Dzisiaj jest 20.04.2024 14:50

Strefa czasowa UTC+1godz.





Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 5 ] 
Autor Wiadomość
Post: 10.06.2013 10:33 
Offline
Ogrodnik stażysta
Ogrodnik stażysta
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16.01.2012 22:49
Posty: 16
Pochwały: 0
Witam wszystkich, proszę o poradę. Sprawa wygląda tak: mam dwa storczyki, jeszcze ponad miesiąc temu były okazami zdrowia, kwitły i wypuszczały liście jak szalone, Jeden w pewnym momencie miał 3 łodygi kwiatowe. Wszystko się się skończyło jakoś 4tygodnie temu. Liście zaczęły wiotczeć i się marszczyć potem usychać i odpadać. Są grube i miękkie. Z tego co się sam zorientowałem to chyba je zalałem. Możliwe że za długo stały w wodzie. Ogólnie zawsze podlewam co dwa tygodnie. Pytanie co teraz zrobić żeby to powstrzymać. Przyznam że od 4 tygodni ich nie podlewałem..nie wiem czy to dobrze


Załączniki:
P1220790.JPG
P1220790.JPG [ 79.11 KiB | Przeglądany 558 razy ]
P1220785.JPG
P1220785.JPG [ 97.5 KiB | Przeglądany 558 razy ]
P1220784.JPG
P1220784.JPG [ 97.72 KiB | Przeglądany 558 razy ]
P1220787.JPG
P1220787.JPG [ 97.75 KiB | Przeglądany 558 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 10.06.2013 11:03 
Offline
Super ogrodnik
Super ogrodnik
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29.11.2012 16:13
Posty: 1581
Lokalizacja: SW
Pochwały: 7
Skoro podlewasz co 2 tyg.to chyba nie zalanie, choć wszystko na to wskazuje. Być może osłonka jest za ciasna i podłoże nie zdoła wyschnąć nawet za 2 tygodnie i nie ma dopływu powietrza. Możliwe jest też to, że niedokładnie odsączyłeś po podlaniu i korzenie stały w wodzie. Podlać należy dopiero jak korzenie zrobią się srebrzyste. Jeżeli aktualnie nie kwitnie, najlepszym rozwiązaniem byłoby przesadzenie...wtedy też zobaczysz czy nie ma jakiejś niespodzianki w środku.

_________________
Przyroda nas przeżyje...
(Wszystkie moje zdjęcia powiększają się po kliknięciu)


Górskie cudeńka
Moja skromna kolekcja


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 10.06.2013 12:11 
Offline
Ogrodnik stażysta
Ogrodnik stażysta
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16.01.2012 22:49
Posty: 16
Pochwały: 0
Rozumiem. No to pewno te ciasne osłonki i brak dopływu powietrza. Musiałem to przeoczyć. Akurat jeden kwitnie, ma dwie łodygi kwiatowe to go nie ruszam. Ale kiedy teraz podlać? Albo może tylko zrosić podłoże mgiełką?


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 10.06.2013 12:36 
Offline
Super ogrodnik
Super ogrodnik
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29.11.2012 16:13
Posty: 1581
Lokalizacja: SW
Pochwały: 7
Musisz obserwować korzenie....jak są zielone to nie podlewać. Zrosić można tyko suche korzenie powietrzne i trzeba uważać, żeby woda nie dostała się do stożka wzrostu. Możesz koło rośliny postawić pojemnik z wodą - lubią wilgotność w powietrzu. Wyjmij z osłonki :!:

_________________
Przyroda nas przeżyje...
(Wszystkie moje zdjęcia powiększają się po kliknięciu)


Górskie cudeńka
Moja skromna kolekcja


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 10.06.2013 15:24 
Offline
Ogrodnik
Ogrodnik

Rejestracja: 27.03.2013 12:25
Posty: 238
Pochwały: 2
Jeżeli podejrzewasz, że zalałeś i gniją Ci korzenie to musisz storczyka przesadzić i nieważne czy kwitnie czy nie. Jeśli zrobisz to delikatnie to nawet mu to w kwitnieniu nie przeszkodzi. Jak zrzuci kwiaty to trudno, za jakiś czas zakwitnie znowu. Zostawiając te gnijące korzenie możesz całkiem roślinę stracić. Pomyśl sam jak szybko psują się jabłka w koszu, do którego wrzuci się kilka już nadgniłych sztuk. To samo jest tutaj. Wyjmij go z doniczki, obetnij wszystkie zgniłe korzenie, najlepiej gdybyś nożyczki wysterylizował. Jeśli roślinie zostanie sporo zdrowych jeszcze korzeni to posadź normalnie do podłoża i następny raz podlej dopiero za dwa tygodnie. Jeśli okaże się, że tych korzeni zostanie mało co to wtedy wsadza się w sphagnum, ale może dasz nam wtedy znać i podamy wskazówki dopiero gdyby okazało się to potrzebne. Gdybyś chciał szukać sam, to wpisuj hasło w google "reanimacja phalaenopsisa".

Zdrowe korzenie powinny być zielone lub srebrzyste, jędrne. Zgniłe będą takie brązowe, będą Ci się rozwalać w palcach jak naciśniesz.

Dodam może jeszcze na przyszłość jak powinieneś podlewać swoje storczyki. Doniczkę wkładasz do większego naczynia bez dziur - miska, wiadro itp. Nalewasz wody tak żeby sięgała najlepiej do górnego brzegu doniczki i namaczasz w ten sposób jakieś 30 minut. Potem wyciągasz doniczkę i stawiasz na bok na trochę żeby nadmiar wody sobie mógł odkapać. Dopiero jak nie będzie z doniczki cieknąć to stawiasz w miejsce docelowe. Następnym razem podlewasz jak korzenie zrobią się srebrzyste (po podlaniu są zielone). Przy okazji sprawdzaj ile doniczka waży - po podlaniu jest dużo cięższa niż po wysuszeniu. Dzięki temu będziesz wiedział kiedy podlać, gdybyś w przyszłości miał storczyki w nieprzezroczystych doniczkach - po prostu je zważysz w dłoniach.

Osłonki jak są za ciasne utrudniają dostęp do korzeni i też mogą ułatwiać gnicie.


Edit.

Wrzuć też zdjęcia korzeni. A czy brałeś pod uwagę, że nie przelałeś tylko przesuszyłeś? Przy podlewaniu raz na dwa tygodnie musiałbyś zostawić wodę w osłonce żeby korzenie zgniły. Sam wiesz najlepiej czy to zrobiłeś. Zalanie i przesuszenie wygląda z wierzchu tak samo - roślina nie pobiera wody, bo jej nie ma, albo nie ma czym (gdy korzenie zgniją). Ja moje podlewam raz w tygodniu, tak około. Czasem przesuszam je bardziej do dwóch tygodni i wtedy już widzę po liściach, że są pomarszczone. Po podlaniu wszystko wraca do normy. Ale to jak często się podlewa zależy od pogody, od warunków, u każdego jest inaczej. Dlatego przemyśl sobie dokładnie ten problem. Tak czy owak, po wyjęciu z doniczki wszystko powinno się wyjaśnić. Jeśli wyjmiesz roślinę, obejrzysz i zobaczysz, że nie ma zgnilizny, korzenie są suche, to włóż roślinę z powrotem i podlej, a następnie podlewaj trochę częściej. Jak będą zgniłe korzenie to pisałam już wyżej. Daj znać co i jak. Powodzenia ;)

_________________
Pozdrawiam, Kinga

Mój nick w serwisie - kinkonga

Zapraszam do moich wątków:
Zielony inwentarz kinkongi
Eksperyment - keiki

Borówkowe pole rośnie wokół mnie.. ;)


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 5 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Zdjęcia kwiatów | Powered by phpBB ® Forum Software © phpBB Group

Jaka to roślina


Bezpłatny biuletyn o kwiatach

Co to jest newsletter ?

Kontakt z redakcją serwisu

Copyright ® 2005-2012 SwiatKwiatow.pl