Dzisiaj jest 29.03.2024 00:41

Strefa czasowa UTC+1godz.





Nowy temat Ten temat jest zamknięty. Nie można w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 1001 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12 ... 101  Następna
Autor Wiadomość
Post: 17.02.2013 09:50 
Offline
Mistrz ogrodniczy
Mistrz ogrodniczy
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29.12.2011 18:15
Posty: 10852
Lokalizacja: Szczecin
Pochwały: 38
karlor pisze:
Czarno to widzę :( , twojemu został jakiś korzonek :) . Mojego jak skrócę, to będzie golas :|


Mój tez tak naprawdę to golas :lol: - ale pocieszam się, że w ten sposób są cięte adenia po to aby uformować im gwiaździsty układ korzeni, jak znajdę to miejsce w internecie gdzie widziałam taki sposób formowania to Ci podeślę - w każdym razie pomyślałam sobie tak: "jak nie utnę - to zgnije, jak utnę - ma szansę na przeżycie..." - no i ciachnęłam :? , niech się dzieje wola nieba, z nią się zawsze zgadzać trzeba ... :D

_________________
Maja



Dziwadełka Majki - III
Miniaturki czyli Majkowe bonsai
Blog Dziwadełka Majki
Mój kawałek świata część II



Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 17.02.2013 09:58 
Offline
Administrator
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 24.03.2010 15:41
Posty: 33373
Lokalizacja: Wrocław
Pochwały: 61
W jutrzejszych planach mam przesadzanie moich grubasków, już dziś ręce mi się trzęsą na samą myśl... :lol: :mrgreen:

_________________
Pozdrawiam
elka
:bye:



Wrocławska przyroda
moje kolczaste cz. 3.
trochę egzotyki cz.III
w moim ogródeczku - cz. VI
kwiatuszki elki III




Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 17.02.2013 10:06 
Offline
Mistrz ogrodniczy
Mistrz ogrodniczy
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29.12.2011 18:15
Posty: 10852
Lokalizacja: Szczecin
Pochwały: 38
Bogdanie, wysłałam pw :)
Elu, a ja własnie za chwilkę schodzę do mojej praln-pracowni ogrodniczej :lol: i zaczynam przesadzanie maluchów .... napiszę po południu, jak przetrwały, pozdrawiam!

_________________
Maja



Dziwadełka Majki - III
Miniaturki czyli Majkowe bonsai
Blog Dziwadełka Majki
Mój kawałek świata część II



Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 17.02.2013 10:21 
Offline
Administrator
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 24.03.2010 15:41
Posty: 33373
Lokalizacja: Wrocław
Pochwały: 61
Wg kalendarza ogrodnika, lepiej to zrobić jutro :lol:
Dla adenków wszystko dopasuję :lol: :lol: :lol:

_________________
Pozdrawiam
elka
:bye:



Wrocławska przyroda
moje kolczaste cz. 3.
trochę egzotyki cz.III
w moim ogródeczku - cz. VI
kwiatuszki elki III




Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 17.02.2013 20:35 

Pochwały: 0
Cytuj:
/ ... / ja swojego ratuję, ale nie wiem co z tego wyjdzie
tak wyglądało po amputacji
- osobiście robiłem próby ukorzenienia sadzonek Adenium obesum, które pozbawiłem całkowicie systemu korzeniowego, podobnie jak w przypadku wyżej opisywanej sadzonki. Sadzonki specjalnie pozbawiłem wszystkich korzeni, po dobrym podsuszeniu rany po cięciu wysadziłem sadzonki do luźnego przepuszczalnego podłoża. Po pewnym czasie sadzonki w różnym stopniu wytworzyły nowe korzenie:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Warunkiem, który ma bardzo duży wpływ na ukorzenienie się tak potraktowanych sadzonek jest; dobre podeschnięcie - zasklepienie rany po cięciu, wysadzenie sadzonki w luźne przepuszczalne podłoże, podłoże powinno być wilgotne ale nie mokre, doniczkę wraz z sadzonką dobrze "okryć" woreczkiem plastykowym w celu zwiększenia i utrzymania wilgotności w najbliższym otoczeniu sadzonki.
Próbę takiego rozkorzenienia sadzonek Adenium podjąłem bez żadnego wcześniejszego doświadczenia w tym temacie, dlatego użyłem sadzonek najsłabszych, najwolniej rosnących. Chodziło mi tylko o sprawdzenie czy istnieje możliwość w warunkach domowych rozkorzenienia sadzonek w celu uzyskania poziomo ładnie rozłożonych korzeni.

Autor postu otrzymał pochwałę


Na górę
  
 
Post: 20.02.2013 18:43 
Offline
Mistrz ogrodniczy
Mistrz ogrodniczy
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29.12.2011 18:15
Posty: 10852
Lokalizacja: Szczecin
Pochwały: 38
Jednej rzeczy nie zrobiłam, nie wsadziłam pod woreczek ale zaraz to naprawię.... dziękuję, Mieczysławie! :) a czy mógłbyś jeszcze powiedzieć ile mniej więcej czasu trwało ukorzenianie? pozdrawiam!

_________________
Maja



Dziwadełka Majki - III
Miniaturki czyli Majkowe bonsai
Blog Dziwadełka Majki
Mój kawałek świata część II



Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 21.02.2013 23:38 

Pochwały: 0
Cytuj:
/ ... / ile mniej więcej czasu trwało ukorzenianie?
- jak tylko odnajdę w swoich notatkach, napiszę w wątku.
----------------
- odszukałem moje "zapiski" i dopisuję - sadzonkom Adenium obesum przycinałem dolną część kaudexu wraz z korzeniami 10 lutego 2012 r, - tak to wyglądało:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

- można przyjąć, że sadzonki ukorzeniały się około dwa miesiące. W moim przypadku, potrzebna jest poprawka na fakt, że do próby rozkorzenienia wziąłem najsłabiej rosnące rośliny - nie wiedziałem jak będzie przebiegał i czy w ogóle - proces ukorzeniania powiedzie się - to moja pierwsza próba.


Na górę
  
 
Post: 22.02.2013 17:55 
Offline
Mistrz ogrodniczy
Mistrz ogrodniczy
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29.12.2011 18:15
Posty: 10852
Lokalizacja: Szczecin
Pochwały: 38
Dziękuję, Mieczysławie! i oczywiście męczę Cię dalej - rozumiem, że podkładkę podłożyłeś pod roślinę tak, żeby korzenie rozrastały się poziomo, no to ja oczywiście :lol: chciałabym wiedzieć na jakiej głębokości pod rośliną umieściłeś podkładkę, przepraszam, że Ci tak marudzę ale bardzo jestem ciekawa .... :D i jeszcze jedno pytanie: jaka jest średnica podstawki w stosunku do średnicy kaudeksu?

Pozdrawiam Cię serdecznie! jak będziesz miał mnie dosyć, to napisz! :D

_________________
Maja



Dziwadełka Majki - III
Miniaturki czyli Majkowe bonsai
Blog Dziwadełka Majki
Mój kawałek świata część II



Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 22.02.2013 18:57 

Pochwały: 0
Cytuj:
/ ... / rozumiem, że podkładkę podłożyłeś pod roślinę tak, żeby korzenie rozrastały się poziomo, no to ja oczywiście :lol: chciałabym wiedzieć na jakiej głębokości pod rośliną umieściłeś podkładkę,
- wszystkie sadzonki "postawione" były bezpośrednio na takiej "podstawce" - krążku o średnicy około 6,5 cm. Okrągła "podstawka" zagłębiona była około 2 cm w podłożu, a na niej bezpośrednio "stała" sadzonka.

Cytuj:
/ ... / jaka jest średnica podstawki w stosunku do średnicy kaudexu?
- tutaj nie będę zbyt precyzyjny odnośnie "grubości" przyciętych sadzonek, bo nie pamiętam, a nie zmierzyłem średnic sadzonek, ale średnica ran po zasklepieniu wynosiła około 2 - 2,5 cm, podkładki miały średnicę około 6,5 cm, robiłem jako obrys doniczek okrągłych o średnicy 6 cm.

Cytuj:
/ ... / jak będziesz miał mnie dosyć, to napisz!
- jest mi miło, że w bardzo wąskim temacie mogę podzielić się moimi skromnymi doświadczeniami. Jeżeli tylko moja wiedza będzie pozwalała, to na każde pytanie odpowiem - bardzo chętnie podzielę się swoimi spostrzeżeniami o opiece nad tymi roślinkami.
Forum - jest od tego, żeby wymieniać się wiadomościami na interesujące nas tematy - a w tym konkretnym przypadku, o naszych zielonych "milusińskich". Proszę pisać i zadawać pytania, ja również zapewne skorzystam z porad na temat opieki o innych roślinkach. Wymiana zdań, zawsze coś ciekawego wnosi do dyskusji :!: .


Na górę
  
 
Post: 22.02.2013 19:28 
Offline
Mistrz ogrodniczy
Mistrz ogrodniczy
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29.12.2011 18:15
Posty: 10852
Lokalizacja: Szczecin
Pochwały: 38
:D Dziękuję! a z jakiego materiału była podkładka bo na zdjęciu przypomina taki papier, którym są czasem wykładane pudełka z czekoladkami ;) .....
Zapakowałam swojego "pacjenta" do worka i teraz czekam ... mam jeszcze dwa podrostki i kilka maluchów - wyglądają na razie dobrze. Szkoda, że jeszcze wiosny nie ma , słońca mało ...

_________________
Maja



Dziwadełka Majki - III
Miniaturki czyli Majkowe bonsai
Blog Dziwadełka Majki
Mój kawałek świata część II



Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Ten temat jest zamknięty. Nie można w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 1001 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12 ... 101  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 23 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Zdjęcia kwiatów | Powered by phpBB ® Forum Software © phpBB Group

Jaka to roślina


Bezpłatny biuletyn o kwiatach

Co to jest newsletter ?

Kontakt z redakcją serwisu

Copyright ® 2005-2012 SwiatKwiatow.pl