Dzisiaj jest 28.07.2014 22:29

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 54 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna
Autor Wiadomość
Super ogrodnik
Super ogrodnik
Awatar użytkownika

Pochwały: 12
No to pieknie, trzy miesieczne. Moje roczniaki sa mniejsze :oops:

moj-nie-moj-ogrod-t9298.html

Ogrodnik
Ogrodnik
Awatar użytkownika

Pochwały: 4
Cytuj:
A to są moje 3miesięczne oseski :dance:
- zapowiadają się na bardzo ładne roślinki :thumbsup:, mimo niesprzyjających warunków (przedłużająca się tej wiosny zima), już wytworzyły kilka liści właściwych. Bardzo ostrożnie można je przyzwyczajać do pobytu na bezpośrednim słońcu, będą ładnie grubieć i możliwe że samoczynnie się krzewić, bo są sadzonkami bardzo zadbanymi :clap: .

Cytuj:
Moje roczniaki sa mniejsze :oops:
- to aż jest niemożliwe, żeby roczne roślinki były mniejsze od tych, jeżeli miały zapewnione chociaż tylko minimalne warunki, powinny być dużo większe z ładnymi czuprynkami, np takimi:

Obrazek

Obrazek

Musisz zweryfikować skład podłoża w jakim rosną Twoje sadzonki Adenium tz, zapewnić dość żyzne ale przewiewne i przepuszczalne podłoże, sporo ciepła, a z nadejściem słonecznych dni, po "zahartowaniu" możliwość przebywania na bezpośrednim słonku. Na 100 % roślinki odwdzięczą się ładnym wzrostem, "przytyją", a ich listki nabiorą czystej wiosennej zieleni.

pozdrawiam - Mieczysław.

Super ogrodnik
Super ogrodnik
Awatar użytkownika

Pochwały: 5
olcik5 pisze:
No to pieknie, trzy miesieczne. Moje roczniaki sa mniejsze :oops:

Może siałaś odmianę miniaturową ;) :lol:

Super ogrodnik
Super ogrodnik

Pochwały: 14
A tak wyglądają moje ademki .Jak na razie (odpukać) myślę ,że nie jest źle i oby tak dalej.To moje pierwsze ,więc bardzo się o nie trzęsę :)

Załączniki:
P1010054.JPG
P1010054.JPG [ 65.37 KiB | Przeglądany 133 razy ]

Mój zielony raj
Mój raj na ziemi
Sprzedam nadwyżki roślin ogrodowych i doniczkowych

Super ogrodnik
Super ogrodnik
Awatar użytkownika

Pochwały: 12
Przesadzilam moje maluchy do mieszanki kaktusianki, storczykowej i keramzytu. Zobaczymu czy to coś zmieni. Pamiętam, że w tamtym roku walczyłam trochę z ziemiorami i po tym opadły im prawie wszystkie liście. Wystawę miały południowo zachodnią. Sama nie wiem co jeszcze mogło mieć wpływ. Dam je na taras to może trochę się upasą.

moj-nie-moj-ogrod-t9298.html

Ogrodnik
Ogrodnik
Awatar użytkownika

Pochwały: 4
Napatrzyłem się na bardzo ciekawe i interesujące próby uzyskania ładnych form Adenium na rosyjskiej stronie, której adres był uprzejmy podać Forumowicz z Forum o kwiatach i nie tylko, zafascynowany pięknem tych roślin. Widać, że amatorską uprawą Adenium za naszą wschodnią granicą zajmuje się bardzo dużo Rosjan, a najważniejsze że mają pod tym względem spore doświadczenie i osiągnięcia. Niestety my (mam na myśli siebie) dopiero "raczkujemy" w opiece nad tymi roślinami.
Podpatrzyłem i postanowiłem :wallbash: "zmierzyć się" z uprawą kilku sztuk moich rocznych (dokładnie 14-to miesięcznych) sadzonek Adenium obesum, arabicum i socotranum, trochę inaczej niż dotychczas to robiłem. Wcześniej, tz przed poczytaniem wpisów i obejrzeniem fotek na tej stronie, moje roczne sadzonki poprzycinałem (bardzo drastycznie), pokazać je miałem dopiero jak się rozkrzewią, ale jak to w życiu bywa zmieniłem zdanie i dzisiaj wstawiam fotki jednej z moich sadzonek, która uczestniczy w "zdobywaniu wiedzy", na temat uprawy Adenium, bez "typowego" podłoża, a jedynie w wermikulicie i perlicie.

- sadzonka w dniu 29. 03. 2013 r::

Obrazek

- po przycięciu 29. 03. 2013 r;

Obrazek

- sadzonka w dniu dzisiejszym:

Obrazek

Obrazek

- już w nowym "nietypowym" podłożu:

Obrazek

- jako podłoża użyłem 1 cz. perlit, 2/3 cz. wermikulit 2 - 3 mm, 1/3 cz. wermikulit 4 - 8 mm. W celu uniknięcia wysypywania - wypłukiwania "podłoża" z górnej części w nakrętkę nasypałem około 1- 1,5 cm keramzytu ogrodniczego o średnicy 3 - 4 mm.
W zakrętce wywierciłem kilka otworów o średnicy 2,5 mm, jak również po jej bokach. Widoczna na ostatniej fotce rurka ( z lewej strony), służy do uzupełniania wody. Po umieszczeniu sadzonki w "podłożu", przez rurkę nalałem 50 ml wody, która częściowo została wchłonięta przez "podłoże". Największy problem najprawdopodobniej będzie u mnie polegał na "wyczuciu", kiedy i o jaką ilość uzupełnić ilość wody w dolnym "naczyniu". Obecnie po częściowym wchłonięciu przez podłoże jest ona na "grubość" nakrętki. Zapewne jeszcze część zostanie wchłonięta przez podłoże ( zobaczę rano). Żeby uniknąć rozwoju glonów, boki "doniczki" z sadzonkami osłonię kolorowym (ciemnym) papierem. Takiej "uprawie" mam zamiar poddać 5 - 6, 14-to miesięcznych sadzonek. Na dzień dzisiejszy już tak rośnie trzy rośliny.
Wszystkie sadzonki, które biorą udział w tym moim "doświadczeniu" były trzykrotnie przycinane. W miarę wzrostu (oby) i "ciekawych" efektów, będę pokazywał jak przebiega uprawa Adenium w takim nietypowym podłożu i w nietypowy sposób.
Dla zainteresowanych podaję adres rosyjskiego Forum o Adenium (i nie tylko): http://ourflo.mybb2.ru/viewtopic.php?f=92&t=4316 .

pozdrawiam - Mieczysław.

Mistrz ogrodniczy
Mistrz ogrodniczy
Awatar użytkownika

Pochwały: 31
Mieczysławie, bardzo ciekawa ta strona (przydaje się stara szkoła). Rezultaty rzeczywiście zachęcające.

Czy Ty swoje roślinki zimą też doświetlałeś. Masz duże okazy.

Warte upowszechnienia dla adeniomaniaków jest też hasło:
Адениумов некрасивых не бывает
Podbudowałam się :dance: :rotfl:

moje kolczaste
trochę egzotyki
w moim ogródeczku cz. II
kwiatuszki elki
Przyroda to przygoda

Ogrodnik stażysta
Ogrodnik stażysta
Awatar użytkownika

Pochwały: 0
Witam jeszcze raz wszystkich :flower4:
Tym razem pytanie o adenium, otóż swoje przycięłam gdzieś w lutym, kiedy robiło się trochę cieplej, od razu wykiełkowały mi z boków nowe listki, po dwa na każdym przyciętym pędzie, ale wtedy znów przyszła zima, mało słońca i te nowe pędy przestały się rozwijać, już od dłuższego czasu stoją w miejscu, trochę ruszą i dalej nic, niekóre skończyły tylko na wykiełkowaniu. Przestawiłam roślinkę na parapet by miała więcej słońca, podlewam regularnie (ale nie przelewam, poza tym jest w niskiej doniczce), odżywką też. Ostatnio zauważyłam, że gdzieniegdzie pozasychała część z tych kiełkujących listków. Dlaczego tak się dzieje? Może powinnam je lekko spryskiwać? Dodam, że powietrze w mieszkaniu mam zwykle bardzo suche, może to jest przyczyną? Myślalam, że jak podetnę pędy, to zacznie żywo wypuszczać nowe podcięłam mniejszą sadzonkę i mam ten sam problem, co prawda jeden pęd z boku wyrósł i nawet rośnie, ale drugi ani myśli się ruszyć, w efekcie nie rozkrzewiłam kwiata tylko mam znów jeden pęd tylko z boku. Dodam jeszcze tylko, że inne adenia, których nie przycinałam, mają się świetnie i rosną mocno w górę.

PS świetny sposób z tym ucinaniem korzeni, już go gdzieś widziałam i nawet próbowałam, ale chyba moja roślinka była za malutka, na pewno jeszcze spróbuję tak rozkrzewić korzenie.

Super ogrodnik
Super ogrodnik
Awatar użytkownika

Pochwały: 5
A moje się ugotowały pod folią :cry:

Załączniki:
Obraz 798.jpg
Obraz 798.jpg [ 89.56 KiB | Przeglądany 82 razy ]

Super ogrodnik
Super ogrodnik
Awatar użytkownika

Pochwały: 21
O! może jeszcze odżyją :shock: , kurczę! a u mnie jest zimno i mokro i boję się o wystawione na regał w ogrodzie - przenieść je znowu do domu czy co? już sama nie wiem ... pogoda jest upiorna :wallbash:

Uśmiechnij się do życia a ono uśmiechnie się do Ciebie!

Dziwadełka Majki - część I
Dziwadełka Majki - część II

Mój kawałek świata
Sprzedam rośliny

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 54 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]