czy na ścianie przy której stoi nie zawiesić lustra... wtedy będzie mógł czerpać promienie z dwóch stron, bo w tej chwili to wygląda jakby chciał wyskoczyć przez okno ;)

pozdrawiam


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 01.12.2008 11:12 
Offline
Ogrodnik stażysta
Ogrodnik stażysta

Rejestracja: 19.10.2008 11:25
Posty: 4
Pochwały: 0
Mam jeszcze jedno pytanie związane z tą rośliną, a mianowicie: czy dobrym pomysłem jest wrzucanie uschniętych jego liści do doniczki w celu naturalnego nawożenia?


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Benjaminek:)
Post: 07.09.2009 09:35 
Offline
Ogrodnik stażysta
Ogrodnik stażysta

Rejestracja: 07.09.2009 08:49
Posty: 12
Pochwały: 0
Wiecie co- ja mam od cioci 18 letniego benjamina wręcz. Jest olbrzymi. Stoi w rogu, w lekko zacienionym miejscu- po obu stroach ma dostep swiatła. Na poczatku jak go przywiozłm- gubil mi setki lisci- ale powoli sraszanie podlewanie krecenie go w kolo- zrobilo z niego cudo. Puszcza mnustwo drobnych lisci od góry. Tylko z tym kreceniem czy to tak wolno- wyzej czytam ze nie i teraz sie zastanawiam, zebym mu gorzej nie zrobila. Ale zraszanie super na niego działa. Pozatym musze go przesadzic- myslalam teraz na jesieni- ale czytam że na wiosne i teraz mi odpiszcie kochani- czy ma to znaczenie? :|
naworzenie- czyms ogólnym teraz zaprzestalam- bo zaduzo to niezdrowo:) oprucz jest kupe innych kwiatow ale o innych to innym razem:) A czy donica ma znaczenie- jesli chodzi o przesadzanie- plastik ceramika- czy cos w tym stylu- teraz stoi w plastiku bez dziurek do tego:)


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 07.09.2009 13:26 
Offline
Ogrodnik stażysta
Ogrodnik stażysta
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29.10.2008 10:21
Posty: 46
Lokalizacja: Warszawa/Cork
Pochwały: 0
Przedstawiam Wam swojego benka.
Faktycznie cały czas stoi w tym samym miejscu, uwielbia zraszanie, ale dla przykładu ja swojego już niczym nie nawożę. Jakiś czas temu nawoziłam swoje wszystkie kwiaty, ale w pewnym momencie źle zareagowały na nawóz i teraz tego nie robię. Jedyne co to raz na jakiś czas podlewam woda z fusami od kawy.
Mój benek stoi na przeciwko okno, ale w odległości około 3 metrów, przesadzam go niezależnie od pory roku właściwie ale wtedy kiedy uznam to za stosowne, czasem mu przycinam dłuższe pędy i robie z nich sadzonki.
Jeśli chodzi o doniczkę to mimo wszystko polecam tą z dziurkami i to dla wszystkich roślinek.
Nie obracam go, i nie stosuję żadnych nabłyszczaczy. Tak jak moja poprzedniczka, daję mu trochę miłości, wody tak 2 razy w tygodniu i odpukac nigdy nie gubił liści ani nic mu nie dolegało.


Załączniki:
Benek.jpg [69.44 KiB]
Pobrany 4172 razy

_________________
Pozdrawiam
Syśka
Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 9 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 29 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Zdjęcia kwiatów | Powered by phpBB ® Forum Software © phpBB Group

Jaka to roślina


Bezpłatny biuletyn o kwiatach

Co to jest newsletter ?

Kontakt z redakcją serwisu

Copyright ® 2005-2012 SwiatKwiatow.pl