Dzisiaj jest 26.04.2024 00:06

Strefa czasowa UTC+1godz.





Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 10 ] 
Autor Wiadomość
Post: 15.04.2009 23:22 
Offline
Ogrodnik stażysta
Ogrodnik stażysta

Rejestracja: 07.04.2009 11:24
Posty: 5
Pochwały: 0
Zauważyłem dziś w doniczce z bluszczem, kilka małych, białych robaczków.
Zacząłem grzebać w necie i doszedłem do wniosku, że to skoczogonki.
Dlaczego akurat one. Gdy dmucha się na glebę pod kwiatkiem zaczynają biegać i skakać, nie pełzają. Nie mam w domu muszek, co mogłoby świadczyć o tym, że do czynienia mam z ich larwami.

Cytuj:
Atakują:
PODŁOŻE

Objawy i uszkodzenia:
Podczas podlewania obserwujemy na powierzchni wody bardzo małe, białe, ruchliwe stworzenia. Czasami podskakują. Ich liczebność może być bardzo duża. Skoczogonki w małej ilości są praktycznie niegroźne, a nawet pożyteczne , ponieważ przetwarzają masę organiczną, która po dalszym rozkładzie staje się substancją odżywczą dla roślin. W dużych ilościach są jednak w stanie zaszkodzić kiełkom i liścieniom siewek, delikatnym korzeniom oraz soczystym częściom nadziemnym roślin, nadgryzając te miejsca i ułatwiając jednocześnie infekcję grzybami korzeniowymi oraz powodując gnicie korzeni.

Opis szkodnika:
Gromada tych stawonogów jest bardzo liczna (około 5 tys. z czego około 300 w Polsce), i tylko pewna ich grupa stanowi zagrożenie dla naszych roślin. Interesujące nas skoczogonki są białymi owadami , wielkości 0,2 do 3 mm. Ciało mają wydłużone, na odwłoku widełki skokowe (albo kolce odwłokowe), z przodu czułki oraz posiadają 3 pary odnóży. Skoczogonki są bezskrzydłe.




Ja jeszcze nie wiem, czy będę z nimi walczył, na razie widziałem 2-3 szt.
Czy ktoś z Was ma podobne stworzenia w glebie? :)


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 16.04.2009 20:50 
Offline
Ogrodnik
Ogrodnik

Rejestracja: 10.11.2008 16:09
Posty: 156
Pochwały: 0
Ja u siebie tez widziałam może z trzy sztuki. Na początku zmartwiłam się ale również wyczytalam że są niegroźne w takich ilościach więc odpuściłam walkę.


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 21.11.2011 11:41 
Offline
Ogrodnik stażysta
Ogrodnik stażysta

Rejestracja: 21.11.2011 11:39
Posty: 1
Pochwały: 0
Witam!
Od marca mam w domu drzewko bonsai. Nie jestem dobrą ogrodniczką. Z moich obserwacji wynika, że moje drzewko bardzo lubi wodę, wystarczy, że dwa dni go nie podlewałam, to już żółkły mu liście, dlatego starałam się podlewać je raz dziennie. Wszystko było ok, aż do teraz. Wyjechałam na długi weekend i gdy wróciłam moje drzewko było prawie uschnięte. Podlałam je obficie, a, żeby mu zadość uczynić za "suchy" weekend zrobiłam to dwa razy dziennie, a potem już normalnie, raz. Ale niestety wczoraj zauważyłam, że pojawiły się w ziemi maleńkie białe robaczki. Wyczytałam, że mogą to być skoczogonki, albo jakieś inne występujące razem z muszkami. U mnie nie ma muszek, ale te robaczki jak w nie dmucham, to nie skaczą. Na razie wsadziłam je do wody i czekam aż te robaczki wypłyną. Na szczęście jest och nie wiele, nie tak jak na tym obrazki. Co robić??? Nie wiem, czy mogę i czy potrafię przesadzić to drzewko, bo nigdy tego nie robiłam. Poza tym to bonsai, więc w swojej malutkiej doniczce ma mnóstwo korzeni, a jak je uszkodzę??? Proszę pomóżcie!!!


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 24.11.2011 20:43 
Offline
Ogrodnik stażysta
Ogrodnik stażysta
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30.05.2011 21:02
Posty: 86
Pochwały: 0
Spróbuj najpierw czosnkiem "usunąć" te robaczki, jak nie pomoże to poszukaj chemię w ogrodniczym. Tak co chwilę bym nie podlewała bo zaraz przelejesz, bonsai musi też przezimować, a jest odpowiednia pora, to z przesadzaniem poczekała bym do wiosny ( końcówka zimy ewentualnie), korzeniami się nie martw, jak będziesz przesadzać to można przyciąć trochę korzenie i koronę.

pozdrawiam :)

_________________
Lavenda


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 03.12.2011 21:05 
Offline
Ogrodnik
Ogrodnik
Awatar użytkownika

Rejestracja: 03.12.2011 15:27
Posty: 115
Lokalizacja: Lubelskie
Pochwały: 0
Najpierw 3 szt a potem cała plaga.


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 07.01.2012 21:13 
Offline
Ogrodnik
Ogrodnik
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30.12.2010 20:17
Posty: 322
Lokalizacja: Wrocław
Pochwały: 1
Miałam ten sam problem z tymi robaczkami - kupiłam środek NOMOLT 150sc(Agzecol) - w małej buteleczce. Roztworem z wodą podlewałam kwiaty i robale zniknęły.


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 24.01.2012 12:20 
Offline
Ogrodnik stażysta
Ogrodnik stażysta

Rejestracja: 24.01.2012 12:03
Posty: 1
Pochwały: 0
Witam
Tych białych robaczków się pozbyć trzeba - podgryzają korzonki - zastosuj podlewając roślinę środkiem o nazwie Basudin albo jak VeRoNa NOMOLT. Niby są nieszkodliwe ale gdy jest ich chmara to na pewno roślinie nie pomagają.

Jeśli chodzi o bonsai to nie chodzi o to czy lubi wodę czy nie. Trzeba podlewać niemal codziennie gdy widzisz że ziemia przeschła uważając aby nie zalać rośliny ( najlepiej poprzez zanurzenie w misce z wodą odstaną) ponieważ bonsai ma małą 'powierzchnie' korzeni a w pomieszczeniu szczegulnie w zimie powietrze jest wysuszone.


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 10.02.2012 13:24 
Offline
Ogrodnik stażysta
Ogrodnik stażysta

Rejestracja: 10.02.2012 13:19
Posty: 1
Pochwały: 0
Też mam problem z robaczkami w ziemi ale innymi niż wszystkie, które znalazłam na forach. Otóż moje są podobne bardzo do kleszczy, białawe, maluśkie, ciężko je dostrzec pełzają sobie, w ogóle nie skaczą i nie ma żadnych muszek. Najpierw na ziemi pojawił się biały nalot a teraz jest troche białego ale przeważa żółty i pokrywa prawie całą ziemię, nie wiem jak go określić ale jest w postaci takich małych kuleczek występujących w grupkach. Poradzicie coś na to?


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 22.02.2012 23:15 
Offline
Ogrodnik stażysta
Ogrodnik stażysta

Rejestracja: 22.02.2012 22:52
Posty: 2
Pochwały: 0
Witam. Ja z tymi robaczkami mam ZAWSZE problem :( .
??? Jak się pozbyć ich? Niby są nawet pożyteczne, a zarazem szkodliwe dla kwiatów. Mimo wszystko chciałabym się ich pozbyć. Może podpowie mi ktoś czym?


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 18.03.2012 09:57 
Offline
Ogrodnik stażysta
Ogrodnik stażysta

Rejestracja: 18.03.2012 09:53
Posty: 1
Pochwały: 0
Ja miałem cała plagę tych robaczków, próbowałem różnych sposobów, które albo redukowały liczbę tych stworzonek albo likwidowały na jakiś czas.

Przypadkowo wpadłem na pewien pomysł który pomógł i już od bardzo długiego czasu nie mam tych robaczków.
Pomógł spray na mszyce który kupiłem kiedyś do róży pnącej. Robaczki momentalnie zniknęły.
Na próbe wziąłem po tygodniu jeden kwiatek aby go przesadzić i w starej ziemi ani śladu po robaczkach.


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 10 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 33 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
cron
Zdjęcia kwiatów | Powered by phpBB ® Forum Software © phpBB Group

Jaka to roślina


Bezpłatny biuletyn o kwiatach

Co to jest newsletter ?

Kontakt z redakcją serwisu

Copyright ® 2005-2012 SwiatKwiatow.pl