Dzisiaj jest 28.03.2024 15:44

Strefa czasowa UTC+1godz.





Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 4 ] 
Autor Wiadomość
Post: 23.10.2009 23:10 
Offline
Ogrodnik stażysta
Ogrodnik stażysta

Rejestracja: 23.10.2009 22:56
Posty: 2
Pochwały: 0
Witam,

Bardzo proszę o pomoc. Dostałem w prezencie bonsai (najprawdopodobniej ficus) i jest z nim coraz gorzej. Praktycznie od razu zaczęły bardzo listki opadać. Drzewko powoli łysieje. Sporo czytałem szukając wyjaśnienia i to co może być istotne:

1. drzewko stało w oknie od południa (nie jest tam dużo światła bo za oknem blok - niestety, bardziej jasnego okna nie mam),
2. stało nad grzejnikiem ale on jest włączany tzlko na wieczór (teraz drzewko przestawiłem, jest na wysokości okna ale parę metró od grzejnika),
3. zgodnie z radami przeczytanymi w książkach, w sieci i zasłyszanymi w kwiaciarni podlewałem drzewko wodą z kranu poprzez zanurzenie na kilka/kilkanaście sekund - co kilka dni, tj. dopiero jak miał już całkowicie sucho,
4. po 2 tygodniach od zakupu drzewko straciło jakieś 1/4-1/3 listków, generalnie wystarczy je lekko dotknąć i listki się sypią,
5. ostatnio zacząłem, ratując go, nawozić, zraszać listki i już chyba nie będę podlewał przez zanurzenie całej doniczki (na opakowaniu z nawozem przeczytałem, że tak się robi tylko raz na miesiąc).

Niestety, mimo podjętych środków drzewko wciąż gubi listki. Z drugiej strony jest kilka świeżych gałązek/listków na czubku, które są coraz dłuższe. Może to oznaka zdrowienia? Niepokoi mnie to, że wystarczy na nie tylko lekko dmuchnąć a listki się sypią. Pod tym względem jest coraz gorzej.

Z góry dziękuję za wszelkie porady.
Pozdrawiam.


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 26.10.2009 12:08 
Offline
Ogrodnik stażysta
Ogrodnik stażysta

Rejestracja: 24.11.2007 17:06
Posty: 60
Pochwały: 0
Fikusy mają to do siebie, że nie lubią zmiany stanowiska i często reagują zrzucaniem liści.


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 28.10.2009 22:16 
Offline
Ogrodnik stażysta
Ogrodnik stażysta

Rejestracja: 23.10.2009 22:56
Posty: 2
Pochwały: 0
Dziękuję za odpowiedź. Pytanie pomocnicze, czy z tym zrzucaniem liści mam się martwić czy też to samo przejdzie. Nota bene, pokazałem parę opadłych listków ogrodnikowi i powiedział, że to wygląda na jakiś grzyb. Zalecił (i sprzedał) mi środek grzybobójczy.

Pozdrawiam.


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 30.10.2009 18:00 
Offline
Starszy ogrodnik
Starszy ogrodnik
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29.04.2009 07:43
Posty: 661
Lokalizacja: Lublin
Pochwały: 0
Witaj,
ja bym narazie nie stosowała środków grzybobójczych, mówisz, że widzisz młode listki więc opiekuj się roslinką tak jak piszą w książkach i daj jej czas, powrót do zdrowia może trwac kilka tygodni. Ja jednak stawiam na kaloryfer jako powód całego zamieszania (w dzień wyłączony na noc włączany - skoki temperatur), jak możesz to osłoń chociaż roślinkę przed gorącym powietrzem.

_________________
Flora i Fauna to nasza przyszłość. Bez niej człowiek nie będzie istniał.


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 4 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 30 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Zdjęcia kwiatów | Powered by phpBB ® Forum Software © phpBB Group

Jaka to roślina


Bezpłatny biuletyn o kwiatach

Co to jest newsletter ?

Kontakt z redakcją serwisu

Copyright ® 2005-2012 SwiatKwiatow.pl