Dzisiaj jest 28.03.2024 21:44

Strefa czasowa UTC+1godz.





Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 100 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 6, 7, 8, 9, 10  Następna
Autor Wiadomość
Post: 07.06.2015 19:55 
Offline
Super ogrodnik
Super ogrodnik
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29.03.2012 20:54
Posty: 1954
Pochwały: 9
Ciąg dalszy dla posiadaczy aparatów z możliwością wyboru funkcji.
Bardzo pomocne w uzyskaniu właściwego oświetlenia na zdjęciu jest korzystanie z histogramu, który umieszcza się na wyświetlaczu.


Natomiast jeżeli nie mamy pewności jaką wybrać wartość balansu bieli czy kompensacji ekspozycji, albo fotografujemy zjawisko, które szybko się zmienia, można zastosować bracketing automatyczny.
W menu aparatu wybieramy BRT a następnie zakres ustawień kompensacji ekspozycji lub balansu bieli. Odpowiednią funkcję ustawiamy na „zakres AE” ( albo balansu bieli). Aparat wykona automatycznie klika zdjęć o różnych parametrach a nam pozostaje wybrać najlepsze.

W przypadku zastosowania BRT z różnymi wartościami kompensacji ekspozycji, a więc gdy otrzymujemy zdjęcia jaśniejsze i ciemniejsze od sugerowanych przez ustawienia aparatu, na pewno uzyskamy przynajmniej jedno zdjęcie prawidłowo naświetlone.

Poza tym istotną sprawą zależną m. in. od wartości kompensacji ekspozycji, jest kolor. Zmiana EV powoduje nieco inny odcień barwy i chcąc uzyskać na zdjęciu barwę rzeczywistą, można zastosować inny krok EV.

Poszczególne zdjęcia, które zestawiłam wykonałam przy zastosowaniu bracketingu dla różnych wartości EV. Oczywiście niektóre z nich kwalifikowały się do natychmiastowego usunięcia.
Załącznik:
a (800x800).jpg
a (800x800).jpg [ 324.95 KiB | Przeglądany 873 razy ]
Załącznik:
b (800x800).jpg
b (800x800).jpg [ 350.62 KiB | Przeglądany 873 razy ]

_________________
Pozdrawiam
Mira
Ogrod na balkonie: sezon 2015 i nastepne
Ogrod na balkonie 2014
Moj zielony kacik


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 07.06.2015 20:38 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19.10.2013 12:48
Posty: 3660
Lokalizacja: Lublin/Szczecin
Pochwały: 31
Mira, przeogromne dzięki za tak fachowe i szczegółowe porady, są naprawdę bezcenne! :thankyou: :majesty: Nie odzywam się, ale czytam z zapartym tchem, niedawno stałam się posiadaczką pierwszego w moim życiu aparatu fotograficznego i chciałabym umieć wykorzystywać jego możliwości w maksimum. Twoje wypowiedzi są ogromnie pomocne i inspirujące, choć wielu manualnych funkcji nie mam w moim aparacie. Szczególnie gorąco ci dziękuję za wpis o zmianach temperatury kolorów w zależności od pory dnia, to bardzo ważna wskazówka! :thankyou: :yahoo:

_________________
Pozdrawiam, Karolina

Działka pod Gramofonem: rok pierwszy, rok drugi
Działka pod Magnetofonem (aktualny wątek)
Siewki roślin flory Polski


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 07.06.2015 22:45 
Offline
Super ogrodnik
Super ogrodnik
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29.03.2012 20:54
Posty: 1954
Pochwały: 9
Karolino, dziękuję serdecznie. :thankyou:

Odzywaj się jak najczęściej. My - amatorzy fotografowania uczymy się cały czas. Fotografowanie to przecież nie tylko znajomość obsługi aparatu. Dopiero stosunkowo niedawno dowiedziałam się, że zamierzając fotografować owady w ich naturalnym środowisku, należy wybrać się na "łowy" wcześnie rano. Wtedy owady są jeszcze mało ruchliwe i niejako przyklejone do wilgotnej roślinności.

Wiele wiedzy zdobywamy intuicyjnie i metodą prób. Chętnie sięgam po literaturę z zakresu fotografii. W sieci można znaleźć wiele porad, ale wiedza jest ogromnie rozproszona i dlatego wolę książki.

Są funkcje w aparacie, które wykorzystuje się sporadycznie albo wcale, ale dobrze jest wiedzieć do czego służą, gdyż w niektórych sytuacjach mogą być przydatne.

Dziś była zmienna pogoda, wieczorem pojawiły się przebłyski słońca i niebo nabrało kolorów.
Załącznik:
Komentarz: Przed zachodem słońca
SAM_0740 (800x673).jpg
SAM_0740 (800x673).jpg [ 188.67 KiB | Przeglądany 862 razy ]
Załącznik:
Komentarz: O zachodzie słońca
SAM_0748 (800x674).jpg
SAM_0748 (800x674).jpg [ 174.88 KiB | Przeglądany 862 razy ]

_________________
Pozdrawiam
Mira
Ogrod na balkonie: sezon 2015 i nastepne
Ogrod na balkonie 2014
Moj zielony kacik


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 09.06.2015 23:09 
Offline
Super ogrodnik
Super ogrodnik
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29.03.2012 20:54
Posty: 1954
Pochwały: 9
Karolino, napisałaś o tak istotnej sprawie jaką jest temperatura, barwa światła, w której fotografujemy - rozszerzę więc nieco ten temat na miarę mojej dotychczasowej wiedzy.

Barwa światła jest dla mnie bardzo ważna nie tylko gdy fotografuję przyrodę. Ważne jest, aby fotografia bliskich dla mnie osób pokazała moje uczucia wobec nich. Nie zrobię więc takiego zdjęcia w niebieskim świetle, które stwarza chłodny nastrój lub w pokoju z zielonymi ścianami na skutek czego osoby wyglądają źle.

Barwa światła pochodzi bowiem z koloru obiektu, od którego odbija się światło, z każdego elementu, przez które przechodzi światło oraz ze źródła światła i decyduje o nastroju oraz tonacji zdjęcia. W świetle słonecznym wzajemny stosunek ilościowy poszczególnych barw nie jest stały. Zmienia się on w zależności od pory dnia, pory roku oraz warunków atmosferycznych.
Zniekształcenia barwy na zdjęciach występują zatem pomimo prawidłowego naświetlenia. :sun:

Barwa światła jest mierzona skalą Kelvina. Im niższa wartość, tym więcej widzimy czerwonej lub pomarańczowej barwy, natomiast najwyższe wartości oznaczają niebieski odcień.

Dla przykładu orientacyjna temperatura barwowa niektórych źródeł światła (wg Alana Hessa):

Płomień świecy 1900 K
Wschód/zachód słońca 2000-3000 K
Wczesny ranek/wczesny wieczór 3500 K
Popołudniowe światło słońca 4000-4400 K
Światło naturalne w południe 5500 K
Światło zachmurzonego nieba 6000-7500 K
Czyste błękitne niebo 10 000- 16 000 K
Zachmurzone niebo w południe wg innych źródeł – do 25 000 K
Światło żarowe 2500-2900 K
Światło jarzeniowe do 7100 K
Lampa błyskowa 5500 K

Podaję te wartości w tym celu, aby można było wybrać odpowiednią porę i źródło światła do zrobienia zdjęć z pożądaną kolorystyką i tonacją oraz ustawić odpowiedni balans bieli w aparacie.
Osobiście nie lubię światła jarzeniowego a z uzyskaniem właściwej kolorystyki zdjęcia przy użyciu lampy błyskowej w dzień miałam problemy. :whistling:

Natomiast fotografowanie w południe to
osobny temat.


Na moim balkonie o wystawie SSW najlepsze zdjęcia uzyskuję przy słonecznej pogodzie w godzinach popołudniowych. Poniższe zdjęcia zostały wykonane w godz. 16 – 17.
Załącznik:
100_8279 (800x600).jpg
100_8279 (800x600).jpg [ 362.9 KiB | Przeglądany 842 razy ]
Załącznik:
100_8770 (800x600).jpg
100_8770 (800x600).jpg [ 436.54 KiB | Przeglądany 842 razy ]
Załącznik:
101_0247 (800x600).jpg
101_0247 (800x600).jpg [ 316.68 KiB | Przeglądany 842 razy ]

_________________
Pozdrawiam
Mira
Ogrod na balkonie: sezon 2015 i nastepne
Ogrod na balkonie 2014
Moj zielony kacik


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 10.06.2015 08:42 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19.10.2013 12:48
Posty: 3660
Lokalizacja: Lublin/Szczecin
Pochwały: 31
:thankyou: :thankyou: :thankyou:
Znowu zawdzięczam ci bardzo istotną uwagę, wartą przemyślenia, mogącą być mi pomocną w eliminowaniu błędów w moich zdjęciach: ochładzanie kolorystyki przez lampę błyskową...

_________________
Pozdrawiam, Karolina

Działka pod Gramofonem: rok pierwszy, rok drugi
Działka pod Magnetofonem (aktualny wątek)
Siewki roślin flory Polski


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 28.11.2015 11:18 

Pochwały: 0
Mój Olympus FE-47 się przegrzał przy kotle CO.
Robiłem ujęcia paleniska przy wygaszonym płomieniu.
Temp. musiała być w granicach 60-80*C i teraz robi głównie takiej jakości ujęcia:
Załącznik:
defekt.jpeg
defekt.jpeg [ 62.3 KiB | Przeglądany 686 razy ]

na zewnątrz;
Załącznik:
defekt zew..jpeg
defekt zew..jpeg [ 39.99 KiB | Przeglądany 686 razy ]

Czasem też wraca do "normalności" ale na krótko ,więc muszę go zmienić.
Jak mi powiedziano przez net - prawdopodobnie poszedł obiektyw a ja myślałem ,że matryca.

Ten model mam od nowości (model od 2010 roku był w cenie 220-420zł/szt) ale nie jest to najlepszy kompakt. Od samego początku miał problemy z myśleniem i z trudnym oświetleniem ,szczególnie w: piwnicach ,sztolniach ,kopalniach itp.
Trudno też dopasować do niego akumulatorki - energożerca.


Na górę
  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 11.06.2016 14:10 
Offline
Mistrz ogrodniczy
Mistrz ogrodniczy
Awatar użytkownika

Rejestracja: 10.10.2007 22:30
Posty: 17136
Lokalizacja: UK
Pochwały: 18
Ostatnio kupiłem aparat i jak na razie nie jestem z niego zadowolony. Może się to zmieni, ale sam nie wiem. Teraz mam problem z tym, że na niektórych zdjęciach kwiaty, które w rzeczywistości są bardziej fioletowe, na zdjęciach są niebieskie :wallbash:

Zdjęcie wykonane telefonem
Obrazek

Zdjęcie wykonane aparatem (Sony DSC-H400)
Obrazek

Zdjęcie wykonane aparatem (Sony DSC-H400)
Obrazek

Nie wiem co począć. Znalazłem informację, że niektóre aparaty tak mają, że to może wina matrycy :wallbash:

_________________
"Nie miej wątpliwości: chwasty wygrają. Ostatni ruch zawsze należy do Natury"
Pozdrawiam :bye:


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 11.06.2016 15:02 
Offline
Administrator
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 24.03.2010 15:41
Posty: 33373
Lokalizacja: Wrocław
Pochwały: 61
Próbowałeś różnych ustawień? Balans bieli można regulować i możesz skorzystać z wzorca

_________________
Pozdrawiam
elka
:bye:



Wrocławska przyroda
moje kolczaste cz. 3.
trochę egzotyki cz.III
w moim ogródeczku - cz. VI
kwiatuszki elki III




Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 11.06.2016 16:12 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19.10.2013 12:48
Posty: 3660
Lokalizacja: Lublin/Szczecin
Pochwały: 31
gregorius pisze:
Ostatnio kupiłem aparat i jak na razie nie jestem z niego zadowolony. Może się to zmieni, ale sam nie wiem. Teraz mam problem z tym, że na niektórych zdjęciach kwiaty, które w rzeczywistości są bardziej fioletowe, na zdjęciach są niebieskie :wallbash:


Nie wiem co począć. Znalazłem informację, że niektóre aparaty tak mają, że to może wina matrycy :wallbash:


Ja mam tak samo. :sorry: Kombinuję z ujemną kompensacją ekspozycji i to trochę pomaga, ale można to robić jedynie przy dobrym oświetleniu - poza tym w mojej kompaktówce mam małe możliwości manualnego ustawiania parametrów, balansu bieli np. nie mogę zmieniać... :sorry:

_________________
Pozdrawiam, Karolina

Działka pod Gramofonem: rok pierwszy, rok drugi
Działka pod Magnetofonem (aktualny wątek)
Siewki roślin flory Polski


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 11.06.2016 23:16 
Offline
Super ogrodnik
Super ogrodnik
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29.03.2012 20:54
Posty: 1954
Pochwały: 9
Grzegorzu, aparat masz bardzo dobry. Jest tylko kwestia nauczenia się odpowiednich ustawień.
Jeśli mogę radzić, to zapomnij, że masz tryb inteligentny oraz automatyczny. Można je stosować wtedy, gdy nie ma czasu na ustawienia parametrów w innych trybach, bo obiekt ucieknie.

Na początek, dopóki nie opanujesz innych trybów fotografowania, stosuj Program (P). Wybierasz tylko niektóre parametry, pozostałe dobierane są automatycznie. ISO ustaw na stałe na najniższą wartość. EV zmieniaj w minimalnym zakresie. Na ogół fotografuję z EV +0,3.

Sprawa właściwego oddania barw dotyczy każdego posiadacza nowego aparatu z możliwością regulacji balansu bieli. Jest to kwestia wzornika i odpowiedniego ustawienia wartości.
Jeżeli kolor na zdjęciu jest zbyt niebieski, trzeba obniżyć temperaturę barw, tj. przejść do barw cieplejszych.
Można to zrobić (jeżeli oczywiście w aparacie jest taka możliwość) wchodząc w ustawienia barw w stopniach Kelvina i wybierając niższą temperaturę.
Można również w funkcji: balans bieli ustawić odpowiedni parametr.
Zależnie od rodzaju oraz intensywności oświetlenia można manipulując ustawieniami uzyskać dobre efekty.
U mnie np. dobrze sprawdza się ustawienie na "światło żarowe" gdy fotografuję w pełnym słońcu fioletowe kwiaty.
Pamiętaj, że w zależności od pory dnia, mogą być wymagane różne ustawienia balansu bieli, tj. temperatury barw.

Karolino, jeżeli masz możliwość ustawienia trybu fotografowania z cieplejszymi barwami, to spróbuj wykorzystać np. "zachód słońca" do fotografowania fioletowych obiektów.

_________________
Pozdrawiam
Mira
Ogrod na balkonie: sezon 2015 i nastepne
Ogrod na balkonie 2014
Moj zielony kacik


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 100 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 6, 7, 8, 9, 10  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
cron
Zdjęcia kwiatów | Powered by phpBB ® Forum Software © phpBB Group

Jaka to roślina


Bezpłatny biuletyn o kwiatach

Co to jest newsletter ?

Kontakt z redakcją serwisu

Copyright ® 2005-2012 SwiatKwiatow.pl