Dzisiaj jest 28.03.2024 21:42

Strefa czasowa UTC+1godz.





Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 100 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10  Następna
Autor Wiadomość
Post: 11.05.2015 21:55 
Offline
Super ogrodnik
Super ogrodnik
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29.03.2012 20:54
Posty: 1954
Pochwały: 9
Stare zdjęcia rzeczywiście są niezniszczalne. W mojej rodzinie jak relikwie przekazuje się z pokolenia na pokolenie amatorskie rodzinne zdjęcia zrobione od czasów zaraz po I Wojnie Światowej ( tak, Pierwszej). Zdjęcia wyglądają jakby były zrobione wczoraj. Natomiast na tych kolorowych sprzed 30 lat już prawie nic nie widać.

Wracając do współczesności – może następujący temat jest oczywistą oczywistością dla większości Forumowiczów, ale może nie dla wszystkich.

W nauce odpowiednich ustawień aparatu ( przysłony, czasu naświetlania, długości ogniskowej ) doskonale sprawdza się porównanie parametrów dobrych i niezbyt udanych zdjęć, gdy wykonujemy przynajmniej dwa zdjęcia tego samego obiektu i wybieramy lepsze. Oczywiście nie ma konieczności zapisywania na kartce poszczególnych ustawień. Po przeniesieniu zdjęć do komputera te ustawienia można odczytać w następujący sposób:

Klikamy na miniaturkę zdjęcia prawym przyciskiem myszy. Z dołu paska wybieramy „właściwości”.
Załącznik:
SAM_9149 (800x450).jpg
SAM_9149 (800x450).jpg [ 262.33 KiB | Przeglądany 646 razy ]

Wyświetlają się informacje ogólne o zdjęciu.
Następnie na górze otwieramy „szczegóły” .
Załącznik:
SAM_9142 (800x450).jpg
SAM_9142 (800x450).jpg [ 320.17 KiB | Przeglądany 646 razy ]

Uzyskujemy m.in. takie informacje:
Załącznik:
SAM_9153 (800x450).jpg
SAM_9153 (800x450).jpg [ 336.66 KiB | Przeglądany 646 razy ]

Czas naświetlania to oczywiście nie 320 sek. ale 1/320 sek.

Porównując poszczególne ustawienia można w ten sposób nauczyć się właściwego wyboru dla zdjęć robionych w podobnych warunkach.

_________________
Pozdrawiam
Mira
Ogrod na balkonie: sezon 2015 i nastepne
Ogrod na balkonie 2014
Moj zielony kacik


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 12.05.2015 07:02 
Offline
Mistrz ogrodniczy
Mistrz ogrodniczy
Awatar użytkownika

Rejestracja: 10.04.2011 17:17
Posty: 11248
Lokalizacja: Rybnik
Pochwały: 19
Przy mojej fotce mam troszkę inne parametry, ale to już chyba specyfika aparatu.
:sun:


Załączniki:
ogród 2015 miejsce na kaskadę.jpg
ogród 2015 miejsce na kaskadę.jpg [ 270.34 KiB | Przeglądany 637 razy ]
Przechwytywanie..JPG
Przechwytywanie..JPG [ 54.68 KiB | Przeglądany 637 razy ]

_________________
Mój ogród cz. pierwsza,
druga i trzecia
aktualne burze
wacław pozdrawia
Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 12.05.2015 12:31 
Offline
Administrator
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 24.03.2010 15:41
Posty: 33373
Lokalizacja: Wrocław
Pochwały: 61
Jackie pisze:
Jednak pełne ręczne ustawienia dają większe możliwości co widzę u siebie.

No i najważniejsza chyba kwestia wielkości pokazywanego zdjęcia :wallbash: tu na forum niestety 640x480 nie pozwala pokazać pełnych możliwości, u siebie w albumie na ogół mam 800x600.

Jacku, całkowicie się zgadzam, że ręczne ustawienia dają znacznie lepsze efekty, ale miałam je tylko w swoim starym Zenicie...
teraz mam niewielkie możliwości ustawień, a z tych staram się korzystać.
Na forum możesz wstawiać format 800x600 :okok:

Mira pisze:
Poruszyłeś też kwestię rozmiaru zdjęć publikowanych na Forum. Na ten temat była dyskusja w ubiegłym roku, bo rzeczywiście – niewiele widać na takich zdjęciach a to Forum w porównaniu z innymi jest z tego powodu nieatrakcyjne dla odwiedzających. Uzyskaliśmy obietnicę, że to się zmieni, ale jak widać – na obiecankach się skończyło. :wallbash: :whistling:

Z informacji napływających od Forumków wynikało, ze format 800x600 jest zupełnie wystarczający. Sporo osób ma jeszcze stare kompy i wolne łącza co znacznie wydłuża czas oczekiwania na załadowanie zdjęcia. Sama nie mam najwolniejszego, ale i tak czasem na innych forach rezygnuję z oglądania zdjęcia w pełnym rozmiarze...
Bardzo wysokiej jakości oczekiwałabym na forum poświęconym fotografii, chociaż oczywiście denerwują mnie nieostre, źle wykadrowane zdjęcia.

Czytam Waszą dyskusję, wiem o czym piszecie bo kiedyś się tym interesowałam. Nie wiem jakie możliwości ustawień dają smartfony, ale popularne kompakty chyba są najczęściej używane i fachowa terminologia, opis funkcji, których nie mają, dla ich użytkowników w części będzie niezrozumiała... Nic dziwnego, że nie włączają się...

_________________
Pozdrawiam
elka
:bye:



Wrocławska przyroda
moje kolczaste cz. 3.
trochę egzotyki cz.III
w moim ogródeczku - cz. VI
kwiatuszki elki III




Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 12.05.2015 15:18 

Pochwały: 0
Elu co tu dużo mówić te same rośliny, foto wykonane innym aparatem i chyba efekt widać.
Obrazek

Obrazek

Co jak co ale format 800x600 Administracja mogła by wprowadzić, ja mam akurat monitor 22` ale i na mniejszym się nie rozjeżdżało :majesty: skasować tą ramkę po prawej stronie na konto poszerzenia forum.


Na górę
  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 12.05.2015 20:06 
Offline
Administrator
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 24.03.2010 15:41
Posty: 33373
Lokalizacja: Wrocław
Pochwały: 61
Jeżeli wstawiasz z dysku, zdjęcie po kliknięciu powiększy Ci się do właściwego rozmiaru. Przynajmniej nie zginie, a z zewnętrznym hostingiem różnie bywa...

_________________
Pozdrawiam
elka
:bye:



Wrocławska przyroda
moje kolczaste cz. 3.
trochę egzotyki cz.III
w moim ogródeczku - cz. VI
kwiatuszki elki III




Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 12.05.2015 21:29 
Offline
Super ogrodnik
Super ogrodnik
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29.03.2012 20:54
Posty: 1954
Pochwały: 9
Wacławie, jest ścisła zależność miedzy wartością przysłony i czasem ekspozycji. Z wyjątkiem trybu manualnego, w każdym innym trybie fotografowania aparat dostosowuje pozostałe parametry tak, aby na matrycę dotarła odpowiednia ilość światła. Np. jeżeli w trybie preselekcji migawki ustawiamy czas, aparat sam wybiera właściwą wartość przysłony. Stąd różnice w poszczególnych ustawieniach naszych fotek.

W trybie automatycznym oraz inteligentnym wszystkie ustawienia dobiera aparat i niestety, nie zawsze jego interpretacja jest właściwa i otrzymujemy zdjęcia, które nas nie satysfakcjonują. :whistling:


Elu, gdy otwieramy jakikolwiek temat, widzimy zdjęcia o maksymalnym rozmiarze 450 p (o ile nie korzystamy z zewnętrznych hostingów i te zdjęcia zdecydowanie lepiej się prezentują). W rozmiarze max 800 p zdjęcie możemy obejrzeć dopiero po otwarciu w osobnym oknie.
Jeżeli w jednym poście jest 10 zdjęć a nowych postów z fotkami wartymi obejrzenia jest codziennie bardzo wiele i odwiedza się Forum nawet co 3 – 5 dni, to – wybacz – ja nie jestem w stanie obejrzeć wszystkiego co bym chciała, zmuszona do otwierania każdego zdjęcia w nowym oknie. :sorry:
Prezentowane przez Forumowiczów rośliny i ogrody są tak interesujące i piękne, że muszę wszystkie obejrzeć dokładnie, zatrzymać się w zachwycie nad wieloma zdjęciami i nie mam zwyczaju przeglądania wątków w kosmicznym tempie.
Nie będę nawet pisać jak długo oglądam Twoje ogrodowe cuda tak pięknie pokazane na zdjęciach (na podziwianie domowych brakuje mi już po prostu czasu).

Natomiast odnośnie brania pod uwagę posiadaczy starych kompów - jeżeli Forum zamiast unowocześniać się i stawać się coraz atrakcyjniejszym , stawia na starzyznę – dyskusje są zbędne.


Jackie, przekonałeś mnie ostatecznie do zakupu statywu, no i kupiłam. Tani, ale nie najtańszy, bo za 135 PLN. Solidny i funkcjonalny. Jestem super zadowolona. Teraz ostrość zdjęć zależy wyłącznie od mojego ustawienia. Nie muszę nawet kupować wyzwalacza migawki, ponieważ mam ustawiony na 2 sek. samowyzwalacz w aparacie, co eliminuje drgania związane z naciskaniem migawki.

Zdjęcie pręcików gloksynii zrobione z użyciem statywu.
Załącznik:
SAM_9180 (800x609).jpg
SAM_9180 (800x609).jpg [ 220.8 KiB | Przeglądany 610 razy ]

_________________
Pozdrawiam
Mira
Ogrod na balkonie: sezon 2015 i nastepne
Ogrod na balkonie 2014
Moj zielony kacik


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 13.05.2015 10:21 

Pochwały: 0
O właśnie Miro o to chodziło :clapping2: bo nawet podwójna stabilizacja obrazu nie da tego co statyw. Ja często te 2 sekundy wykorzystuję do zdjęć robionych z ręki. Tylko czy ludzie to czytający wyciągną jakieś pozytywne wnioski ?? wątpię :wallbash: Gdzieś czytałem że jeden spryciarz robił fotki makro telefonem komórkowym ale dołączał do tego lupę :shock: kombinator ale w pozytywnym znaczeniu.

Miło się ogląda ładne fotki. Tylko ta oglądalność :wallbash: :wallbash: nie żebym miał parcie na szkło bo ja mam to wszystko na żywo, a że człowiek nie raz coś podpowie i udokumentuje to zdjęciem to chyba dobrze, chociaż do końca nie jestem przekonany :sorry:


Na górę
  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 13.05.2015 18:50 
Offline
Mistrz ogrodniczy
Mistrz ogrodniczy

Rejestracja: 08.12.2013 10:47
Posty: 11310
Lokalizacja: Górny Śląsk
Pochwały: 43
Jackie pisze:
O właśnie Miro o to chodziło :clapping2: bo nawet podwójna stabilizacja obrazu nie da tego co statyw. Ja często te 2 sekundy wykorzystuję do zdjęć robionych z ręki. Tylko czy ludzie to czytający wyciągną jakieś pozytywne wnioski ?? wątpię :wallbash:

A jesteście w stanie sprawdzić, ile osób w ogóle czyta ten wątek?

B.

_________________
Moje domowe rośliny cz.1 , cz.2 i cz.3


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 14.05.2015 07:13 

Pochwały: 0
Basiu no przecież jest licznik odwiedzin, ale znając życie i fora ludzie tylko fotki oglądają.


Na górę
  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 05.06.2015 22:45 
Offline
Super ogrodnik
Super ogrodnik
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29.03.2012 20:54
Posty: 1954
Pochwały: 9
Basiu, zapytałaś – ile osób odwiedza ten wątek. Może niewiele.
Na Forum są bardzo różnorodne tematy i to jest zaletą. Są tematy o roślinach, które u nas posiada 5, 10 osób albo nikt.
Natomiast aparat fotograficzny ma każdy z Forumowiczów. Sprawą zasadniczą jest, czy chce się oraz posiada umiejętność wykorzystania możliwości swojego nawet bardzo prostego aparatu. Czy chce się fotografować, czy być jedynie asystentem swojego aparatu.

Oglądając niektóre zdjęcia – mam wrażenie, że po prostu się nie chce. Kompozycja jest fatalna, bo widać obok pięknych roślin zbędne przedmioty, śmieci itp. Zdjęcia nieostre, źle naświetlone. Elka kiedyś napisała, że jest to brak szacunku dla nas, oglądających takie zdjęcia. Tak, ale jest to również brak poczucia estetyki i nawyk bałaganiarstwa, niechlujstwa, bylejakości. :wallbash:

Natura jest tak piękna, że należy ją uwiecznić na zdjęciach w sposób jak najbardziej doskonały. :flower3:

Na Forum jest bardzo wiele zdjęć, którymi się zachwycam. I nie mam tu na myśli ich doskonałej jakości technicznej ( na szczęście autorzy zwracają uwagę również na technikę). Najważniejsza jest indywidualność w sposobie pokazania przyrody, przekazanie tych cech krajobrazu czy rośliny, które są najpiękniejsze i najciekawsze.
Stosując odpowiednie tryby fotografowania udaje się to wspaniale.
W wielu przypadkach widząc fotografię, wiedziałabym kto jest autorem. :majesty: :majesty: :majesty:
Może w przyszłości udałoby się zorganizować na Forum konkurs polegający na odgadnięciu autora zdjęcia?


Po ogólnych refleksjach przechodzę do konkretu, tj. właściwej ekspozycji czyli naświetlenia, co jest warunkiem udanego zdjęcia.

Na wykonanym zdjęciu zwracamy uwagę w pierwszej kolejności na obiekty najbardziej oświetlone, następnie na oświetlone nieco mniej itd. Należy więc zastosować taki tryb fotografowania i ustawienia aparatu, aby dobrze oświetlone były te obiekty, na których pokazaniu nam zależy. Gdy fotografujemy w pełnym słońcu ma to szczególne znaczenie, gdyż wtedy część obrazu pozostaje zacieniona. Oczywiście, jeżeli zacieniona jest ta część obrazu, którą zamierzamy pokazać, trzeba poczekać do zmiany kierunku padania promieni słonecznych lub ustawić aparat z innej strony.

Lubię zdjęcia ze zróżnicowanym oświetleniem podkreślającym konkretne elementy, gdy część obrazu pozostaje w cieniu a gra światłocieni stwarza odpowiedni nastrój. Nawet w najprostszych aparatach dla uzyskania ciekawych efektów można np. zastosować inny tryb fotografowania , np. zachód, pejzaż itp. – kwestia prób. Natomiast jeśli mamy aparat z możliwością wyboru ustawień a jeszcze lepiej – pomiaru światła, to już wszystko zależy od nas.

W nowszych aparatach jest coś takiego jak HDR (High Dynamic Range), czyli poszerzony zakres dynamiki. Aby uzyskać dostęp, wchodzimy w menu – aparat – zakres dynamiczny – HDR. HDR polega na automatycznym połączeniu kilku zdjęć ( w moim aparacie – 2) tego samego obiektu, wykonanych z zastosowaniem różnych parametrów naświetlania w jedno dobrze naświetlone zdjęcie.
Poza tym stwierdziłam, że technika HDR odzwierciedla właściwe barwy oraz ich nasycenie.


Zdjęcia zrobione z użyciem HDR przy mocnych kontrastach oświetlenia.

Załącznik:
SAM_0197 (800x514).jpg
SAM_0197 (800x514).jpg [ 346.82 KiB | Przeglądany 508 razy ]
Załącznik:
SAM_0191 (800x617).jpg
SAM_0191 (800x617).jpg [ 309.02 KiB | Przeglądany 508 razy ]
Załącznik:
SAM_0195 (800x604).jpg
SAM_0195 (800x604).jpg [ 336.73 KiB | Przeglądany 508 razy ]

_________________
Pozdrawiam
Mira
Ogrod na balkonie: sezon 2015 i nastepne
Ogrod na balkonie 2014
Moj zielony kacik


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 100 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
cron
Zdjęcia kwiatów | Powered by phpBB ® Forum Software © phpBB Group

Jaka to roślina


Bezpłatny biuletyn o kwiatach

Co to jest newsletter ?

Kontakt z redakcją serwisu

Copyright ® 2005-2012 SwiatKwiatow.pl